Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου έκανε το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Marina21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Marina21

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
296
Πόλη
Λαμία
Καλησπερα σας.. Το καναρινακι μου εδω και 4ς μερες ειχε φτιαξει φωλιτσα και απο χθες μεχρι σημερα το εβλεπα ολη την ωρα να καθεται μεσα. Σημερα το πρωι εκανε το πρωτο αυγουλακι, εκατσε λιγο στην αρχη να κλωσησει αλλα μετα εφυγε.. Εχω ακουσει οτι απο τη δευτερη μερα θα αρχισει να κλωσαει κανονικα. Επισης να ρωτησω και κατι αλλο. Εκτός απο αυγο και μηλαρακι χρειαζεται να δινω και τιποτα αλλο στα πουλακια; σε 14 μερες απο τη μερα που αρχιζει να κλωσαει δεν βγαινουν τα πουλακια; χρειαζεται να κανω τιποτα αλλο απο μερος μου; Ευχαριστω :)
 
Μαρίνα μου καλησπέρα!

Εσύ τώρα πρέπει να τους δίνεις φρέσκο βραστό αυγό καθημερινά μέχρι να ολοκληρώσει την ωοτοκία. Φρέσκους σπόρους και φρέσκο νερό καθημερινά. Καλό και άγιο το μήλο αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Για να έχουν μια ισορροπημένη διατροφή μπορείς να τους δίνεις και πολλά λαχανικά! Ακόμα και βότανα! Δες εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Λαχανικά-και-φρούτα-που-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/
https://community.petbirds.gr/forums/articles/?prefix_id=99
ή και σε τσάι:
https://community.petbirds.gr/threads/Τσάι-βοτάνων-για-προληπτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/

Αν θες μπορείς να τους φτιάχνεις και μόνη αυγοτροφή σπιτική, οικονομική και θρεπτικότατη! Εγώ εδώ και χρόνια κάνω αυτή: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/

Φυσικά κόκκαλο σουπιάς απαραίτητο συνέχεια μέσα στο κλουβί και μετά το 2ο αυγό που θα δεις (λογικά αύριο) θα χορηγήσεις στο νεράκι τους για 3-4 μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο.

Μόλις κάνει και τα 4-5 ή ακόμα και 6 αυγουλάκια της τότε κόβεις το αυγό ή την αυγοτροφή και την ξαναδίνεις μόλις σκάσουν τα αυγά.

Η κανάρες οι έμπειρες κάθονται μετα το τρίτο ή τέταρτο αυγό. Αλλά μπορεί να κάτσει και απ το πρώτο. Μόλις "βιθωθεί" στη φωλιά εσύ θα μετρήσεις 14 εικοσιτετράωρα και μετά θα σκάσουν τα αυγουλάκια!

Άλλαξε αν θες πατήθρες και βγάλε αυτές τις πλαστικές που είναι σαν κλαδάκια και πάρε πατήθρες παό φυσικό ξύλο σαν αυτές:
patithres.jpg
Σε τι χώρο έχεις τα καναρινάκια σου; Προσοχή τώρα που έχετε αυγά δεν κουνάς καθόλου τη θέση του κλουβιού και απλά καθαρίζεις τον πάτο πολύ προσεκτικά και μόνο αν είναι απαραίτητο! Οι κινήσεις σου να είναι διακριτικές και ήρεμες και να μην τα πολυενοχλείς!
 
Μαρίνα καλή συνέχεια και από εμένα!

υ. Γ. Ο Πάρης το αγαπημένο μου budgie τι κάνει;
 
Καλησπερα σας, σημερα βγηκε το πρωτο πουλακι απο τα 5 αυγα που εκανε συνολικα η καναρα... Αισθανομαι τοσο ωραια... Επιπλεον τωρα τι τροφες θα πρεπει να ρους δινω; αυγοτροφη ή αυγο και μηλαρακι;
 
καλώς τα δέχτηκες,Μαρίνα! Με το καλό να έρθουν και τα επόμενα! 🙂
από δω και πέρα.. Καλό και πλήρες μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, αυγό βραστό, φρέσκο νεράκι κάθε μέρα με πολυβιταμίνη την πρώτη εβδομάδα, φρούτα και λαχανικά μετά τις πρώτες 5-6 μέρες των μικρών, προς αποφυγήν διάρροιας!👍
 
Σε ευχαριστω πολυ :) αα ενταξει τοτε θα ακολουθησω τις συμβουλες σου :)

Να ρωτησω και κατι αλλο το ενα αυγουλακι επρεπε κανονικα να ειχε βγει χθες ομως δεν βγηκε... Επομενως ποσες μερες θα το αφησω ακομη στην φωλια;
 
Και κεχρί Σενεγάλης μπορείς να τους έχεις, συν το αυγό, μηλαράκι και τους κανονικούς σπόρους.
Θα έλεγα το αυγό να το αφήσεις 4-5 μέρες ακόμα, ακουμπάει και ο νεοσσός πάνω του.
Να σου ζήσει!
 
