Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει πληγή γύρω από το ράμφος και το μάτι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pik

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα παιδια εχω δει στο καναρινι μου γύρω από το ράμφος και το μάτι πληγή και του λείπουν και τα φτερά του εκει. Επίσης φαίνεται να δακρύζει το ματάκι του από αυτή τη πλευρά και χτυπάει συχνά και το ράμφος του. Δεν ξέρω πότε έγινε γιατι δεν ζω εδω αλλα μαλλον θα έχει λίγες μερες γιατί δεν το είχε προσέξει κανεις. Τι μπορώ να κάνω;;;received_1507177593157848.webpreceived_864095791792601.webp
 
@pik
Το καναρίνι σου χρειάζεται γιατρό άμεσα.
Εάν είσαι στη Λάρισα επικοινώνησε για περισσότερες πληροφορίες με το παρακάτω ιατρείο.
Το Κτηνιατρείο LarissaVet https://www.larissavet.gr/
Υπάρχουν αρκετές αιτίες που δημιουργούν φλεγμονή στο μάτι ενός καναρινιού.
Διάβασε και το παρακάτω θέμα.
 
@Vada το πηγα πριν λιγο στο κτηνιατρο που τον είχα ξαναπαει στο παρελθόν και μου εδωσε μια αλοιφή για το μάτι του για 15 μερες για να σταματήσει να δακρύζει και να φύγει το πρήξιμο και μια αντιβίωση για το νερό του γιατι ειναι και τα φτερά του ανακατεμένα. Και μου είπε για τις πρώτες μέρες να το έχω μακριά από το αλλο πουλάκι που έχουμε
 
@pik , τι αλοιφή και ποιο φάρμακο σας έδωσε;
Ο κτηνίατρος αυτός είναι από το Larissavet? Αν όχι, πες μας ποιος είναι διότι εφόσον αναλαμβάνει πτηνά, στο μέλλον ενδεχομένως να μπορούμε να καθοδηγήσουμε και άλλα μέλη προς αυτόν τον γιατρό
Περαστικά στο πουλάκι.
 
@ianos μου εδωσε την ophtocycline και λια αντιβίωση μαζι με βιταμίνες για το νερό, δεν ξέρω ποιες, γιατι μου έβαλε λίγη ποσότητα σε ένα σακουλάκι. Στο larissavet μου είπαν δεν ασχολούνται πλέον με καναρινακια. Στον Παπαδόπουλο Ανδρέα πηγα!
 
@ianos ας ελπίσουμε καλα! Λεω αυριο να βάλω και pulmosan μήπως τον βοηθήσει αν τυχον έχει ακαρεα γιαι ότι ανοίγει το ραμφος κ το χτυπάει συνέχεια, μήπως και ανακουφιστεί
 
θα έλεγα να μην επιβαρύνεις τον οργανισμό του με ένα ακόμα φάρμακο. Άσε να πάρει τη θεραπεία που συνέστησε ο γιατρός κι αν συνεχίσει στην πορεία να έχει αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις, συζητάς περαιτέρω μαζί του για ακάρεα. Παρεμπιπτόντως τα συμπτώματα που αναφέρεις μπορεί να εμφανίζονται σε ακαρίαση, αλλά εμφανίζονται και σε διάφορες περιπτώσεις αναπνευστικής λοίμωξης, με άλλα λόγια δεν είναι ειδικά συμπτώματα.
 
Back
Top