Διατροφή Το καναρίνι μου δεν τρώει επαρκή ποσότητα αβγού ή αβγοτροφής

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να βρω μια αβγοτροφή που θα αρέσει στον Φώτη μου αλλά να είναι και ποιοτική, ώστε να τρώει όσο πρέπει και να παίρνει όσα στοιχεία χρειάζεται. Έχω δοκιμάσει όλες τις cède εκτός από την «κίτρινη αβγοτροφή» για κίτρινα καναρίνια και όλες τις orlux εκτός από την πατέ. Δεν είναι πως δεν τις πλησιάζει απλά τρώει πολύ λίγο! Από ένα κουταλάκι του γλυκού δεν τρώει ούτε το μισό! Και αβγό από το ένα τέταρτο του αβγού ούτε το μισό! Έχω βάλει λιωμένα λαχανικά, φρούτα, τίποτα!
Η βοήθεια σας πολύτιμη! Εσείς σε ποια αβγοτροφή έχετε καταλήξει;
 
@ΜΑΡΙΑαα Γενικότερα όλοι έχουμε "παράξενα" καναρίνια στο κουμάσι μας τώρα αν εσύ έχεις ένα μόνο και αυτό σου βγήκε "δύσκολο" απλά συμβαίνει...
Ειδικότερα όσον αφορά τις αυγοτροφές δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα εκτός από το να παίρνεις πολύ μικρές ποσότητες και να συνεχίσεις τις δοκιμές.
Προσωπικά έχω καταλήξει στην ουδέτερη πατέ RAGGIO LIPO SOFT με πολύ καλή αποδοχή, δώσε μια ευκαιρία και σε αυτή την εταιρεία...
Όσον αφορά το αυγό δοκίμασες να το προσφέρεις τριμμένο στον τρίφτη με ή χωρίς την προσθήκη φρυγανιάς και αποξηραμένων βοτάνων;
Δοκίμασέ το... Σκέτο αρχικά.
[automerge]1657100327[/automerge]
υγ Πάντως αν τρέφεται με ένα πολύ καλό μίγμα σπόρων, που και που κεράσματα με μεμονωμένους σπόρους, φρούτα και λαχανικά θεωρώ πως δεν θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα αν δεν καταναλώνει αυγό και αυγοτροφή πόσο μάλλον αν δεν μιλάμε για αναπαραγωγή και τάισμα νεοσσών...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ του δίνω την αυγοτροφή της Orlux Gold Patee κ ενώ στην αρχή μου έκανε τον δύσκολο μετά από κάνα δυο φορές, το τιμάει κ το τρώει. Όταν δοκιμάσω κ άλλη μάρκα θα επανέλθω. Το αυγό όμως του δίνει κ καταλαβαίνει. Εκτός εάν του βάλω αποξηραμένα βότανα πχ ρίγανη. Δεν τα θέλει!
 
@TZANNSPY Στο αβγό έχω δοκιμάσει τα πάντα! Στην αβγοτροφή το ίδιο! Είναι «δυσκολος» μονο σε ότι αφορά αβγό και αβγοτροφή! Λαχανικά, χόρτα, φρούτα, σπόρια ως κεράσματα όλα τα τρώει μια χαρά! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα την δοκιμάσω και αυτή… το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν όλες σε μικροποσότητες και μετά ως «δεύτερος Άι Βασίλης» μοιράζω αβγοτροφές σε φίλους και γνωστούς! 😁
@MARY58 η αλήθεια είναι πως από orlux είναι η μόνη που δεν δοκίμασα. Θα περιμένω απαντήσεις και από αλλά μέλη. Κάτι σαν γκάλοπ μήπως και η επόμενη που θα πάρω σύντομα αρέσει και στο δικό μου αντιδραστικό καναρινάκι Φωτάκι!🤪🙂
 