Και κεχρί Σενεγάλης μπορείς να τους έχεις, συν το αυγό, μηλαράκι και τους κανονικούς σπόρους.
Θα έλεγα το αυγό να το αφήσεις 4-5 μέρες ακόμα, ακουμπάει και ο νεοσσός πάνω του.
Να σου ζήσει!
Σε ευχαριστω Μαρια.. :) Ενταξει τοτε καλως, σε ευχαριστω πολυ :)👍
 
σημερα βγηκε το πρωτο πουλακι απο τα 5 αυγα που εκανε συνολικα η καναρα...
Μαρίνα, αν δεν έκανες αντικατάσταση των αυγών με πλαστικά, ούτε ωοσκόπηση ώστε να γνωρίζεις και να αφήσεις τα ένσπορα, τότε εγώ(αν ήμουν στη θέση σου)δεν θα αφαιρούσα κανένα από τα υπόλοιπα 4 αυγά για τουλάχιστον 5 μέρες ακόμη. Δώσε από μία μέρα δικαίωμα στο κάθε αυγό αλλά και το δικαίωμα στην θηλυκιά σου να ολοκληρώσει το θεικό έργο που ανέλαβε..
Η σωστή διατροφή,όπως σου έγραψα και πιο πάνω, είναι το σημείο-κλειδί της υγειούς συνέχειας του ζευγαριού και των μικρών τους. 😉
οπλίσου με υπομονή, να παρατηρείς και περιμένουμε νέα.. Καλά νέα! 🙂👍
 
Μαρίνα, αν δεν έκανες αντικατάσταση των αυγών με πλαστικά, ούτε ωοσκόπηση ώστε να γνωρίζεις και να αφήσεις τα ένσπορα, τότε εγώ(αν ήμουν στη θέση σου)δεν θα αφαιρούσα κανένα από τα υπόλοιπα 4 αυγά για τουλάχιστον 5 μέρες ακόμη. Δώσε από μία μέρα δικαίωμα στο κάθε αυγό αλλά και το δικαίωμα στην θηλυκιά σου να ολοκληρώσει το θεικό έργο που ανέλαβε..
Η σωστή διατροφή,όπως σου έγραψα και πιο πάνω, είναι το σημείο-κλειδί της υγειούς συνέχειας του ζευγαριού και των μικρών τους. 😉
οπλίσου με υπομονή, να παρατηρείς και περιμένουμε νέα.. Καλά νέα! 🙂👍
Εχεις δικιο, θα τα αφησω τα αυγουλακια και θα φροντιζω την διατροφη τους οπως μου ειπατε.. Ενταξει 🙂
 
Τελικα απο τα πεντε αυγουλακια βγηκαν μονο τα 4 πουλακια
Δεν είναι μόνο, είναι μια καλή αναλογία Μαρίνα. :) Το άλλο αυγό να το πάρεις τώρα. Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται μέσα στη φωλιά. Ο κίνδυνος να σπάσει είναι μεγάλος και τα προβλήματα που θα δημιουργήσει πολλά.
 
Δεν είναι μόνο, είναι μια καλή αναλογία Μαρίνα. :) Το άλλο αυγό να το πάρεις τώρα. Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεται μέσα στη φωλιά. Ο κίνδυνος να σπάσει είναι μεγάλος και τα προβλήματα που θα δημιουργήσει πολλά.
Ναι το ξερω.. Το πηρα το αυγο οπως μου ειπατε, εχετε δικιο :)
 
Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!4 στα 5 είναι πάρα πολύ καλή αναλογία όχι απλά καλή 😉
 
είδες που είχα δίκιο👍,Μαρίνα,όταν σου είπα να μη τα βγάλεις και να τους δώσεις λίγες μέρες ακόμη;
μπράβο σου! Πολύ καλά τα πήγε το ζευγάρι σου! 4 στα 5.. Τέλεια! τώρα ξεκινούν τα ωραία,Μαρίνα!
καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφή και αυγό βραστό καθημερινά, καθαρό νεράκι καθημερινά και τουλάχιστον για την 1η εβδομάδα και πολυβιταμίνη στο νερό..φρούτα και λαχανικά μετά τις πρώτες 5-6 μέρες ζωής των μικρών, προς αποφυγήν διαρροιας.
και πάλι να σου ζήσουν! Με το καλό και στο κλαρί! 🙂👍
 
είδες που είχα δίκιο👍,Μαρίνα,όταν σου είπα να μη τα βγάλεις και να τους δώσεις λίγες μέρες ακόμη;
μπράβο σου! Πολύ καλά τα πήγε το ζευγάρι σου! 4 στα 5.. Τέλεια! τώρα ξεκινούν τα ωραία,Μαρίνα!
καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφή και αυγό βραστό καθημερινά, καθαρό νεράκι καθημερινά και τουλάχιστον για την 1η εβδομάδα και πολυβιταμίνη στο νερό..φρούτα και λαχανικά μετά τις πρώτες 5-6 μέρες ζωής των μικρών, προς αποφυγήν διαρροιας.
και πάλι να σου ζήσουν! Με το καλό και στο κλαρί! 🙂👍
😀.. Ναι! Ειχες οντως δικιο! Ευχαριστω :), προσπαθω να τους τα παρεχω ολα αυτα... Να'σαι καλα και παλι ευχαριστω, μακαρι👍:)
 
φρούτα και λαχανικά μετά τις πρώτες 5-6 μέρες ζωής των μικρών, προς αποφυγήν διαρροιας.
Φρούτα και λαχανικά καλύτερα μετά τις 20-25 μέρες ζωής των μικρών για τον ίδιο λόγο!
 
Back
Top