Γενικά Το καναρίνι μου έχει γίνει επιθετικό όταν με βλέπει

Anastasia 3

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2021
Μηνύματα
111
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα καναρίνι. Είναι ενός χρόνων. Εγώ τον έχω 2 μήνες. Ήταν πολύ ήσυχο και καλό πουλάκι. Τώρα το Μαη έχει γίνει επιθετικό όταν με βλέπει ανοίγει το στόμα και τα φτερά του και κάθεται σαν γεράκι. Γιατί το κάνει αυτό; Είναι όλο ζωή και κελαηδάει περίπου όλη μέρα. Άμα βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβάκι του να του δώσω κάτι δεν με δαγκώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άμα βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβάκι του
Δεν πρέπει να βάζεις το χέρι σου στο κλουβί. Τα καναρίνια που δεν έχουν ανατραφεί για να αλληλοεπιδρούν μέσω της επαφής με τον άνθρωπο, δεν αισθάνονται ασφάλεια όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αντιλαμβάνονται την κίνηση ως επιθετική και αμύνονται.

Να κάνεις με ήρεμες και σύντομες κινήσεις την καθημερινή φροντίδα του και να το παρατηρείς από απόσταση.
 
Αν μπορείς πάρε ζευγαρώστρα με διαχωριστικό για να μπορείς να κανείς ότι χρειάζεται χωρίς να νιώθει απειλή! Είχα το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε μόνο με το μεγαλύτερο κλουβί.
 
Έχω ένα καναρίνι. Είναι ενός χρόνων. Εγώ τον έχω 2 μήνες. Ήταν πολύ ήσυχο και καλό πουλάκι. Τώρα το Μαη έχει γίνει επιθετικό όταν με βλέπει ανοίγει το στόμα και τα φτερά του και κάθεται σαν γεράκι. Γιατί το κάνει αυτό; Είναι όλο ζωή και κελαηδάει περίπου όλη μέρα. Άμα βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβάκι του να του δώσω κάτι δεν με δαγκώνει.
Καλησπερα,ισως αμυνεται.Ισως ειχε μαθει αλλιως πριν και τωρα με την αλλαγη περιβαλλοντος αντιδραει καπως διαφορετικα,απλα δωσε του λιγο χρονο να σε συνηθισει,θελουν εξοικειωση με τα αφεντικα τους να σε συνηθισει και μετα δεν θα εχεις θεμα πιστευω.
 
Back
Top