Προτού δώσετε και άλλα λεφτά δοκιμάστε το εξής: ένα αυγό και φριγανιες σικάλεως (συνήθως 6 τεμάχια) στο μουλτι Και δώστε το μπας και φάει! Το μίγμα αντεχει στο ψυγείο 3 μέρες (εγώ προσωπικά το χωρίσω σε μερίδες και το βάζω στην κατάψυξη το βράδυ το βγάζω το πρωί το βάζω στα πουλιά Υ.Σ αντί για φριγανιες μπορείτε να βάλετε Κούακερ βρώμης ολικής αλεσεως ή και τα δύο μαζι
Υ.Σ 2ο. το τελικο μίγμα πρέπει να είναι σχετικά νωπό και αφράτο
Υ.Σ 3ο μπορείτε να προσθέσετε μέσα στο μίγμα και λαχανικά (εννοειτε με αύξηση της ποσότητας των φριγανιων-κοακερ)χτυπαμε τα λαχανικά με τις φρυγανιές πρώτα και αφού βεβαιωθουμε ότι το μίγμα έχει την υφή που θέλουμε το αφαιρουμε από το μουλτι και μετά χτυπάμε το αυγό με τις φρυγανιές και μετα ανακατεύουμε τα 2 μίγματα μαζί
 
Έχω το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύσεις. Κάτι που έκανα μέχρι πρόσφατα, όπως έχω γράψει και αλλού, ήταν να δίνω την αυγοτροφή μια μέρα πριν ανανεώσω το μείγμα των σπόρων, ώστε να την τρώει με περισσότερη όρεξη. Νόμιζα πως δούλευε γιατί τον έβλεπα συχνότερα στο κεσεδάκι και στο τέλος της ημέρας που το μάζευα μου δινόταν πράγματι η εντύπωση ότι κόντευε να αδειάσει.
Τελικά, είχα μαύρα μεσάνυχτα!
Χθες έβαλα 3 γραμμάρια αυγοτροφής σε μια ζυγαριά ακριβείας και το βράδυ που την έβγαλα την ξαναζύγισα. Πρώτα έριξα μια ματιά στο περιεχόμενο για να κάνω μια οπτική εκτίμηση. "Χμμμ" λέω. "Έφαγε σίγουρα το μισό!".
Αλλά τα νούμερα δε λένε ψέματα...
Ο κύριος είχε φάει μόνο 0.25γρ ! Την είχε σκορπίσει όμως με τέτοιο μαεστρικό τρόπο που μου ήμουν σίγουρος ότι είχε φάει τουλάχιστον τη μισή.
[automerge]1657136294[/automerge]
Πάντως αν το δικό σου καναρίνι τρώει όντως μισό κουταλάκι του γλυκού δεν είναι τόσο άσχημα. Ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφής πάει από 3.5 μέχρι περίπου 5.5 γραμμάρια, ανάλογα με το πόσο το φορτώνεις. Το τσέκαρα πριν λίγο στη ζυγαριά ακριβείας.
Οπότε αν τρώει όντως το μισό, και θεωρώντας τη μετριοπαθή εκτίμηση, αυτό σημαίνει πως καταναλώνει περίπου 1.75γρ.

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου, η Versele Laga -αν και δεν το αναφέρει πουθενά ρητά- εκτιμά πως ένα καναρίνι πρέπει να τρώει 2.2γρ αυγοτροφής όταν αυτή προσφέρεται, επομένως τα 1.75γρ δεν είναι κι άσχημα.

Θα σου έλεγα να αγοράσεις μια φτηνή ζυγαριά με ακρίβεια 0.01γρ για να δεις ακριβώς τι παίζει.
Αλλά μπορείς να κάνεις και το εξής. Την επόμενη φορά δώσ' του μισό κ.γ. αυγοτροφή. Αν στο τέλος, νομίζεις ότι έφαγε και πάλι τη μισή, τότε μάλλον σε δουλεύει ψιλό γαζί και δεν τρώει καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μαρία, όταν μπορέσεις, πιάστο και φύσηξε τα πούπουλα στην κοιλιά και στο στήθος, και δες αν έχει λίπος - κίτρινες φουσκάλες. Υποψιάζομαι πως επειδή η διατροφή που του παρέχεις είναι αρκετά πλήρης, ο Φωτάκος προσπαθεί να συντηρήσει την σιλουέτα του😅
 
