Γενικά Το καναρίνι μας ο Spiderman

Mariachasoura

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2019
Μηνύματα
27
Γεια σας... μολις χθες μας εκαναν δωρο το καναρινι μας που τοσο ηθελε ο μικρος. Εχουμε ηδη 2μπατζι κ συντομα κ ενα φλωροκαναρο. Ξαφνικα εγινα πουλομανα! Χαχ😀... επειδη διαφερουν κατα πολυ οι αναγκες κ η συμπεριφορα κ των 3ων ειδων εχω πολλη μελετη μπροστα μου. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Τον πηραμε χθες το απογευμα. Εκτοτε δεν εχει αγγιξει ουτε σπορακι απο την τροφη, ουτε τον ειδα να πινει νερακι. Ειναι στρεσαρισμενο σιγουρα αλλα μηπως καπως μπορω να τον βοηθησω να νιωσει πιο ανετα; λιγο ακουσα τη φωνουλα του οταν τον πλησιασα κ του μιλησα. Τι αλλο μπορω να κανω;
 
Ανέβασε μια φώτο από το κλουβί του αν μπορείς. Να το χαίρεσαι! Το έχεις στο ίδιο δωμάτιο με τα budgie σου;
Ευχαριστω! Κοιτα απο χθες δε μπορω να πω οτι εχω κοντρολαρει απολυτα τις θεσεις τους. Απο το πρωι τα εχω σε αλλο δωματιο. Ομως τη νυχτα πανε σε δωματιο αλλο με ησυχια χωρις ιδιαιτερη βλεματικη επαφη γιατι βαζω πανακι.
 

Συνημμένα

  • 20191010_145200_800x600.webp
    20191010_145200_800x600.webp
    84,2 KB · Προβολές: 52
  • 15707086686216491806476472488648_800x600.webp
    15707086686216491806476472488648_800x600.webp
    83,3 KB · Προβολές: 50
Τελευταία επεξεργασία:
Όμορφος πολύ ο νεαρός.
Δώσε του λίγο χρόνο. Αποκλείεται να μην φάει, απλά βάλε στην ταΐστρα του λίγους σπόρους και καθάρισε από κάτω, ώστε να δεις από τα φλούδια πόσο έφαγε. Και φυσικά κράτα καραντίνα από τα άλλα πουλιά.
Να τον χαίρετστε!
 
Όμορφος είναι, να τον χαίρεσαι!
Δε θα έπρεπε να έχει σχάρα και στο "πάτωμα"; Να μην πατάει στα βρώμικα... Επίσης το νεράκι μου φάινεται κάπως μακριά, φτάνει σίγουρα; Ίσως ξεγελάει και η φωτογραφία βέβαια.
 
Λοιπον, το κλουβάκι είναι σχετικά ακατάλληλο για καναρίνι. Έχει πολύ ύψος και πολύ λίγο πλάτος. Το καναρίνι χρειάζεται τα ακριβώς αντίθετα. Οι πατήθρες θα πρέπει να μπαίνουν έτσι όπως είναι αλλά από την ακριβώς αντίθετη Πλευρά. Κάτι σαν αυτό δηλαδή
1-διάταξη-πατήθρες-μικρά-κλουβιά.webpΠρό σεξε μόνο να μην ακουμπάει η ουρά στα κάγκελα και χαλάει. Την ποτίστρα βάλε την ακριβώς πάνω από το κλαδάκι ώστε να μπορεί να την φτάνει. Αν γίνεται βάλε το κλουβί σε κάποιο ψηλό σημείο ώστε να νιώθει περισσότερο άνετα. Καλό είναι η πίσω πλευρά να ακουμπάει σε τοίχο. Να το χαίρεσαι! 🙂
 
Όμορφος πολύ ο νεαρός.
Δώσε του λίγο χρόνο. Αποκλείεται να μην φάει, απλά βάλε στην ταΐστρα του λίγους σπόρους και καθάρισε από κάτω, ώστε να δεις από τα φλούδια πόσο έφαγε. Και φυσικά κράτα καραντίνα από τα άλλα πουλιά.
Να τον χαίρετστε!
Κατω ειναι απο την αμμο. Δεν εχει σπορους επομρμενως ευκολα θα το καταλαβω. Απλα καθεται στην πατηθρα.. Τι να πω! Εχω αγχωθει λιγακι.. Τι εννοεις καραντινα; Γιατι;
[automerge]1570712752[/automerge]
Λοιπον, το κλουβάκι είναι σχετικά ακατάλληλο για καναρίνι. Έχει πολύ ύψος και πολύ λίγο πλάτος. Το καναρίνι χρειάζεται τα ακριβώς αντίθετα. Οι πατήθρες θα πρέπει να μπαίνουν έτσι όπως είναι αλλά από την ακριβώς αντίθετη Πλευρά. Κάτι σαν αυτό δηλαδή
View attachment 67445Πρό σεξε μόνο να μην ακουμπάει η ουρά στα κάγκελα και χαλάει. Την ποτίστρα βάλε την ακριβώς πάνω από το κλαδάκι ώστε να μπορεί να την φτάνει. Αν γίνεται βάλε το κλουβί σε κάποιο ψηλό σημείο ώστε να νιώθει περισσότερο άνετα. Καλό είναι η πίσω πλευρά να ακουμπάει σε τοίχο. Να το χαίρεσαι! 🙂
Το διαβαδα για το κλουβακι αλλα ο εκτροφεας μου ειπε να το κρατησω. Θα μεριμνησω για αλλο αμεσα. Τι διαστασεις προτεινεις; αυτο με τις πατηθρες δεν το καταλαβα καλα.. Τη μια χαμηλα την εβαλα για να τρωει. Αν κ υποθετω μπορει να πατησει στην ταιστρα. Την πανω να την βαλω πιο μπροστα; Σκεφτηκα για να μπορει να πεταξει πανω κατω. Θα το βαζω στον τοιχο στη βεραντα αλλα οσο δεν εχω τη σιτουλα δε ρισκαρω να τον εχω εξω χωρις να βλεπω. Παραθετω φωτο να μου πεις για την ουρα του. Ευχαριστω παρα πολυ!
 

