Αναπαραγωγή Το καλαθάκι των 12,5 εκατοστών κάνει για φωλιά καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roti

PB Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Κασσανδρεία
Είναι η συγκεκριμένη φωλιά (νέα παραγωγή). Η διάσταση της είναι μεγαλύτερη των συνηθισμένων (8 &10cm). Είναι 12,5cm. Aρχικά σκέφθηκα "μεγαλύτερος χώρος για τους νεοσσούς" και ενθουσιάστηκα! Έπειτα, επειδή υπάρχουν και όρια στην καταλληλότητα για το καθετί, μπήκε ο ενδοιασμός μήπως είναι μεγάλη για τα καναρίνια "μαλινουά" που έχω.. Παρακαλώ την γνώμη σας... Θα την αγοράζατε; Ποια διάσταση θεωρείτε ιδανικότερη; Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα δέκα εκατοστά αφορούν μόνο κάτι πλαστικά καλαθάκια - φωλιές που χρησιμοποιούνται από παλιά.
Όλες οι σύγχρονες φωλιές έχουν πολύ περισσότερο χώρο στο καλαθάκι αρχικά γιατί τμήμα αυτού του χώρου καταλαμβάνεται από την απαραίτητη τσόχα.
Με δεδομένο το μεγάλο πάχος της μιλάμε περίπου για 10-11 εκατοστά ωφέλιμη πλέον διάμετρο στη φωλιά που πλέον θεωρείται απόλυτα απαραίτητο.
Όπως έγραψα και νωρίτερα, κάθε φωλιά για καναρίνια που σέβεται το σκοπό της ύπαρξής της έχει αυτές τις διαστάσεις.
Όπως και οι δικές μου.
 
Τα δέκα εκατοστά αφορούν μόνο κάτι πλαστικά καλαθάκια - φωλιές που χρησιμοποιούνται από παλιά. Όλες οι σύγχρονες φωλιές έχουν πολύ περισσότερο χώρο στο καλαθάκι αρχικά γιατί τμήμα αυτού του χώρου καταλαμβάνεται από την απαραίτητη τσόχα.
H εσωτερική διάμετρος της συγκεκριμένης αλλά και όλες oι παλαιότερες της 2gr είναι 10cm(http://www.2g-r.it/it/news/nido-samsara/), όπως επίσης και οι "ΑΡΧΙΜΉΔΗΣ" που χρησιμοποιείς εσύ Γιάννη. Οι παλαιές κόκκινες που έχω εγώ, της STA, είναι Φ=9,5 και όλα τα κοινά καλαθάκια Φ=9 .
 
ωραία ενημέρωση ευχαριστώ...
Αν έβαζα το δίλημμα: "ΑΡΧΙΜΉΔΗΣ" ή "
Φωλιά Ελεγχόμενη Nέου Τύπου
".
Τι προτιμάτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν έβαζα το δίλημμα: "
Δες πρώτα μήπως καλύπτεσαι με αυτό εδώ...
https://community.petbirds.gr/threads/Προτάσεις-βελτίωσης-φωλιών-στα-καναρίνια.31915/
έχω εγώ, της STA, είναι Φ=9,5 και όλα τα κοινά καλαθάκια Φ=9
Προφανώς εκεί έγινε και το "λάθος"... Τις βλέπω μεγαλύτερες από τις 10αρες που όμως είναι εννιά.
Στην πραγματικότητα ποτέ δεν τις μέτρησα...

Ριξε μια ματια εδώ
Καλά από συντονισμό και ταχύτητα... σκίζουμε εδώ μέσα...
Έχει μπει και πιο πάνω το ίδιο θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου κι από μένα roti .
Το δίλημμα που θέτεις δεν υπάρχει το σημαντικότερο είναι να γεμίζουν από πουλάκια γιατί τα καναρίνια βολεύονται με ότι υπάρχει.
Εμείς δεν βολευόμαστε περισσότερο.👍
Πάντως είναι και οι δύο ωραίες και πρακτικές, κι αν κάποιος ξεκινάει τώρα καλό είναι να πάρει μία από αυτές. 😉
 
έχω καλυφθεί πλήρως.. έχω αποφασίσει. Ευχαριστώ. Όντως συντονισμός και ταχύτητα!
 
Back
Top