Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει μαδήσει μέχρι το στέρνο

eva88408840

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Ηράκλειο
καλημερα,

το καναρινι μου εχει μαδησει μεχρι το στερνο... Του κανω ειδικη αγωγη με
pterophene και beapahar [epithol - en wondzalf κρεμα]
εδς και 1 μηνα αλλα δε συνερχετε το αντιθετο γινετε χειροτερο
τι να κανω αλλο;
 
αρσενικο ειναι και μεχρι πριν ενα μηνα ηταν μια χαρα.
αρχισε να χανει κατω απο το ραμφος και τωρα εχει φτασει μεχρι το στερνο και τα ματια... Δε δειχνει αρρωστος και τρωει με ορεξη..
δεν εχει ακαρεα και το χρωμα του δερματος ειναι ζωηρο κοκκινο...
 
παντου στα κενα, στο δερμα
Η epithol χρησιμοποιείται στα πόδια και στο ράμφος, δεν πρέπει να μπαίνει παντού.
Σταμάτα να του βάζεις στο δέρμα γιατί θα χαλάσει τελείως το πτέρωμα του.
Πρέπει να προμηθευτείς άλατα μπάνιου και να του βάζεις μπανάκι καθημερινά για να καθαρίσει το πτέρωμα του.
https://community.petbirds.gr/forums/bird-products/

Το πουλάκι έχει επαφή με το ήλιο;
Η διατροφή του τι περιλαμβάνει;
[automerge]1588855150[/automerge]
Αν μπορείς ανέβασε φωτογραφία του πουλιού για να έχουμε καλύτερη εικόνα του προβλήματος.
 
@eva88408840
Καλα το καταλαβα γι αυτο και επέμεινα στην ερωτηση.

Mαλλον εχεις μπερδεψει τα ακαρεα των ποδιων με τα ακαρεα της τραχειας...
Ποιος σε συμβουλεψε να βαλεις epithol και για ποιο λογο;

Για αυτο δεν βλεπεις αλλαγη προς το θετικο, εχει "ποτισει" το πουλακι με την epithol ...
Αφου ειναι ζωντανο παλι καλα!
 
παιδια δεν τα εβαλα μονη μου πηγα σε ειδικο και μου τα εδωσε ουτε κανω γιατροσοφια ετσι...
του κανω πλυσεις με πρασινο σαπουνι τωρα του εβαλα και μπανακι... Τωρα μου ειπαν να παρω και βιταμινες σε σταλες να βαζω στο νερο του
 
παιδια δεν τα εβαλα μονη μου πηγα σε ειδικο και μου τα εδωσε ουτε κανω γιατροσοφια ετσι..
'Εύα να γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει καμία διάθεση κριτικής σε εσένα, αλλά αυτόν που σου πρότεινε epithol παντού σίγουρα δεν θα τον χαρακτήριζα ''ειδικό''.
 
καλημερα,
το θεμα ειναι θα το σωσουμε;
σταματησα την epithol του βαζω τωρα μονο σταλες στο νερο του... Του εβαλα ενα μπανακι... Τι αλλο να κανω... Δε θελω να τον χασω.
 

Συνημμένα

  • 96673313_961088804330373_3214963010250473472_n.webp
    96673313_961088804330373_3214963010250473472_n.webp
    78,8 KB · Προβολές: 32
Το πτερωμα ειναι οντως σε κακη κατασταση... Θα χρειαστει αρκετος χρονος για να επανελθει εφ'οσον δεν εχουν προκληθει μονιμες βλαβες.
Δεν ξερω με την εικονα που βλεπουμε θα πρεπει να παραμείνει σε εξωτερικο χωρο,ωσπου να βγαλει φτερα ειναι πολυ ευκολος στοχος κουνουπιων αλλα υπαρχει φοβος να κρυωσει κιολας.
 
τον εβγαλα εξω τον καημενουλη και σκεπασα με πετσετα το μισο κλουβι... Καθε μιση ωρα τον βλεπω διακριτικα ομως... Να μην τον στρεσαρω παραπανω...
εκτος το pterophene να του παρω και κατι αλλο;
 
Το θέμα είναι να βρεθεί τι έχει προκαλέσει αυτό το πράγμα για να μπορέσει να βρεθεί η λύση στο πρόβλημα. Φοβάμαι ότι οι βιταμίνες και το μπάνιο δεν θα κάνουν και πολλά.

Εύα, τι ακριβώς σου είπε ο γιατρός; Που πιστεύει ότι οφείλεται;
 
καλημερα παιδια...
να σας κανω ενημερωση και να μου πειτε...
σημερα πηραμε μηλοξυδο και εβαλα 4 σταλες στο μπανακι του...
μου ειπαν να του βαλω νερο με μηλοξυδο στο σωμα...;
του εφτιαξα και κουνουπιερα 😊...
τωρα περιμενουμε;
 
Back
Top