Συνημμένα

  • 15707126362531488340021695490602_800x600.webp
    15707126362531488340021695490602_800x600.webp
    77,9 KB · Προβολές: 23
Τελευταία επεξεργασία:
Όπως κοιτάζεις το κλουβί (απ τη μεγάλη πλευρά), οι πατήθρες είναι οριζόντια. Πρέπει να μπουν κάθετα. Η μια πλευρά δηλαδη να είναι στα κάγκελα στην πλευρά που είναι οι ταϊστρες και η άλλη απέναντι. Για να μπορεί το πουλάκι να πετάει απ τη μια στην άλλη, να έχει χώρο να κινείτε.
 
user20443 είπε:
Όπως κοιτάζεις το κλουβί, οι πατήθρες είναι οριζόντια. Πρέπει να μπουν κάθετα. Η μια πλευρά δηλαδη να στα κάγκελα στην πλευρά που είναι οι ταϊστρες και η άλλη απέναντι. Για να μπορεί το πουλάκι να πετάει απ τη μια στην άλλη, να έχει χώρο να κινείτε.
Ακριβώς ότι είπε η Λένα! Οι διαστάσεις καλό είναι να είναι ή 40 ή 60 εκατοστά. Υπάρχουν οι λεγόμενες κινεζικές ζευγαρωστρες στο εμπόριο, με αφαιρούμενο πάτο και σχάρα. Όποια διάσταση και να διαλέξεις θα σε βολέψει πολύ.
 
user20443 είπε:
Όπως κοιτάζεις το κλουβί (απ τη μεγάλη πλευρά), οι πατήθρες είναι οριζόντια. Πρέπει να μπουν κάθετα. Η μια πλευρά δηλαδη να είναι στα κάγκελα στην πλευρά που είναι οι ταϊστρες και η άλλη απέναντι. Για να μπορεί το πουλάκι να πετάει απ τη μια στην άλλη, να έχει χώρο να κινείτε.
Καταλαβα τι εννοεις.. μαλλον ολα τα εχω λαθος.. Παρασυρθηκα απο τα παπαγαλακια! Θα τα διορθωσω τωρα κιολας. Ευχαριστω!
[automerge]1570714814[/automerge]
Ακριβώς ότι είπε η Λένα! Οι διαστάσεις καλό είναι να είναι ή 40 ή 60 εκατοστά. Υπάρχουν οι λεγόμενες κινεζικές ζευγαρωστρες στο εμπόριο, με αφαιρούμενο πάτο και σχάρα. Όποια διάσταση και να διαλέξεις θα σε βολέψει πολύ.
Εδω δε νομιζω ευκολα να βρω. Δινουν αυτο που εχω για ολα τα ειδη. Μαλλον θα πρεπει να παραγγειλω. Ελπιζω να μην τον στρεσαρει πολυ μεχρι να παραλαβω.. εχετε καποιο site να μου προτεινετε; αν φυσικα επιτρεπεται!
 
Ευχαριστω! Κοιτα απο χθες δε μπορω να πω οτι εχω κοντρολαρει απολυτα τις θεσεις τους. Απο το πρωι τα εχω σε αλλο δωματιο. Ομως τη νυχτα πανε σε δωματιο αλλο με ησυχια χωρις ιδιαιτερη βλεματικη επαφη γιατι βαζω πανακι.
Κουκλί! Να το χαίρεστε και τα υπόλοιπα μέλη
 
user20443 είπε:
[QUOTE="εχετε καποιο site να μου προτεινετε; αν φυσικα επιτρεπεται!

Μπορούμε; Ή απαγορεύεται;
[/QUOTE]
Λενα μου πηρα ηδη κλουβακι. Το εψαξα οσο μπορουσα κ μιλησα κ με τον εκτροφεα. Θα ανεβασω φωτογραφια αυριο για να μην τον ταραξω αλλο τωρα! Ηδη σε δυο μερες εχει υποστει πολλες αλλαγες.σ'ευχαριστω πολυ ωστοσο. Καλο ξημερωμα!
 
Back
Top