Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει ένα σπυρί πάνω από την ουρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης galliosm
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

galliosm

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Σκύδρα
Γειά σας,

εχω ενα καναρίνι θηλυκό και το είδα τελευταία κάπως νωχελικό.
το πήρα στα χέρια μου και διαπίστωσα ότι πάνω από την ουρά έχει αρχίσει να δημιουργείται ένα σπυρί. Από πληροφορίες έχω ακούσει ότι πρέπει να το σκάσω.
Μπορεί να μου πει κανείς πως το σκάνε και ποια αγωγή ακολουθείται (εαν επιβάλλεται να ακολουθηθεί)

Ευχαριστώ
Μανώλης
 
Πρόκειται όντως για σπυρί, ή διακρίνεις τον ουροπύγιο αδένα του;

Διαβασε αν θες αυτό το πολύτιμο άρθρο ελπίζοντας να βρεις λύση στο θέμα που σε απασχολεί. Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα

Επίσης διάβασε ενα παρόμοιο παλιότερο θέμα. https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-με-όγκο-κύστη-δίπλα-στην-ουρά.9903/
 
Παρατήρησε τις φωτογραφίες που παρατίθονται στα άρθρα και σύγκρινέ τες με αυτο που βλέπεις στο δικό σου πουλάκι. Αν είναι κατι διαφορετικό, ανέβασε φωτογραφίες απο το σημείο αυτο για να καταλάβουμε τί εννοείς
 
Ουροπυγικός αδένας.

Απο την φωτογραφία διαπίστωσα τα εξής :
Το σπυράκι που έχω προαναφέρει είναι ο ουροπυγικός αδένας.
Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι στο συγκεκριμένο καναρίνι μου ο αδένας αυτός είναι εμφανώς ποιο διογκομένος σε σχέση με τα υπόλοιπα πουλιά και το χρώμα του είναι κίτρινο.
Περιοχές με πρήξιμο δεν έχω αντιληφθεί.
Στον αδένα θα πρέπει να βάλω μπεταντίν και ότι άλλο αναφέρεται στην παράγραφο της θεραπείας (στο συγκεκριμένο άρθρο) ή δεν πρέπει να κάνω τίποτα, εφόσον δεν παρατηρείται πρήξιμο σε άλλο σημείο του σώματος;

Ευχαριστώ

Μανώλης
 
Δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.
 
Tζωρτζίνα,
καμία σχέση!

Θα κοιτάξω να ανεβάσω καμία φωτογραφία για να το δείτε.

Ευχαριστώ
Μανώλης
 
Back
Top