Ασθένειες Το καινούριο παπαγαλάκι μου βγάζει κάτι κόκκινο από τον πρωκτό του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofiakam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofiakam

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2022
Μηνύματα
63
Πόλη
Δωδεκάνησα
Σημερα μόλις πήρα ενα καινουριο μπατζι και προσεξα να ειναι πολυ βρωμικο το κατω του μερος. Ειπα πως μπορει απλα να εχει λερωθει ή κατι αλλα μετα προσεξα και στις μπαρες και κατω κατι κοκκινα που δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Επίσης τα κακακια τ ειναι πολυ διαφορετικα απο αυτα του αλλου μου αρσενικου παπαγαλου.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220319-133116_Gallery.webp
    Screenshot_20220319-133116_Gallery.webp
    19,9 KB · Προβολές: 128
  • Screenshot_20220319-133056_Gallery.webp
    Screenshot_20220319-133056_Gallery.webp
    40,1 KB · Προβολές: 52
Σημερα μόλις πήρα ενα καινουριο μπατζι και προσεξα να ειναι πολυ βρωμικο το κατω του μερος.
Αυτό θα έπρεπε να το προσέξετε πρίν το αγοράσετε.
Όπως και να έχει, άν έχετε αμφιβολίες για την υγεία του καλύτερα να το πάτε πίσω στο pet shop, τώρα που είναι νωρίς ακόμη και να είστε πιο προσεκτική στην επόμενη αγορά σας.
 
Το χρώμα των κοπράνων έχει μεγάλη σχέση με την διατροφή. Θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το κατάστημα/εκτροφέα να ρωτήσετε αν του έδιναν κόκκινες τροφές, όπως εκείνες τις χαζές βιταμίνες. Το ότι είναι βρώμικη η κλοάκη δεν σημαινει υποχρεωτικά πανικό σε πολύ μικρά παπαγαλάκια, μιας και δεν ξέρουν ακόμα να καθαρίζονται καλά. Από την άλλη, καλό είναι να μιλήσετε με έναν πτηνίατρο, ίσως να στείλετε και ένα δείγμα στην Κομοτηνή. Δυστυχώς ο Βάιος έχει δίκιο, αυτό είναι κάτι που το κοιτάμε προτού προβούμε στην αγορά. Τώρα είναι στο χέρι σας αν θα κρατήσετε το πουλάκι με θεραπεία, αν θα το επιστρέψετε ή απλώς ζητήσετε τα χρηματά σας πίσω. Πάντως αν όντως βγει κάποια ασθένεια, το καταστημα πρέπει να ενημερωθεί για να φροντίσει τα άλλα πουλάκια που έχει (ναι, ξέρω, δεν θα το κάνουν το πιο πιθανό, αλλά ηθικά οφείλουμε να ενημερωσουμε).

(σημείωση άνευ σημασίας: τα πτηνά δεν έχουν πρωκτό κλπ, έχουν κλοάκη, που συνδυάζει όλο το ουρογεννητικό συστημα)
 
@Tony Forpus το ξερω γ το κλουβι. Ειναι μικρο. Το αλλο το πουλακι το εχω σε ενα αρκετα μεγαλο κλουβι της vision που ριναι πολυ ωραιο. Απλα περιμενω λιγο να την συνηθίσει πρωτου την μεταφερω στο κλουβι με το αλλο πουλακι.
 
@Tony Forpus το ξερω γ το κλουβι. Ειναι μικρο. Το αλλο το πουλακι το εχω σε ενα αρκετα μεγαλο κλουβι της vision που ριναι πολυ ωραιο. Απλα περιμενω λιγο να την συνηθίσει πρωτου την μεταφερω στο κλουβι με το αλλο πουλακι.

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ σπορακια απο το πετ σοπ
 
Τα μπισκότα δεν είναι καλά! Τώρα δεν ξέρω αν είναι αυτά ή αλλά.
Σημερα μόλις πήρα ενα καινουριο μπατζι και προσεξα να ειναι πολυ βρωμικο το κατω του μερος. Ειπα πως μπορει απλα να εχει λερωθει ή κατι αλλα μετα προσεξα και στις μπαρες και κατω κατι κοκκινα που δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Επίσης τα κακακια τ ειναι πολυ διαφορετικα απο αυτα του αλλου μου αρσενικου παπαγαλου.
Πάντως δεν είναι καλό σημάδι που έχει λερωμένη αμαρα! Πρέπει τα πουλια που περνούμε να έχουν καθαρό και γυαλιστερό πτερωμα.
 
