Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου γέννησε πρέπει να βγάλω τον αρσενικό;

Καλησπέρα σήμερα γέννησε 2 μικρά το καναρίνι μου πρέπει να βγάλω τον αρσενικό; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Να τα χαίρεσαι!
Τον αρσενικό τον αφήνεις στην θέση του, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να φροντίσεις να έχουν πλούσια διατροφή, σπόρους, βραστό αυγό, αυγοτροφή και όχι λαχανικά για τις πρώτες 10 ημέρες.
Αν έχεις grit (σπασμένα όστρακα) ή άμμο στο κλουβί τα αφαιρείς μέχρι να μεγαλώσουν οι νεοσσοί.

καλότυχα!
 
Να σου ζήσουν!
Όχι άσε μέσα τον αρσενικό γιατί θα ταΐζει τους νεοσους
[automerge]1583243337[/automerge]
Να τα χαίρεσαι!
Τον αρσενικό τον αφήνεις στην θέση του, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να φροντίσεις να έχουν πλούσια διατροφή, σπόρους, βραστό αυγό, αυγοτροφή και όχι λαχανικά για τις πρώτες 10 ημέρες.
Αν έχεις grit (σπασμένα όστρακα) ή άμμο στο κλουβί τα αφαιρείς μέχρι να μεγαλώσουν οι νεοσσοί.

καλότυχα!
Την άμμο γιατί την αφερουμε; σε ρωτάω γιατί έχω άμμο στον πάτο του κλουβιού και έχω δύο νεοσους 4 ημερών
 
Την άμμο γιατί την αφερουμε; σε ρωτάω γιατί έχω άμμο στον πάτο του κλουβιού και έχω δύο νεοσους 4 ημερών
Την άμμο δεν τη θέλουμε, διότι έχουν παρατηρηθεί λίγοι θάνατοι μεταξύ νεοσσών, που οι γονείς τους, μεταξύ άλλων, τους έδιναν και άμμο.
@Soniakarakitsou , έχει άλλα αυγά η φωλιά (προς εκκόλαψη); Για το μεγάλωμα των νεοσσών δίνεις πλούσια τροφή (σπόροι), όχι φρούτα - λαχανικά - χορταρικά το 1ο δεκαήμερο της ζωής τους, σφικτό αυγό (τουλάχιστον 12 λεπτά σε βρασμό) το οποίο μάλιστα αλλάζεις κάθε 2-4 ώρες για να μην χαλάσει και πάθουν κάτι τα καναρίνια, φρέσκο νεράκι.
Να τα χαίρεσαι!
 
Την άμμο δεν τη θέλουμε, διότι έχουν παρατηρηθεί λίγοι θάνατοι μεταξύ νεοσσών, που οι γονείς τους, μεταξύ άλλων, τους έδιναν και άμμο.
@Soniakarakitsou , έχει άλλα αυγά η φωλιά (προς εκκόλαψη); Για το μεγάλωμα των νεοσσών δίνεις πλούσια τροφή (σπόροι), όχι φρούτα - λαχανικά - χορταρικά το 1ο δεκαήμερο της ζωής τους, σφικτό αυγό (τουλάχιστον 12 λεπτά σε βρασμό) το οποίο μάλιστα αλλάζεις κάθε 2-4 ώρες για να μην χαλάσει και πάθουν κάτι τα καναρίνια, φρέσκο νεράκι.
Να τα χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ επίσης ναι έχει άλλο ένα αυγουλακι προς εκκόλαψη
 
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για γεμάτους πρόλοβους των μικρών. Τώρα, όσο μεγαλώνουν και μέχρι να ντυθούν με πούπουλα, θα φαίνονται έντονα. Γεμίζουν (και είναι έντονα ορατοί) όταν τα πουλάκια είναι ταϊσμένα από τους γονείς.
Η αλήθεια είναι ότι στη συγκεκριμένη φωτογραφία δεν βλέπω πολύ καλά (μην τα ενοχλήσεις τώρα). Ο πρόλοβος εντοπίζεται στον λαιμό των πτηνών, κι ενίοτε θα τον δεις φουσκωμένο από τροφή όχι απαραίτητα στην ευθεία του λαιμού, αλλά και στο πλάι.
 
Καλησπέρα ξανά τα Καναρίνια μου τα μωρά έβγαλαν άσπρα μπαλάκια τι είναι και τι πρέπει να κάνω;
Αν λες αυτό στον λαιμό δεν είναι τίποτα, είναι το φαγητό που τρώει μην σε απασχολεί
 
Σόνια να χαρείς που έχεις ένα προστατευτικό ζευγάρι, να τα χαρείς.
Ευχαριστώ πολυ
[automerge]1584265738[/automerge]
Και κάτι άλλο, το κλουβί και η φωλιά είναι πολύ βρώμικα πως θα τα καθαρίσω; Ειδικά το κλουβί τι να κάνω;
 
