Ασθένειες Το καναρίνι εχει πάθει σοκ

anastasia23

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2014
Μηνύματα
14
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σας παρακαλω γτ έχω προβληματιστη πολύ τι πρεπει να κανω. Μου έπεσε το κλουβί και το καναρινί την πρώτη μερα ήταν ακίνητο είχε τρομάξει τι 2 καλύτερα και άρχιζε να τρώει όλη τι μερα παρά πολύ του έβαλα και βιταμίνες στο νερό.φουσκωνει αρκετά και πολλές φορές. Καλα για να κελαϊδιση δεν το συζητάμε καθόλου αλλα είναι λογικό θέλει το χρόνο του. Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορεταιί.
 
Όπως τα έχεις καταλάβει και μόνη σου είναι τα πράγματα. Το πουλάκι έχει σοκαριστεί και θέλει χρόνο, ηρεμία και σταθερή ρουτίνα περιποίησης για να συνέλθει και να ξεχάσει το περιστατικό. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Μην του αλλάξεις κάτι από τις παλιές του συνήθειες γιατί αυτό θα το στρεσσάρει επιπλέον. Π.χ μην του αλλάξεις τώρα δωμάτιο που μένει, σημείο που το κρεμάς, κλουβί κτλ. Ζεστασιά, ηρεμία, ησυχία, καλή διατροφή, καθαριότητα, σταθερές ώρες περιποίησης. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Έχω ακούσει και για κάποιες σταγόνες αλλά δεν είμαι σίγουρη, περίμενε να δεις και άλλες γνώμες. Εύχομαι να επανέλθει σύντομα και να μην ξανασυμβεί άλλο ατύχημα :)
 
Εχθες παρατήρησα οτι εχει μαυρίσει λίγο το ράμφος του και συμερα είναι πιο έντονο εχει πάθει αιμάτωμα απο το πέσιμο; Σε αυτο μπορω να κανω κάτι;δεν του έχω αλλάξει τιποτα και τρώει παρά πολύ εχθες το παρατηρούσα ολοι μετα πραγματικά έτρωγε είναι καλο αυτο;
 
βγάλε μια φωτογραφία το ράμφος να το δούμε, κοντινή και καθαρή
 
kanarini1.webp kanarini2.webp
 

Συνημμένα

  • kanarini1.webp
    kanarini1.webp
    29,4 KB · Προβολές: 79
  • kanarini2.webp
    kanarini2.webp
    44,3 KB · Προβολές: 74
Δεν φαίνεται να έχει στυπήσει κάπου ούτε φουσκωμένο είναι... Αν είναι έτσι όλη την ημέρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς... Όσο για τα υπόλοιπα όπως στα είπε η Μαρία.. Υπάρχουν κάποιες βιταμίνες για το στρες το antistress.
Διάβασε και αυτά: Anti-stres, ποιας μάρκας είναι;
Τι ειναι το Tabernil Antistress;

Περαστικά σας!
 
Σας ευχαριστώ πολύ. Οποτε το μόνο που μένει είναι να αρχίσουμε πάλι να τραγουδάμε και έχουμε φοβερό ρεπερτόριο :).. Θα σας ενημερώσω όταν συνελθη τελείως
 
μην ανησυχείς και εγώ το είχα πάθει αυτό και δεν θα κρατήσει παρά πολύ είναι από το σοκ
 
Έτσι θέλω να πιστεύω και εγω αλλα η συμπεριφορά του είναι καλή. Για να δούμε θέλει το χρόνο του.στο καναρινακι σου δλδ ποσο χρόνο πήρε γτ μ λένε κάτι για 6 μήνες ένα χρόνο και αλλη οτι υπάρχει πιθανότητα να μην ξανά κελαϊδιση.
 
έμενα μου έπεσε από περίπου 2 μετρά και κράτησε 1 μέρα μπορεί και επειδή είχαν παρέα και άρχισαν μετά να παίζουν γιατί ήταν μικρά
 
Πολύ τυχερό. Εμενα δείχνει μια χαρα αλλα ακόμα δεν κελαϊδιει καθόλου 4 μέρες είναι σημερα
 
Back
Top