Ασθένειες Το καναρίνι μου μετά από ένα μήνα άρχισε να ακούγεται βραχνιασμένο

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας.
Πριν 3 μήνες μου χάρισαν ένα αρσενικό καναρίνι, μου είπαν είναι 1μιση χρονών. Μετά από ένα μήνα άρχισε να ακούγεται βραχνιασμενο,όχι όμως στο κελάηδημα του, αλλά στο "τσίου" του.
Πλέον δεν κελαηδεί, κάνει κάποιες φωνε
 
Το χειμώνα τα βράδια το έβαζα μέσα στο σπιτι
Κανονικά πρεπει σε ένα μέρος να μένει μόνο γιατί η αλλαγή θερμοκρασίας του μέσα έξω μπορεί να το επηρεάσει στην υγεία του...
Τώρα όμως με τέτοιο καιρό μου φαίνεται απίθανο να κρυώσε...
Το πουλί το είχαν και στο χάρισαν; και αν ναι, μήπως του έδιναν χύμα τροφή;
Καταταλλα σου φαίνεται καλά; οι κουτσουλιές; Είναι φυσιολογικές; Είναι ζωηρό;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχω την εντύπωση πως μάλλον μου το έδωσαν με ελαφρύ πρόβλημα και σιγά σιγά χειροτερεύει.
Η αλήθεια είναι δεν είδα κουτσουλιές επειδή ασχολείται ο πατέρας μου, αλλά αύριο το πρωί θα ρίξω μια ματιά.
Είναι για την ώρα σχετικά ζωηρός. Μου κάνει εντύπωση που προσπαθεί να κελαηδισει αλλά καταφέρνει πλέον να κάνει δύο τρεις φωνές.
 
Εγώ θα έλεγα τότε να του φτιάξεις ένα αφέψημα βοτανων για λίγες ημέρες η να βάλεις στο νερακι του κάποια βιταμίνη για να τονωθει ο οργανισμός του και αν δεν δείτε κάποια βελτίωση να το πάτε σε γιατρό...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φτιάξε με ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό...
Περαστικά σας και εύχομαι μην είναι κάτι σοβαρό.. ❤️️️️https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
Καλημέρα! Οι κουτσουλιές είναι φυσιολογικές. Είναι εμφανές πως αναπνέει και ίσα που ανοίγει το ράμφος του και κάνει χρ χρ.
Ευχαριστώ πολύ για την ευχή!
[automerge]1562312701[/automerge]
Πάντως κελαηδεί ο δόλιος...
[automerge]1562312751[/automerge]
Να το χαίρεσαι.. Είναι σίγουρα αρσενικό;
Συγνώμη τώρα είδα το μήνυμα σου.
Ναι φυσικά,όλο το χειμώνα κελαηδουσε. Κάνει μάλιστα κόντρες με άλλο ένα αρσενικό που έχουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Tο σκέφτηκα και αυτό Ιωάννα μου... Αν έχει ακαρεα χρειάζεται να πάρεις το πουλμοσαν...
Αυτά φαίνονται μόνο σε δυνατό φως άμα βρεξετε τα πουπουλα του λαιμου...
Αλλά και πάλι θα ήταν το καλύτερο να το δει γιατρός...
Δεν έχετε εκεί πέρα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μπορώ να δω με κάποιο τρόπο εγώ εάν έχει ακάρεα;
Με τον τρόπο που σου είπα πιο πάνω... Αλλά πρέπει να έχεις ένα δυνατό φως... Και αν φανούν... Αν είναι κιόλας ακαρεα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top