Διατροφή Το καναρίνι μου ενδιαφέρεται μόνο για μαρούλι και αυγοτροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill97

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2018
Μηνύματα
159
Καλημέρα
Να κάνω μια ερώτηση το καναρίνι μου του έχω δώσει μήλο, αγγούρι, μαρούλι, αυγό αλλά τρελαίνεται μόνο για μαρούλι
και αυγοτροφή.
Αυγό όσες φορές του έβαλα το έβγαλα άθικτο.
Καμιά ιδέα πώς θα φάει και τα υπόλοιπα;
 
Αν θέλεις τρίψε λίγο καρότο, μαρούλι και ανακάτεψε τα με λίγο αυγό με τσόφλια να γίνει μια πάστα εγώ έβαλα και μια σταγόνα ελαιόλαδο, για το λάδι δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά το έφαγαν, Σκέτο αυγό με τίποτα.
 
Με επιμονη θα δοκιμασει και τα υπολοιπα, το μαρουλι να το ξεπλενεις παρα πολυ καλα γιατι ειναι απο τα λαχανικα με τις μεγαλυτερες συγκεντρωσεις φυτοφαρμακων.

Ποια αυγοτροφη του δινεις και σε ποια συχνοτητα;
 
Γενικά απ,ότι έχω καταλάβει για το μαρούλι τρελαίνονται αλλά δεν τους προσφέρει και πολλά διατροφικά...
Προσπάθησε να επιμείνεις με μήλο, δοκίμασε πιπεριά, σίγουρα στην αρχή θα είναι επιφυλακτικό αλλά κάποια στιγμή θα δοκιμάσει. Μην βάζεις μεγάλα κομμάτια γιατί το δικό μου φοβάται και δεν πλησιάζει...
 
6 μήνες δοκιμάζω αλλά με τπτ
Αυγοτροφή του κάνω με αυγό, φρυγανιές, κουάκερ, λίγο μέλι,ρίγανη έχω καιρό να του φτιάξω άλλα του αρέσει πολύ
[automerge]1570786696[/automerge]
Μικρά του βάζω
Πιπεριά δεν έχω δοκιμάσει αλλά μήλο του βάζω μια λεπτή φέτα ούτε που δοκιμάζει καθόλου
 
Να κάνω μια ερώτηση το καναρίνι μου του έχω δώσει μήλο, αγγούρι, μαρούλι, αυγό αλλά τρελαίνεται μόνο για μαρούλι
και αυγοτροφή.
Με ποιον τρόπο τα δίνεις. Περιέγραψε τη διατροφή του σε εβδομαδιαία βάση αυτήν την εποχή. Τι ακριβώς δίνεις και πόσες φορές την εβδομάδα;
 
Σήμερα του έβαλα νερό τροφή και μαρούλι
Που συνεχώς το αλλάζω με αυγό την επόμενη μήλο την επόμενη μαρούλι
[automerge]1570810447[/automerge]
Σήμερα του έβαλα νερό τροφή και μαρούλι
Που συνεχώς το αλλάζω με αυγό την επόμενη μήλο την επόμενη μαρούλι όταν λέω το αλλάζω την επόμενη μέρα
 
Αφαίρεσε τις ταίστρες από το βράδυ και το πρωί βάλτου ένα χορταρικό. Μετά από τόσο διάστημα ωρών σίγουρα θα πεινάει και θα δοκιμάσει αναγκαστικά. Μόλις φάει και καταλάβει τι είναι βάλε πάλι τις ταίστρες. Μπορείς να δώσεις ρόκα, αντίδια, σπανακι, λάχανο, μπρόκολο, σέσκουλα,ραπανακια, λάχανο και κουνουπίδι.

Υ. Γ. Αν δεν δοκιμάσει σε διάστημα 1 ολόκληρης ώρας τοποθέτησε πάλι τις ταίστρες.
 
Σε ένα καναρινάκι που είχα παλιά συνήθιζα να του δίνω αποξηραμένο σύκο,το έσκιζα και το έβαζα στο κάγκελο, γινόταν μακελειό τρελαινόταν,Στα πουλιά που έχω τώρα δεν το έχω δοκιμάσει και ήθελα να ρωτήσω να το κάνω; θα τους κάνει καλό να φάνε σύκο;
 
@bill97 καλησπέρα. Δεν υπάρχει καναρίνι που να μην τσακίζει το σφιχτό βρασμένο αυγό και το μήλο. Απλά δεν τα έχει δοκιμάσει έως τώρα. Μόλις κάνει την αρχή δεν θα σταματάει. Βαζε κάθε μέρα μέχρι να μπεί στη διαδικασία να δοκιμάσει. Μετά προσφέρεις από το καθένα μια φορά την εβδομάδα.
 
Δεν του βάζω πια έχω βαρεθεί να τα πετάω.
Μπορείς να δοκιμάσεις να του τα βάλεις ψιλοκομμένα σε ένα ρηχό πιατάκι στην σχάρα του κλουβιού, στα καναρίνια αρέσει να βοσκούν στον πάτο του κλουβιού.
 
Back
Top