Το καινούργιο κλουβί του Κοκατίλ μου!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης luffy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

luffy

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2019
Μηνύματα
30
Καλησπέρα για άλλη μια φορά στην όμορφη παρέα του φόρουμ!

Σήμερα θα σας παρουσιάσω το χειροποίητο κλουβί του Λόυφη, του κοκατίλ μου! Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι:
  • Tο γνωστό για τέτοιες κατασκευές κουνελόσυρμα (1.6 τ. Μ.)
  • Ξύλινα πηχάκια πλανισμένα 2x3 εκατοστά, συνολικού μήκους ~15 μέτρων
  • Γυαλόχαρτο
  • Ξυλόβιδες (2 και 5 εκατοστών), γωνίες
  • 4 μεντεσέδες και 2 σύρτες (για την επάνω πλευρά του κλουβιού και την πόρτα)
Οι διαστάσεις του κλουβιού είναι 50Χ40Χ60 (Μήκος x Πλάτος x Ύψος).

Αφού λειάνθηκαν οι γωνίες των ξύλων με γυαλόχαρτο, ακολούθησα την εξής διαδικασία:
  • Πρώτα, συναρμολόγησα με τα ξύλινα πηχάκια (και τις γωνίες) καθεμιά από τις 6 πλευρές του κλουβιού ξεχωριστά.
  • Σε κάθε πλευρά στερέωσα το κουνελόσυρμα με συραπτικό-πιστόλι και συραπτικά 12 χιλιοστών (αφού πρώτα έκοψα τις άκρες του πλέγματος όσο πιο βαθιά γινόταν για να αποφύγω τυχόν τραυματισμούς του πτηνού).
  • Για την πάνω πλευρά του κλουβιού χρησιμοποίησα μεντεσέδες (και ένα σύρτη) ώστε να ανοίγει για να γίνονται πιο εύκολα οι.. έξοδοι και οι βόλτες του Λούφη μέσα στο σπίτι!
  • Η πόρτα έγινε όπως και η επάνω πλευρά του κλουβιού με μεντεσέδες και σύρτη!
  • Στο κάτω μέρος του κλουβιού υπάρχει συρτάρι από κόντρα πλακέ, για να γίνεται ο απαραίτητος καθαρισμός του κλουβιού.
  • Δέθηκαν όλα μεταξύ τους με βίδες 5 εκατοστών, και το κλουβί είναι έτοιμο!
Επίσης έφτιαξα μερικές πατήθρες από φυσικό ξύλο (ελιάς) τα οποία ξεφλούδισα και άφησα να στεγνώσει για 3-4 μέρες.
Το κόστος της κατασκευής δεν ξεπερνά τα 25 ευρώ.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες παρακάτω!

1.

111icYp8SVl.jpg

2.

2225zIopkl.jpg

3.

3332SlRpOTl.jpg

Και μερικές με τον ένοικο του!

4.

444LmtpSn5nl.jpg

5.

555tU9nLG4l.jpg
 
Εξαίρετη δουλειά! Μελετημένη και λειτουργική η κατασκευή σου!

Μπράβο👍
Σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι μου βγήκε και πολύ πιο οικονομικά από ότι περίμενα, πράγμα που μου έκανε εντύπωση συγκρίνοντας τιμές με έτοιμα κλουβιά!
 
Ωραίο... Θα το χαρεί πιστεύω πολύ.
Το ελπίζω, γιατί το προηγούμενο κλουβί του δεν με κάλυπτε στις διαστάσεις του! Για την ώρα το περιεργάζεται και πιστεύω πως αρχίζει να το νιώθει δικό του σιγά σιγά!
 