@CHRISV μου ριπαν πως ισως εχει να κανει το οτι ειναι μωρο ακομα και δεν ξερει ακομα να καθαρίζετε σωστα
 
Τα κόκκινα μπισκοτάκια ευθύνονται για το κόκκινο της κουτσουλιάς.
Να του βάζεις μπάνιο για να μπορεί να καθαρίζεται.
Θα είναι καλό να αλλάξεις την τροφή με μια επώνυμη συσκευασμένη.
Δες το παρακάτω άρθρο
 
@sofiakam εμένα η τροφή αυτή που έδειξες μου θυμίζει περισσότερο την κελαιδινη που δίνουν στα πετ σοπ για τα καναρινια, παρά την παπαγάλινη.
Το είπα όμως πως μπορεί και να μην την βλέπω και σωστά.
 
Η τροφή δεν κάνει για μπάτζι. Το πουλάκι δείχνει αδιάθετο αλλά οι κουτσουλιές του δεν παραπέμπουν σε αίμα ή οτιδήποτε σχετικό με το κόκκινο. Επειδή βρίσκεσαι σε νησί η καλύτερη επιλογή σου είναι ο ντόπιος κτηνίατρος και ίσως μια ευρέως φάσματος αντιβίωση (κατα προτίμηση με υπολογισμένη δόση για χορήγηση απο το στόμα) με την ελπίδα να πιάσει ότι έχει.
 
@sofiakam Έχεις δώσει ένα Χ ποσο για κλουβιά πουλια κλπ κλπ.
Γιατί δεν ψάχνεσαι λίγο παραπανω να διαβάσεις τι είδη σπόρων χρειάζονται περισοτερο;
Πάμε στα της τροφής που πηρες.
Το μαυρο μπιλακι λέγεται ρουψεν. Είναι ένας άχρηστος σπόρος οικονομικός που δεν προσφερει τπτ.
Τα χρωματιστά είναι μπισκότα με γλυκαντικες ουσίες που ανεβάζουν το βάρος της τροφής για να ανεβάζει το κοστος. Θρεπτικη ουσία;Καμιά.
Ο Ξανθός σπόρος λέγεται το κλασικό κεχρί.
Και τα μπαλάκια τα μαυρα τα μεγάλα είναι το καναβουρι που είναι ένας λιπαρος σπόρος μόνο για το χειμώνα.
Με προσοχη λοιπόν μετά από αυτό θα ρωτήσεις τους παπαγαλόφιλους να σου πουν μια τροφή κιλου που θα έχει όλους τους θρεπτικους σπόρους που χρειάζεται την ανάλογη εποχή.
Δηλαδη:Τώρα που ανοίγει ο καιρός θα παρεις μίγμα χωρίς πολους λιπαρους σπόρους και με πιο πολυ πρωτεΐνη.
 
@sofiakam Έχεις δώσει ένα Χ ποσο για κλουβιά πουλια κλπ κλπ.
Γιατί δεν ψάχνεσαι λίγο παραπανω να διαβάσεις τι είδη σπόρων χρειάζονται περισοτερο;
Πάμε στα της τροφής που πηρες.
Το μαυρο μπιλακι λέγεται ρουψεν. Είναι ένας άχρηστος σπόρος οικονομικός που δεν προσφερει τπτ.
Τα χρωματιστά είναι μπισκότα με γλυκαντικες ουσίες που ανεβάζουν το βάρος της τροφής για να ανεβάζει το κοστος. Θρεπτικη ουσία;Καμιά.
Ο Ξανθός σπόρος λέγεται το κλασικό κεχρί.
Και τα μπαλάκια τα μαυρα τα μεγάλα είναι το καναβουρι που είναι ένας λιπαρος σπόρος μόνο για το χειμώνα.
Με προσοχη λοιπόν μετά από αυτό θα ρωτήσεις τους παπαγαλόφιλους να σου πουν μια τροφή κιλου που θα έχει όλους τους θρεπτικους σπόρους που χρειάζεται την ανάλογη εποχή.
Δηλαδη:Τώρα που ανοίγει ο καιρός θα παρεις μίγμα χωρίς πολους λιπαρους σπόρους και με πιο πολυ πρωτεΐνη.
Ναι δυστυχώς το πετ σοπ απο το οποιο παιρνω το φαΐ τους δεν εχει ιδεα. Την επομενη φορα τι πρεπει να του ζητησω δηλαδή;
 
Καλημέρα.
Όποια επώνυμη συσκευασμένη τροφή βρεις θα είναι καλύτερη από αυτή που έχεις.
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία συσκευασμένων τροφών που περιλαμβάνουν τους σπόρους που χρειάζονται για να είναι υγιή.


Αν δεν βρεις στο pet shop μπορείς να παραγγείλεις διαδικτυακά.
 
. Την επομενη φορα τι πρεπει να του ζητησω δηλαδή;
Να του ζητήσεις να σου φέρει τροφή αποκλειστικά για budgie σε συσκευασία του ενός κιλού.
Έχεις δυο καλές επιλογές.
 
Back
Top