@Liakos18 Ωχ! Πρέπει να τον πιάσω να τον δω έτσι κι αλλιώς για πάχος λόγω και της κύστης που είχε τώρα και αυτό!.. Δεν έχω χειρότερο! Αλλά τι να κάνω… Δεν γίνεται αλλιώς! Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι απλά να είναι παράξενος! 😁
 
Υπάρχει περίπτωση να μην του λείπει λόγω των σπόρων;
Δεν του λείπει το αυγό. Το αυγό δεν ανήκει καν στις φυσικές τροφές τους, το δίνουμε εμείς ΟΤΑΝ υπάρχει ανάγκη για να συμπληρώσουμε το ποσοστό πρωτεΐνης στη διατροφή τους. Στην περίπτωση του δικού σου, δεν την έχει καν ανάγκη αφού είναι μονίμως σε περίοδο συντήρησης. Το ποσοστό της πρωτεΐνης που περιέχουν οι σπόροι, τον καλύπτει μία χαρά.

Δες το κάπως έτσι. Δεν θα γίνει κάτι τρομερό αν φάει αυγό/αυγοτροφή όπως δεν θα γίνει και κάτι τρομερό αν δεν φάει.
 
@PantelisTs Λαχανικά και σπόρια του δίνω. Ένα κουταλάκι του γλυκού μια φορά την εβδομάδα ως κέρασμα. Δεν πιστεύω πως είναι υπερβολικά! Και τα κίτρινα πελετ της τροφής δεν τον έχω δει ποτέ να τα τρώει πάντα τα αφήνει. Φρούτα μια φορά την εβδομάδα και αν.
 
Εγώ Πίο πολύ λαχανικά και βότανα τους δίνω ,φρούτα λιγότερο σαν κέρασμα! Και αυτά ως ανταπόδοση μου χαρίζουν κελαιδισματα και χαρά! 😁😀 Φυσικά το καθένα έχει τις ιδιαιτερότητες του, για να μην νομίζεις ότι είναι περίεργο που δεν τρώει το αυγό θα σου πω ότι, παρόλο που ο μπισμπιρικος, ο ντραγκο, ο Λούης και η Τσάρλι μου το λατρευουν ο φάτσας μου το τρώει ελάχιστα πιο πολύ λατρεύει την αυγοτροφη. Και μην νομίζεις κάποια αυγοτροφη ,θα βρεις να του αρέσει του Φωταρα! 😉
@Stavros Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο. Με τοσα που δίνεις το αυγό δεν του λείπει. Και εγώ αυτό πάντα σκεφτόμουν ότι το αυγό δεν είναι φυσική τους τροφή, απλά το δίνουμε για παραπάνω πρωτεΐνες κτλ. Επίσης πολλοί καναριναδες, και όχι μόνο βάζουν ή στο γούδι ή στο μπλέντερ το τσόφλι του αυγού και το κάνουν ητε σκόνη ητε κομματάκια μικρά και το προσφέρουν στα καναρίνια. Είναι μεγάλη πηγή ασβεστιου .
 
@ΜΑΡΙΑαα
Ο αρακάς όπως και όλα τα λαχανικά και φρούτα maximum 4-5 ώρες το χειμώνα, και 2-3 ώρες το καλοκαίρι θα πρέπει να τα έχουμε στο κλουβι.
Όταν είναι κομμένα και καθαρισμένα για πολλή ώρα οξειδώνονται, εξαιτίας της έκθεσης τους στον αέρα ή την επίδραση του φωτός και της θερμότητας.
Τα συστατικά των λαχανικών που χάνονται πιο γρήγορα είναι η θειαμίνη, και η βιταμίνη C.
Όσο μειώνεται η θερμοκρασία, τόσο αυξάνεται ο χρόνος διατήρησης της θρεπτικής τους αξίας.
Γι’ αυτό τα λαχανικά πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο, γιατί επιβραδύνεται η αποδόμηση των υδατανθράκων και η απώλεια των βιταμινών τους.
 
Back
Top