Ααα εδώ μιλάμε για παλατάκι! Πολλά πολλά μπράβο, είναι πανέμορφο. Είμαι σίγουρος πως θα το καταευχαριστιέται! 😃
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Πιστεύω κι εγώ ότι σε λίγες μέρες που θα το συνηθίσει θα του αρέσει πολύ!
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια! Πιστεύω κι εγώ ότι σε λίγες μέρες που θα το συνηθίσει θα του αρέσει πολύ!
Να είσαι καλά! Η αλήθεια πρέπει να λέγεται. Μου αρέσει όταν κάποιος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για το κατοικίδιο του. Ειδικά όταν τα αποτελέσματα βγαίνουν τόσο επιτυχημένα είμαι σίγουρος πως το χαίρονται όλοι. Σου εύχομαι να συνεχίσεις να το προσέχεις τόσο πολύ και να είναι πάντοτε υγιείς ο κούκλος!
 
Να είσαι καλά! Η αλήθεια πρέπει να λέγεται. Μου αρέσει όταν κάποιος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για το κατοικίδιο του. Ειδικά όταν τα αποτελέσματα βγαίνουν τόσο επιτυχημένα είμαι σίγουρος πως το χαίρονται όλοι. Σου εύχομαι να συνεχίσεις να το προσέχεις τόσο πολύ και να είναι πάντοτε υγιείς ο κούκλος!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Να είσαι καλά!
 
Ωραιο αποτελεσμα Νικο, μπραβο!

Εχεις "φαει" τα κοψιματα στο κουνελοσυρμα;
Ευχαριστώ πολύ! Το κουνελόσυρμα το έχω περιποιηθεί εξονυχιστικά. Μπορώ να πω ότι ήταν το πιο επίπονο τμήμα της κατασκευής!

Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι ότι τώρα ο Λούφη κινείται με εμφανώς μεγαλύτερη ευκολία και πιο σβέλτα από ότι στο παλιό του κλουβί! Σα να νιώθει σίγουρος ότι δε θα.. Βρει αν προχωρήσει και λίγο πιο γρήγορα.

Το έχει εξερευνήσει ήδη ολόκληρο και φαίνεται να έχει βρει και το αγαπημένο του σημείο - ψηλά ψηλά φυσικά!
 
Πολύ ωραίο κλουβί, συγχαρητήρια. Αλλά μιά ενσταση, 15μ πηχάκια 2χ3 μου ζητάνε 25ευρώ, 2μ σύρμα 14ευρώ + τα υπόλοιπα αξεσουαρ βιδεςκλπ 7-10 ευρώ LEROY MERLIN, περίπου 37-40 ευρώ. Εσύ πως το έκανες με 25ευρώ; Ευχαριστώ και ειστε καλά.
 
@AKRATA σε ευχαριστώ πολύ! Τα πηχάκια μου κόστισαν περίπου 11-12 ευρώ, αλλά τα αγόρασα από κατάστημα που εμπορεύεται είδη ξυλείας μόνο. Σε ένα άλλο που είχα ρωτήσει, μου ζητούσαν γύρω στα 26€ για 13 μέτρα ξύλου και 34€ για τα ίδια μέτρα, αν τα πηχάκια ήταν 3Χ3.

Το κουνελόσυρμα το πήρα στα 6-7€ αν θυμάμαι καλά, 1.6τμ, πάλι από χρωματοπωλείο ιδιώτη.

Προτείνω, αν υπάρχουν στην περιοχή σας, να κοιτάξετε και σε μικρότερα καταστήματα που δεν είναι αλυσίδες, συνήθως έχουν καλύτερες τιμές.
 
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την όμορφη κατασκευή σου.
Σκέφτομαι και εγώ να προχωρήσω σε μια αντιγραφή της κατασκευής σου.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω:
1. Ποιες είναι οι καθαρές διαστάσεις της πόρτας; Σε βόλεψε ή θέλει μεγαλύτερη/μικρότερη;
2. Πρόσεξα ότι στο πάνω μέρος έχεις διπλό καδρονακι. Είναι επειδή έτσι σου βγήκε κατά τη κατασκευή για να το φέρεις στα μέτρα του ή κάποιος άλλος λόγος;
3. Μήπως θα μπορούσες να βάλεις αναλυτικές φωτογραφίες με το ταψακι και πως το έφτιαξες;

Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top