Γενικά Το καναρίνι μου σκίζει τραβάει το χαρτί

Nikoskon854

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαρ 2021
Μηνύματα
70
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας φίλοι μου είναι δύο μέρες που παρατηρώ ότι καναρίνι μου τραβάει το χάρτι το σκίζει ίσως και νά τρώει λίγο τι μπορεί να σημαίνει αυτό; και πως το αντιμετωπίζω; άλλαξα δύο φορές χαρτί πάλι εκεί αυτό, δεν θέλω να πιστεύω ότι θέλει να φτιάξει φωλιά έτσι; αφού πρόσφατα μου είπε ο άνθρωπος με το πετ που το είδε ότι είναι αρσενικό τελικά είναι και 8 μηνών που το φύλλο φαίνεται άρα παίζει, μήπως να αλλάξω υπόστρωμα;
 
Θέλει να κάνει φωλια και η δικιά μου έτσι έκανε έβαλα νιμα και φωλια στην αρχή έπαιζε αλλά όταν ήταν έτοιμη σε 3 ώρες την έστρωσε οπότε σιγα σιγα αν μπει για ζευγαρωμα ξεκινά.
 
@Tzio Είναι αγοράκι δεν γίνεται να θέλει να κάνει φωλιά αδύνατον προχτές έγινε αναγνώριση του φύλου, η πλάκα θα είναι να συμβεί αυτό με την φωλιά και μετά να πω του πετ σοπ φίλε άλλαξε επάγγελμα 😂
 
μετά να πω του πετ σοπ φίλε άλλαξε επάγγελμα
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαστεί να του το πεις.
Δες την φωτογραφία και κάνε μόνος σου ένα έλεγχο.
sexing.webp
Στα video που έχεις βάλει σε άλλο θέμα το τραγούδι του δεν πείθει για αρσενικό, είναι μικρής διάρκειας και χωρίς ιδιαίτερα γυρίσματα.
 
@Tony Forpus Ναι παίζει να έπεσε έξω με την αναγνώριση, θα φανεί από το αν το συνεχίσει σήμερα πχ το έκανε λωρίδα
[automerge]1618681510[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ το ξερω ότι δεν πείθει ούτε εμφανισιακά ούτε φωνητικά αλλά είπα μήπως τελικά είναι αφού υποτίθεται ήξερε να αναγνωρίζει το φύλλο, Στη περίπτωση που δεν θέλω να το ζευγαρώσω τι κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στη περίπτωση που δεν θέλω να το ζευγαρώσω τι κάνω;
Εξαρτάται από το τι θες εσύ, αν θέλεις να το κρατήσεις θα δίνεις αυγοτροφή ή αυγό με μέτρο (κάθε 10 μέρες μικρή ποσότητα) για να μην πυρώνει, το κλουβί σε σκιερό σημείο έτσι ώστε να είναι ήρεμη κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής.
Στην πτερόρροια και τις υπόλοιπες περιόδους η διατροφή προσαρμόζεται στις ανάγκες τους με περισσότερο ή λίγότερο αυγό ή αυγοτροφή λαμβάνοντας υπόψιν και τις συνθήκες του περιβάλλοντος (εξωτερικός ή εσωτερικός χώρος)
Προσωπικά αντιμετώπισα δυσκολίες για να κρατήσω 4 κανάρες που έχω σε μικρή κλούβα φρόνιμες και ήρεμες.
Μπορείς να το δώσεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται για αναπαραγωγή και να πάρεις ένα αρσενικό (αφού το ακούσεις να τραγουδάει).
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν το αλλάζω το καναρίνι μου ήδη έχω δεθεί μαζί του και το διάλεξα δεν θα ήθελα κάποιον φωνακλα ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες
Είσαι και μακρυά ρε φιλαράκι να έφερνα τον Γκανταλφ τον δικό μου λευκό να ζευγαρώσουν 😁
 
Τρίτη μέρα πάλι λωρίδα κάνει
Καλό θα είναι να το καταργήσεις το χαρτί και να βάζεις κάποιο υπόστρωμα στον πάτο του κλουβιού, υπάρχουν πολλά είδη που μπορείς να βρεις (άμμος, ζεόλιθος, τριμμένο ξύλο και πολλά άλλα)
 
Back
Top