Ασθένειες Το καναρίνι μου έγινε καραφλό αλλά είναι πολύ ζωηρό

Annie.....

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2015
Μηνύματα
1
Πόλη
Αμαλιάδα
Γεια σας και καλη σαρακοστη! Εδω και πολυ καιρο το καναρινι μου αρχιζε και ξινοτανε.. Μετα απο λιγο καιρο καραφλιασε το πισω μερος του κεφαλιου του και στην ραχη του και συνεχιζει να ξινετε και ειναι κατακοκκινο... Ομως τρωει κανονικα, πινει νερο... Ομως κανει συνεχεια με το ραφος του κατι ηχους λες και σπαει σπορους, επισης μου ειχαν δωσει σταγονες για το στρες και το ανχος. Για καποιο διαστημα σταματησε να ξινετε αλλα μετα παλι τα ιδια... Μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση;
 
Γεια, για αρχη μια καλη φωτογραφια θα βοηθησει οσους απαντησουν να εχουν καλυτερη εικονα του πουλιου
 
εδω και πολυ καιρο το καναρινι μου αρχιζε και ξινοτανε.. Μετα απο λιγο καιρο καραφλιασε το πισω μερος του κεφαλιου του και στην ραχη του και συνεχιζει να ξινετε και ειναι κατακοκκινο

Γι αυτο δεν μπορω να βοηθησω εγω, να πω τι ειναι, περιμενε τους πιο εμπειρους. Παντως ενας ελεγχος για τυχων ψειρες ή ακαρεα θα ξεκαθαρισει την κατασταση. Ενα καλο τεστ ειναι η διπλωμενη λευκη χαρτοπετσετα στα καγκελα του κλουβου για ολο το βραδυ. Απλα την διπλωνεις καλα και την σκαλωνεις αναμεσα στα καγκελα. Αν υπαρχουν ψειρες ή κατι αλλο θα φωλιασουν εκει. Αν ειναι να πιασεις το πουλι για φωτογραφιες, να τσεκαρεις και τα φτερα και την ουρα απο κατω αν εχουν τιποτα.

ομως τρωει κανονικα, πινει νερο

Συνεχιζε να το παρατηρεις και να ενημερωνεις για την συμπεριφορα του, αυτο ειναι καλο σημαδι παντως που τρωει και πινει νερο κανονικα👍. Κελαηδαει;

ομως κανει συνεχεια με το ραφος του κατι ηχους λες και σπαει σπορους

Υπαρχει ενα σχετικο θεμα εδω Καναρίνι κάνει σαν να σπάει σπόρους και χάνει φτερά ισως να ειναι κατι παρομοιο, αλλα δεν σε παιρνω και στο λαιμο μου...

[QUOTE="Annie..., post: 253667, member: 19624]επισης μου ειχαν δωσει σταγονες για το στρες και το ανχος[/QUOTE]

Ποιες συγκεκριμενα; Θυμασε; Για ποιο λογο σου εδωσαν τετοιες σταγονες, ειχε κατι το πουλι; Σου τις εδωσε κτηνιατρος, πντηνιατρος ή καποιος αλλος;

[QUOTE="Annie..., post: 253667, member: 19624]για καποιο διαστημα σταματησε να ξινετε αλλα μετα παλι τα ιδια[/QUOTE]

Σταματησε μετα τις σταγονες;😵


Επιπλεον, τι ηλικια εχει το πουλι; Ειναι θυληκο ή αρσενικο; Ποσο καιρο ειναι μαζι σου; Μαζι με την φωτογραφια απο την κοιλια και το στερνο και γενικα την "καραφλιασμενη" περιοχη (για να σταθουν τα πουπουλα στην ακρη, βρεξε λιγο την περιοχη) βγαλε και μια φωτογραφια τις κουτσουλιες. Ομως καλυτερα πρωτα να εχει περασει μια μερα κατα την οποια το πουλι να εχει φαει μονο σπορους και μετα να τραβηξεις φωτογραφια


Εκανα, το ξερω, πολλες ερωτησεις, αλλα ετσι πιστευω θα καταλαβουμε πιο ευκολα τι εχει το πουλακι👍.
Τωρα επλιζω να βοηθησα λιγακι, αλλα να περιμενεις τους πιο γνωστες για μια κανονικη διαγνωση. Περαστικα να ειναι :)
 
Σίγουρα μιλάμε για ακάρεα... Σίγουρα έχει εξωτερικά (ή κόκκινη ψείρα,ή μαύρη ψείρα,ή πτεροφάγο κτλ) παράσιτα (ποιο είδος δε ξέρουμε) και μάλλον και εσωτερικά (ακάρεα της τραχείας), εκτός και αν έχει αναπνευστικό πρόβλημα. Αν απαντήσεις σε όλα αυτά που σε ρώτησε η Αθηνά θα μας βοηθούσες πολύ να αναιρέσουμε μερικά σενάρια!
 
Back
Top