Γενικά Το καναρίνι και το κοκατίλ μου

Γεια σου! Να τα χαίρεσαι!
και ένα tip υγείας - μακροζωίας : τα πουλάκια καλό θα ήταν να ακολουθούν το φυσικό φως... Με άλλα λόγια να ξυπνούν την αυγή και να κοιμούνται το σούρουπο.
 
Όμορφα να τα χαίρεσαι! Στο καναρινακι μην του ξανά βάλεις το στικ γιατί ουσιαστικά δεν του προσφέρει τίποτα πέρα από περιττό πάχος και επιβάρυνση του συκωτιού του. Επίσης θα ήταν προτιμότερο να πάρεις ξύλινες πατήθρες για τα ποδαράκια του που του κάνουν πολύ καλό. Αν θες να δίνεις λιχουδιά ψάξε να βρεις κεχρί (millet) που είναι ότι πρέπει και για τα δύο σου πουλάκια.
 
Όμορφα να τα χαίρεσαι! Στο καναρινακι μην του ξανά βάλεις το στικ γιατί ουσιαστικά δεν του προσφέρει τίποτα πέρα από περιττό πάχος και επιβάρυνση του συκωτιού του. Επίσης θα ήταν προτιμότερο να πάρεις ξύλινες πατήθρες για τα ποδαράκια του που του κάνουν πολύ καλό. Αν θες να δίνεις λιχουδιά ψάξε να βρεις κεχρί (millet) που είναι ότι πρέπει και για τα δύο σου πουλάκια.
Τις είχα παραγγείλει τις πατήθρες σήμερα μου ήρθανε και του έβαλα ξύλινες
[automerge]1582651013[/automerge]
Γεια σου! Να τα χαίρεσαι!
και ένα tip υγείας - μακροζωίας : τα πουλάκια καλό θα ήταν να ακολουθούν το φυσικό φως... Με άλλα λόγια να ξυπνούν την αυγή και να κοιμούνται το σούρουπο.
Συμφωνώ σε αυτό π λες αλλά πόσο εύκολο είναι αυτό όταν έχεις το κοκατιλ μέσα στο σπίτι που είναι ανοιχτά φώτα υπολογιστής χτυπάνε κινητά κτλπ... Και εγώ το θέμα είναι ότι δουλεύω φεύγω 8 το πρωί γυρνάω 5... Να το πάρω από το σαλόνι να τον πάω σε ένα δωμάτιο με σκοτάδι και ησυχία δεν θα θέλει την παρέα μ όταν έρχομαι σπίτι το απόγευμα; Ρωτάω για να μάθω δεν ξέρω και πολλά απλά ξέρω ότι πέρα από πολύ καθαριότητα και διατροφή καλή κτλπ θέλουν και παρέα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ιδανικό είναι να κοιμούνται με τη δύση.
Αν όχι τουλάχιστον τους έχουμε ένα ήσυχο δωμάτιο για έναν αδιάκοπο 12ωρο ύπνο :)
Το κλουβί μπορώ να το μετακινώ η πρέπει να το έχω μόνημα σε ένα σημείο του σπιτιού;
 
... Και εγώ το θέμα είναι ότι δουλεύω φεύγω 8 το πρωί γυρνάω 5...

Θεωρώ πώς το πουλάκι χρειάζεται σίγουρα ένα τρίωρο μαζί σου απο την ώρα που γυρνάς. Καλός ο ύπνος με τη δύση του ηλίου, όταν όμως πρόκειται για ένα πουλί με συναισθηματικές ανάγκες τότε προέχουν αυτές. Αν φεύγεις στις 8 το πρωί εγώ θα το έβαζα για ύπνο στις 8-8.30 το βράδυ και θα το ξυπνούσα στις 7.30 το πρωί. Είναι ήμερο;

Επίσης το κλουβάκι του θέλει καλύτερη οργάνωση. Η κούνια δεν είναι κατάλληλη για αυτό το κλουβί καθώς πιάνει αρκετό πολύτιμο χώρο. Αν τη βγάλεις μπορείς να βάλεις τουλάχιστον άλλη μια ίσως και δύο πατήθρες απο φυσικό ξύλο (όχι σαν αυτή που έχεις διότι δεν θεωρείται καλή για τα πέλματα τους) και να εκμεταλευτείς περισσότερο απο τον χώρο του κλουβιού. Και λείπουν και μερικά παιχνίδια, δες αυτό το θέμα αν θέλεις για να φτιάξεις μερικά απλά εσύ (τα πουλιά χαίρονται το ίδιο) αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για έτοιμα αν θέλεις.
 
Θεωρώ πώς το πουλάκι χρειάζεται σίγουρα ένα τρίωρο μαζί σου απο την ώρα που γυρνάς. Καλός ο ύπνος με τη δύση του ηλίου, όταν όμως πρόκειται για ένα πουλί με συναισθηματικές ανάγκες τότε προέχουν αυτές. Αν φεύγεις στις 8 το πρωί εγώ θα το έβαζα για ύπνο στις 8-8.30 το βράδυ και θα το ξυπνούσα στις 7.30 το πρωί. Είναι ήμερο;

Επίσης το κλουβάκι του θέλει καλύτερη οργάνωση. Η κούνια δεν είναι κατάλληλη για αυτό το κλουβί καθώς πιάνει αρκετό πολύτιμο χώρο. Αν τη βγάλεις μπορείς να βάλεις τουλάχιστον άλλη μια ίσως και δύο πατήθρες απο φυσικό ξύλο (όχι σαν αυτή που έχεις διότι δεν θεωρείται καλή για τα πέλματα τους) και να εκμεταλευτείς περισσότερο απο τον χώρο του κλουβιού. Και λείπουν και μερικά παιχνίδια, δες αυτό το θέμα αν θέλεις για να φτιάξεις μερικά απλά εσύ (τα πουλιά χαίρονται το ίδιο) αλλά μπορείς να κοιτάξεις και για έτοιμα αν θέλεις.
Έχω σκοπό να του φτιάξω εγώ ένα κλουβί πιο μεγάλο δεν είναι ταισμενος στο χέρι αλλά φαίνεται να εξοικειωνεται εύκολα από την δεύτερη κιόλας μέρα άρχισε να τρώει μπροστά μ και όταν τον πλησιάζω μπροστά στο κλουβί για να του βάλω φαΐ κτλπ είναι μια χαρά δεν μ φοβάται πιστεύω θα το εκπαιδεύω σχετικά εύκολα... Απλά έχω σκοπό γενικά όταν με μάθει καλά να το έχω εκτός κλουβιού το απόγευμα ένα τριωρω τετραωρω... Επισεις είπα για αρχή να του βάλω μόνο αυτήν την κούνια να μν το μπουκωσω με παιχνίδια του έχω βάλει και μια ξύλινη πατηθρα πιο χαμηλά τώρα από ξύλο δέντρου...
 
Back
Top