Ευχαριστώ πολυ
το κλουβί και η φωλιά είναι πολύ βρώμικα πως θα τα καθαρίσω; Ειδικά το κλουβί τι να κάνω;
Noμιζω μετα την 6η-7η ημερα απο τη γεννηση μπορεις να το καθαρισεις και να αλλαξεις τη φωλια μετα την 10η-12η ημερα[/QUOTE]
 
Προσοχή:
Το πολύ-πολύ μέχρι την δέκατη ημέρα...
Αργότερα νεοσσός που εγκαταλείπει τη φωλιά πολύ δύσκολα επιστρέφει και μένει σε αυτήν...
Με ότι αυτό συνεπάγεται για την καλή του υγεία...
[automerge]1584281116[/automerge]
Εντωμεταξύ με δύο νεοσσούς πόσο βρώμικη μπορεί να είναι;
 
Καλησπέρα να τα χαίρεσαι, είναι πολύ περιποιημένα κ καλοταισμενα! Γρήγορα να τα δεις στο κλαρί!
Ευχαριστώ πολύ χθες πήγαν πρώτη μέρα είναι τέλεια, μήπως πρέπει να βγάλω τον αρσενικό; Ή να βάλω τα μικρά σε λίγες μέρες κάπου μόνα τους; Γιατί ο αρσενικός θέλει πάλι να ζευγαρώσει
[automerge]1585045820[/automerge]
69028FF2-2579-4180-AD7B-7FB088200EF3.webp69028FF2-2579-4180-AD7B-7FB088200EF3.webp
 
Σονια η φωτογραφια που μας εχεις ανεβασει ειναι τελειως λαθος.

Οι πατηθρες φαινονται να ειναι λαθος τοποθετημενες και βρωμικες.
Τα πουλακια πατανε πανω στις κουτσουλιες τους γιατι αντι να ειναι απο κατω το υποστρωμα (χαρτι) και απο πανω η σχαρα του κλουβιου, συμβαινει το αναποδο.
Η ταιστρα ειναι βρωμικη και η "βιταμινη" που βρισκεται μεσα σε αυτη ειναι απολυτως ακαταλληλη.

Βγαλε μας μια γενικη φωτο του κλουβιου,
 
Σονια η φωτογραφια που μας εχεις ανεβασει ειναι τελειως λαθος.

Οι πατηθρες φαινονται να ειναι λαθος τοποθετημενες και βρωμικες.
Τα πουλακια πατανε πανω στις κουτσουλιες τους γιατι αντι να ειναι απο κατω το υποστρωμα (χαρτι) και απο πανω η σχαρα του κλουβιου, συμβαινει το αναποδο.
Η ταιστρα ειναι βρωμικη και η "βιταμινη" που βρισκεται μεσα σε αυτη ειναι απολυτως ακαταλληλη.

Βγαλε μας μια γενικη φωτο του κλουβιου,
Την βιταμίνη την έχω πάρει μου είπαν ότι είναι ειδική τώρα για τα υπόλοιπα δεν το ήξερα
[automerge]1585048729[/automerge]
D222A62F-FE70-47D5-8A67-1043244B5C81.webp
[automerge]1585048792[/automerge]
Την βιταμίνη την έχω πάρει μου είπαν ότι είναι ειδική τώρα για τα υπόλοιπα δεν το ήξερα
[automerge]1585048729[/automerge]
D222A62F-FE70-47D5-8A67-1043244B5C81.jpeg
Θα το αλλάξω απλά δεν ήξερα αν μπορούσα να το πειράξω με τα μικρά μέσα
 
Γενικα αυτα τα κλουβακια ειναι ακαταλληλα για αναπαραγωγη και το συγκεκριμενο ειναι ακομη πιο καταλληλο γιατι εχει αρχισει και σκουριαζει., οταν θα μπορεσεις σου προτεινω να πας σε μια ζευγαρωστρα σαν και αυτη εδω.

To στικακι σπορων που τους εχεις στην πλατη του κλουβιου, οταν σου τελειωσει να μην τους ξαναπαρεις. Δεν προσφερει διατροφικα τιποτε παραπανω σε σχεση με τους σπορους που τους βαζεις εκτος απο περιττα σακχαρα.

Για την σωστη τοποθετηση των πατηθρων θα πρεπει να ριξεις μια ματια σε αυτο το αρθρο που εξηγει πως πρεπει να μπουν.

Σε οτι αναφορα τις τροφες,θα πρεπει απο το Petshop να παιρνεις συσκευασμενο επωνυμο μειγμα σπορων του κιλου και οχι χυμα σπορια απο το τσουβαλι. Ενδεικτικα σου βαζω καποια μειγματα.


Αν τα καναρινια σου ειναι μαθημενα να τρωνε αυγο,τοτε την κοκκινη "βιταμινη" την αφαιρεις αμεσα.
Αν δεν ειναι μαθημενα να τρωνε αυγο τοτε θα την αφαιρεσεις οταν θα σταματησουν οι γονεις να ταιζουν τα μικρα, οταν απογαλακτιστουν.
Επισης θα πρεπει να εχεις μονιμα σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουβι.
 
Back
Top