Γενικά Το καναρίνι μου ο Yusek πέθανε το πρωί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Yusek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Yusek

PB New Member
Εγγραφή
27 Νοε 2019
Μηνύματα
6
Ο καλός μου yusek δυστυχώς έφυγε το πρωί...
 
Το είχα 2 χρόνια...χθες το πρωί ήταν χάλια... Κουρνιάζει στην γωνία και ανεπνεε με δυσκολία... Του έδωσα bayril στο στόμα... Και μέχρι το μεσημέρι συνήλθε, σήμερα ήταν πολύ ζωντανός το πρωί... Τραγούδι πέταγμα... Τον είχα ελεύθερο στο διαμέρισμα... Ξαφνικά σε 1 λεπτό πέθανε... Τι να πω σοκ
[automerge]1574859464[/automerge]
Ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τις προηγούμενες μέρες ήταν πολύ καλά... Μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί μου φάνηκε κάπως μαζεμένος...
[automerge]1574860319[/automerge]
Τις προηγούμενες ημέρες δεν είχες καταλάβει τίποτα; Κατευθείαν το είδες σε αυτήν τη που περιγράφεις;


Πόσο του έδωσες;
Του έδωσα μια σταγόνα στο στόμα... Και μετά έβαλα 3 σταγόνες στο νερό του
[automerge]1574860523[/automerge]
Τις προηγούμενες μέρες ήταν πολύ καλά... Μόνο το βράδυ πριν κοιμηθεί μου φάνηκε κάπως μαζεμένος...
[automerge]1574860319[/automerge]

Του έδωσα μια σταγόνα στο στόμα... Και μετά έβαλα 3 σταγόνες στο νερό του
Σήμερα το πρωί επειδή μου φάνηκε πολύ ζωηρός του έβαλα μόνο στο νερό 4 σταγόνες, δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο πάντως 2 λεπτά πριν πεθάνει έκανε μπάνιο...
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια του μικρού σου φίλου.
Μια σταγόνα bayril των πόσο 2,5%...5%...10% ;... Πως ήξερες να ρυθμίσεις τη δοσολογία (βάσει γρ του πουλιού)... Και των 2,5% να έδωσες, πιστεύω πως ήταν μεγάλη δόση... Δεν θυμάμαι τώρα τι δοσολογία έδινα στο καναρίνι μου (σύσταση γιατρού) αλλά πχ έβαζα 2 σταγόνες φάρμακο 2 σταγόνες νερού και μετά του έδινα πχ 1 σταγόνα (από την αραίωση)...
 
Yπαρχει Baytril 5% oral?Nομιζω 5% ειναι το ενεσιμο.
Στα πουλια συντοφιας γινεται χρηση του Baytril 0.5% oral συνηθως, μηπως εννοεις το 0.5%?

Η γενικη δοσολογια της εντροφλοξασίνης ειναι 200mg στο ενα λιτρο νερου ή στο ενα κιλο αυγοτροφης κατα Clinical Avian Medicine.
Για χορηγηση στο στομα ειναι 10 mg εντροφλοξασίνης ανά kg σωματικού βάρους. (πρακτικα μια σταγονα στο στομα)
 
H δοση στο στομα ειναι σωστη, απο την στιγμη που δινουμε στο στομα δεν βαζουμε και στο νερο.
Ουτως η αλλως δυσκολα πουλακι θα πιει Baytril απο την ποτιστρα.

Βεβαια γενικα μιλωντας και οχι ειδικα, το Βaytril ειναι "βαρυ" φαρμακο οποτε θα πρεπει να γινεται και συνεκτιμηση της κλινικης εικονας ενος πτηνου.

Στη δικη μας περιπτωση εδω ειναι αρκετα παραδοξο ενα πουλακι να κανει μπανιο και παραλληλα να εχει παρει το δρομο χωρις γυρισμο την αλλη στιγμη!
 
Βεβαια γενικα μιλωντας και οχι ειδικα,το Βaytril ειναι "βαρυ" φαρμακο οποτε θα πρεπει να γινεται και συνεκτιμηση της κλινικης εικονας ενος πτηνου.
Γι αυτό το λόγο πιστεύω πως ο γιατρός μου έδινε δοσολογία (σταγόνες) διάλυσης του φαρμάκου σε (σταγόνες) νερό...Ακόμη και διάτρηση στομάχου μπορεί να γίνει από κάποιο ''βαρύ'' φάρμακο, όταν όμως αραιωθεί με συγκεκριμένη ποσότητα νερού, το πουλί παίρνει μεν την ακριβή δόση, αραιωμένη δε.
 
Back
Top