Γενικά Το καναρίνι και τα καρδερινοκάναρα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geo.pol
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geo.pol

PB New Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2019
Μηνύματα
171
Πόλη
Πάτρα
Αυτό είναι το αρσενικό μου καναρίνι σε λίγο θα σας δείξω και τα 2(καρδερινοκαναρα)

Τα 2 υπόλοιπα μέλη μου (καρδερινοκαναρα 1.5 έτους -2μηνων)...
 

Συνημμένα

  • rsz_1img_20190810_195434.webp
    rsz_1img_20190810_195434.webp
    28,4 KB · Προβολές: 81
  • rsz_img_20190810_201246.webp
    rsz_img_20190810_201246.webp
    41,9 KB · Προβολές: 86
  • rsz_img_20190810_201054.webp
    rsz_img_20190810_201054.webp
    51,7 KB · Προβολές: 84
Να τα χαίρεσαι! Χρειάζονται λίγες αλλαγές στα κλουβιά τους για να είναι τα πουλιά άνετα. Αρχικά το ένα είναι πολύ μικρό για το καρδερινοκανο (εκτός και εάν το έχεις προσωρινά). Τα υπόλοιπα λόγο του κυρτού τους σχήματος δεν είναι και ιδιαίτερα βολικά. Το καλύτερο θα ήταν κλουβιά με τετράγωνο σχήμα. Οι πατήθρες χρειάζονται αλλαγή με ξύλινες, όπως και να μπουν σε σωστό αριθμό και διάταξη, μιας και αυτές που έχεις τώρα δεν είναι καθόλου βολικές. Οι κούνιες σε τέτοιου είδους κλουβιά δεν χρειάζονται, μόνο χώρο πιάνουν. Καλό θα ήταν αντί για αυτή την πέτρα να τους πάρεις σουπιοκοκαλο. Τέλος η διατροφή τους είναι πολύ σημαντική για την καλή τους υγεία, να υποθέσω πως τους σπόρους τους παίρνεις χύμα;

Υ. Γ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι στα λέω από πρόθεση να βοηθήσω εσένα και τα πουλιά και όχι για κάποιο άλλο λόγο 🙂
 
Εννοείται Γιάννη.. Και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.. Το μικρό καρδερινοκαναρο το έχω μέσα στο σπίτι για να πάρει φωνές (καρδερινα-αηδονι) γι'αυτό το λόγο έχω μικρό κλουβακι αλλά θα το αλλάξω . Τα κλουβιά μου όντως θέλουν αλλαγη τα έχω πριν 15χρονια περίπου και θα κοιτάξω να βρω με συρτάρι αντί για πλαστική λεκάνη... Τροφή ναι παίρνω χυμα ανάμικτη με μπισκότο δεν θυμάμαι εταιρεία...1.8€/κιλό
 
Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές. Ποσες ώρες την ημέρα είναι ιδανικό να βάζω φωνές στο μικρό μου καρδερινοκαναρο και για πόσο χρονικό διάστημα πιστεύετε είναι το ιδανικό?
 
Αν πάρεις τελικά τις κινεζικές ζευγαρωστρες να προτιμήσεις τις 60άρες για να είναι άρχοντες τα πουλιά! Για τα καρδερινοκαναρα νομίζω πως καλό θα ήταν να βρεις ένα συσκευασμένο μείγμα όπως αυτό της Manitoba για καρδερίνες. Κατά το ήμισυ είναι καρδερίνες, οπότε έχουν μεγαλύτερη ανάγκη σε σπόρους. Και στο καναρίνι βέβαια ένα καλό μείγμα για καναρίνια είναι απαραίτητο.
 
Ποσες ώρες την ημέρα είναι ιδανικό να βάζω φωνές στο μικρό μου καρδερινοκαναρο
Από το ξημέρωμα μέχρι μία ώρα πριν τη δύση του ηλίου. Σταματάς το διάστημα 2 - 6 το απόγευμα, τότε δηλαδή που δεν ακούς ούτε σπουργίτι έξω. Στην ουσία, προσπαθείς να αντιγράψεις ότι συμβαίνει στη φύση.

για πόσο χρονικό διάστημα πιστεύετε είναι το ιδανικό?
Όσο διαρκεί η πτερόρροια. Είναι η περίοδος που "γράφουν" καλύτερα τους ήχους που ακούνε.
 
Από το ξημέρωμα μέχρι μία ώρα πριν τη δύση του ηλίου. Σταματάς το διάστημα 2 - 6 το απόγευμα, τότε δηλαδή που δεν ακούς ούτε σπουργίτι έξω. Στην ουσία, προσπαθείς να αντιγράψεις ότι συμβαίνει στη φύση.


Όσο διαρκεί η πτερόρροια. Είναι η περίοδος που "γράφουν" καλύτερα τους ήχους που ακούνε.
Τέλεια... Θα το προσπαθήσω όσο περισσότερο μπορώ... λογικά μέχρι 1ετους έχω διαβάσει παίρνει φωνές και λίγο παραπάνω όταν είναι σε πτερορροια..
 
Η νέα μου πανέμορφη κόρη μόλις 3.5μηνων αχάτη κόκκινου μωσαϊκου
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20190906_134812.webp
    rsz_img_20190906_134812.webp
    31 KB · Προβολές: 34
  • rsz_img_20190906_134913.webp
    rsz_img_20190906_134913.webp
    34 KB · Προβολές: 36
  • rsz_img_20190906_135037.webp
    rsz_img_20190906_135037.webp
    38,2 KB · Προβολές: 37
Σας ευχαριστώ όλους 😀... Την έβγαλα απο το κλουβί μέσα στο σπίτι ελεύθερη και ήταν πολύ ήρεμη έβαλα σπόρους πάνω στο κρεββάτι και καθόταν και έτρωγε... Είναι απίστευτη!
Ψάχνω γαμπρό αν έχει κάποιος
 
Πολύ όμορφο πουλάκι! 👍

Συγνώμη εκ των προτέρων εάν έχω χάσει κάτι από κάποιο άλλο post σου, αλλά ήθελα να ρωτήσω.. είναι αποτέλεσμα δικής σου αναπαραγωγής αυτά τα πανέμορφα πουλάκια;
 
Back
Top