Γενικά Το καινουριο μου star-red cap με φοβάται, θα ηρεμησει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickoula

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Αίγιο
Παιδιά οπως σας ανέφερα αυτες τις μέρες ταλαιπώρησα πολύ τα πουλάκια μου. Νομίζοντας οτι έχω 1 θηλυκό και ένα αρσενικό τα έβαλα μαζί, τελικά μου είπατε οτι είναι αρσενικά (και όντως ισχυει), θα τα άφηνα μαζί αλλα τσακόνονταν και τα ξαναχώρησα. Αυτό όμως που με έχει επηρεάσει είναι οτι ο Μίμης (που είναι ο πιο φοβιτσιάρης) ήταν και αυτός πουα μεταφέρθηκε και τις 2 φορές απο το ένα κλουβί στο άλλο, και ένω είχε ηρεμίσει, τώρα είναι πάρα πολυ τρομαγμένος.☹ Οταν πλησιάζω το κλουβί ταράζεται και χτυπάει πάνω στα κάγκελα, ακομα και όταν του αλλάζω τροφή ή όταν τον καθαρίζω... Τον λυπάμαι τον κακομοίρη, νομίζει οτι θα τον πιάσω πάλι... Τί να κάνω για να τον προσεγγίσω;Θα με συνηθίσει κάποια στιγμή; 😕
 
Σαφώς το πουλάκι τρόμαξε από όλα αυτά γι' αυτό αντιδράει έτσι... Εσύ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα! Απλά όταν πλησιάζεις το κλουβί του μην κάνεις απότομες κινήσεις, μην μιλάς δυνατά, σιγά σιγά θα πλησιάζεις και θα μιλάς σε ήρεμο και γλυκό τόνο συνάμα. Θέλει λίγο χρόνο μέχρι να διαπιστώσει ότι δεν πρόκειται να του κάνεις τίποτα κακό, απλά έχει στρεσαριστεί λίγο.
 
Αναστασία μου σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι οτι με έχει προβληματίσει παρα πολυ! Απο την στιγμή που τον πήρα ήταν πολύ φοβιτσιάρης,(ενώ ο άλλος είναι πολύ ευπροσάρμοστος) και ενώ είχε ηρεμησει.. Τα εκανα χάλια πάλι...
 
Nickoula σαφώς και οι χαρακτήρες του κάθε πουλιού ποικίλλουν... Το κάθε πτηνό είναι περισσότερο και άλλο λιγότερο ευπροσάρμοστο αλλά το αν είναι κάποιο πουλάκι φοβητσιάρικο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και ο καλύτερος φίλος μας, απλά χρειάζεται προσπάθεια από μέρους μας για να χτίσουμε μία σχέση ανάμεσα σε εμάς και στο φτερωτό μας φίλο.
Μην στεναχωριέσαι.. Έτσι κι αλλιώς χρειαζόταν να γίνει η μετακίνησή του. Αργά ή γρήγορα θα καταλάβει ότι δεν θέλεις να του κάνεις κακό... Να δεις που θα τα πάτε περίφημα, απλά να προσέχεις τα βασικά!
 
φιλοι μου τα πουλια στρεσαρονται ακομα και με το καθαρισμα του κλουβιου που ειναι αναγκη ανα τακτα διαστηματα. εγω πρωτα τα καθαριζω και μετα τους βαζω τροφη και νερο και νομιζω με καταλαβαινουν γιατι ενω οταν καθαριζω φοβουνται οταν τα βαζω τροφη και νερο με βλεπουν ηρεμα. (κατι ξερουν αυτα;) φιλικα σακις_40:)
 
Παιδιά οπως σας ανέφερα αυτες τις μέρες ταλαιπώρησα πολύ τα πουλάκια μου... Τον λυπάμαι τον κακομοίρη, νομίζει οτι θα τον πιάσω πάλι... Τί να κάνω για να τον προσεγγίσω;Θα με συνηθίσει κάποια στιγμή; 😕
Και βέβαια θα σε συνηθίσει & θα ηρεμήσει! Όπως σου έγραψε η Αναστασία αν κάνεις, μαζί με υπομονή & χωρίς άγχος! Μην πολυκουνάς το κλουβάκι - παραβιάζεις το χώρο του, με τη ρουτίνα & τη σταθερότητα θα νοιώσει ασφάλεια δε θα σε φοβάται, θα του είναι ευχάριστη & απαραίτητη η παρουσία - παρέα σου!
 
Δεν γίνεται να μην κουνάω το κλουβί του, όπως έχω αναφέρει ήδη σπουδάζω και μένω σε γκαρσονιέρα ενιαία με ενα μπάνιο. Το βράδυ τα πηγαίνω στο μπάνιο για να μην εχουν το φώς και την φασαρία γιατι συνήθως επειδή δουλεύω γυρίζω μετά τις 23.00 . Και την ημέρα τα φέρνω στο δωμάτιο δίπλα στο παράθυρο για να έχουν φώς.. Δεν μπορώ να τα αφώνω στα σκοτάδια... Τι να κάνω;
 
Όντως είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα αυτή την περίοδο της ζωής σου. Να τα βάζεις σε ένα χώρο όπου περνάς τις περισσότερες ώρες της ημέρας σου και όταν έχεις ελεύθερο χρόνο να ασχολείσαι μαζί τους. Απλά επειδή δεν θα τους αφιερώνεις πολλές ώρες δεν σε παίρνει να τα τρομάξεις... Μην κάνεις οτιδήποτε μπορεί να τα τρομάξει γιατί δεν έχεις τον χρόνο για να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο! 😉
 
Εχεις δίκιο Αναστασία μου! Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ για να νοιώσουν άνετα η αλήθεια είναι οτι στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να τους προσφέρω πολλα... Περιμένω να καλοκαιριάσει ο καιρός να τα βγάζω στο μπαλκόνι να χαίροντε και αυτά λιγάκι!
 
Δεν γίνεται να μην κουνάω το κλουβί του, όπως έχω αναφέρει ήδη σπουδάζω και μένω σε γκαρσονιέρα ενιαία με ενα μπάνιο. Το βράδυ τα πηγαίνω στο μπάνιο για να μην εχουν το φώς και την φασαρία γιατι συνήθως επειδή δουλεύω γυρίζω μετά τις 23.00 . Και την ημέρα τα φέρνω στο δωμάτιο δίπλα στο παράθυρο για να έχουν φώς.. Δεν μπορώ να τα αφώνω στα σκοτάδια... Τι να κάνω;

Και γιατί δεν τα σκεπάζεις με ένα πανάκι το βράδυ και να τα αφήνεις στο ίδιο σημείο όπως κάνω και εγώ; Όσο για τη φασαρία μετά από λίγο καιρό θα συνηθίσουν και θα κοιμούνται σκεπασμένα και με φασαρία, σε λογικά πάντα πλαίσια, δεν μιλάω για στερεοφωνικό στη διαπασών.
 
Τα σκεπάζω και στο μπάνιο! Έχεις δίκιο θα μπορούσα να το κάνω και αυτό, αλλα και πάλι δεν γίνεται να μην τα μετακινώ, πώς θα βγαίνω στο μπαλκόνι. Είναι πολύ μικρός ο χώρος και έχει μόνο μια μπαλκονόπορτα...
 
Back
Top