Διατροφή Το καναρίνι μου δεν τρώει τις πολύχρωμες μπαλίτσες της prestige premium

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kejsi

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθηνα
Έχω αγοράσει στο καναρινι μου σπόρους versele-laga prestige premium και στην τροφή αυτή υπάρχουν κατι πράσινες κ κόκκινες μπαλίτσες που ουσιαστικά πρέπει να τα τρώει αλλά το καναρινι μου τρώει μόνο τους σπόρους και αυτά δεν τα τρώει
Τι να κανω ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Kejsi
Η premium τροφή που πήρες θεωρείται ενισχυμένο μείγμα, δηλαδή εκτός από σπόρους περιέχει και τα V.A.M pellets. (αυτά τα χρωματιστά μπαλάκια που αναφέρεις).
Σύμφωνα με την εταιρεία είναι βιταμίνες, αμινοξέα, και μέταλλα που είναι απαραίτητα για τα καναρίνια.
Εφόσον δεν τα τρώει την επόμενη φορά να πάρεις την απλή τροφή την
prestige canaries.
 
Δοκίμασε να βάλεις μερικά τέτοια (μετρημένα) σε μια μικρή ταΐστρα για κεράσματα ένα πρωί, αφού αποβραδίς έχεις αφαιρέσει όλες τις τροφές και έχεις καθαρίσει το κλουβί. Άφησε το πουλί με αυτά για 2-3 ώρες το επόμενο πρωί κι έπειτα κοίταξε αν έχει καταναλώσει κάποιο ή το έχει ρίξει κάτω στον πάτο του κλουβιού (για αυτό σου γράφω μετρημένα). Αν έχει φάει τότε σημαίνει ότι τα τρώει σε έναν βαθμό. Αν όχι, πίεσέ τα (δεν ξέρω αν γίνονται σκόνη) και βάλε τα πάνω από αυγοτροφή μήπως και τα δοκιμάσει.
 
Back
Top