Ασθένειες Το καναρίνι μου κουνάει το κεφάλι του σαν να έχει τικ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RENOU

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2021
Μηνύματα
185
Πόλη
Βάρη
Καλησπερα!!Παρατηρησα σήμερα ένα από τα φετινά καναρινια μου,να κάνει μια περίεργη κίνηση στο κεφάλι του,σαν τικ.Δεν δείχνει να έχει καποιο άλλο θέμα.Θα προσπαθήσω να ανεβάσω video.Το μυαλό μου πηγε στα ακαρεα αλλά δεν έχει κανενα άλλο συμπτώμα πέρα από αυτό.Μου θυμίζει λίγο κάποια τικ που έχουν κάποιοι άνθρωποι,δεν ξερω αν συμβαίνει αυτό και στα καναρίνια.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα.
Δεν πρόκειται για "τικ", κάτι το ενοχλεί και προσπαθεί να το διώξει. Συνήθως τα ακάρεα δημιουργούν τέτοια θέματα, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, αν δεν πάρεις γνώμη από πτηνίατρο.
 
Καλησπέρα.
Δεν πρόκειται για "τικ", κάτι το ενοχλεί και προσπαθεί να το διώξει. Συνήθως τα ακάρεα δημιουργούν τέτοια θέματα, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, αν δεν πάρεις γνώμη

@Liakos18 οκ ευχαριστώ.Θα το κάνω άμεσα!! Βεβαια, μου προκαλεί εντύπωση που, κατα τ άλλα, δεν έχει τίποτα.Ουτε αραίωση τοιχώματος,ουτε βραχνή φωνούλα....
 
Βεβαια, μου προκαλεί εντύπωση που, κατα τ άλλα, δεν έχει τίποτα.Ουτε αραίωση τοιχώματος,ουτε βραχνή φωνούλα....
Ναι, πολλές φορές, ιδίως όταν είναι σε αρχικό στάδιο δεν εμφανίζουν τέτοια συμπτώματα, παρά μόνο το τίναγμα και το τρίψιμο του ράμφους στα κλαδάκια. Προσωπικά πιστεύω είναι ακάρεα! Όπως και να'χει ενημέρωσέ μας για εξελίξεις👍😃
 
Τα ακαρεα τραχείας είναι από τα πιο σπάνια ευρήματα και 99 στις 100 φορές δεν είναι ακαρεα.
Εγώ έτσι όπως βλεπω το βίντεο θα ελεγχα τους ακουστικους πόρους.
@Tony Forpus Βασίζεσαι πάνω σε αυτή τη διατύπωση; Μήπως έχεις υπόψιν σου κι'άλλες σχετικές έρευνες για την σπανιότητα των ακαρεων;
Πάντως, ελλείψει πτηνιατρου στην περιοχή μου, έβαλα ιβερμεκτίνη (pulmosan) σε 2 πουλάκια που είχαν σχετικά συμπτώματα και είναι πλέον μια χαρά, (αφού τινάζονταν συνέχεια μετά την χορήγηση του φαρμάκου). Φυσικά μια προσωπική εμπειρία δεν είναι ο κανόνας, αλλά το αναφέρω γιατί νομίζω πως δεν είναι τόσο σπάνια τα ακάρεα.
 
Back
Top