Ασθένειες Το καναρίνι μου συνεχίζει πτερόρροια, είναι φυσιολογικό;

Aliki 2008

PB New Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2021
Μηνύματα
26
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα στην παρεα! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν ειναι φυσιολογικό να χάνει ακομα πουπουλα το καναρινακι? Ειναι μικρα πουπουλα. Θεωρησα οτι η πτεροροια ειχε τελειώσει γιατι ειχα να βρω φτερα γυρω στις 2 εβδομάδες. Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα στην παρεα! Θα ήθελα να ρωτήσω, αν ειναι φυσιολογικό να χάνει ακομα πουπουλα το καναρινακι? Ειναι μικρα πουπουλα. Θεωρησα οτι η πτεροροια ειχε τελειώσει γιατι ειχα να βρω φτερα γυρω στις 2 εβδομάδες. Ευχαριστώ πολύ
Αναμενόμενο είναι να βλέπεις λίγα πούπουλα από καιρό σε καιρό, ακόμα και αφού έχει ολοκληρωθεί η πτερόρροια. Από την άλλη πλευρά, το να μην βλέπεις φτερά, αλλά μόνο πούπουλα είναι συχνά μια τελική φάση της πτερόρροιας. Οπότε παραμένεις ήσυχη, εκτός και αν έχεις αλλάξει θέση στο πουλάκι, π.χ. αν από εξωτερικό χώρο, το έχεις επανατοποθετήσει σε εσωτερικό χώρο με μεγάλη διάρκεια φωτός (χωρίς δλδ να ακολουθείται η φυσική για την εποχή αλληλουχία φωτεινότητας)
 
Καλημέρα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ειναι μια εβδομάδα ακριβώς που αλλαξαμε κλουβι, και εχει χωρο και πετάει. Επισης ακολουθεί την φυσικη φωτεινότητα το καναρίνι. Κατα τις 7 που έχει ηδη νυχτώσει κλείνουμε φωτα, κοιμάται μονος του και μετα τον σκεπαζω. Ολη μερα ειναι στο παραθυρο του σαλονιού και αν εχει καλο καιρό τιν βγάζω εξω. Δεν μπορώ να τον εχω ιλη μερα εξω γιατί εχουμε γεράκια εδω
 
Καλημέρα σας! Ο αλουισιους ειναι παρα πολύ καλα και κελαηδαει ολη μέρα! Αρα μαλλον είναι αρσενικό! Μακαρι να μπορουσα να σας βάλω το τραγούδι του! Το κεφάλι του εχασε πολλα πουπουλα αλλα φαίνεται να έχει σταματήσει απο χτες! Οσον αφορα την διατροφή του θα ήθελα να μου πείτε. Αλλαξα σπορια πηρα της verse laga prestige prenium και τρωει καθημερινά. Του αρεσει πολύ. Αυγοτροφη συσκευσμενη βαζω καθε μέρα? Τι πρέπει να τρώνε αυτη την περιοδο? Ευχαριστώ πολύ
 
Αυγοτροφη συσκευσμενη βαζω καθε μέρα?
Ένα κουταλάκι του γλυκού 2 φορές την εβδομάδα θα είναι αρκετό.
Τι πρέπει να τρώνε αυτη την περιοδο?
Μπορείς να δίνεις τακτικά λαχανικά όπως μπρόκολο, άγρια, σπανάκι (καλοπλυμένα) και πολλά άλλα.
Τα φρούτα όπως μήλο τα δίνουμε πιο αραιά, 1 φορά την εβδομάδα.
Να φροντίσεις να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
 
Η βασική τροφή που ειναι τα σπορια ειναι οκ?
Ναι.
verse laga prestige prenium
Είναι από τις πιο πλήρης τροφές, αφού έχει αποδοχή από το πουλάκι συνέχισε να την δίνεις.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να τρώει όλους ή τους περισσότερους σπόρους πριν του βάλεις νέους στην ταΐστρα.
Εγώ φυσάω κάθε πρωί τα τσόφλια από τις ταΐστρες και συμπληρώνω όταν χρειάζεται.
 
Καλημέρα! Τα φυσάω βέβαια! Του βαζω ενα κουταλάκι του γλυκού και το τρωει σχεδον ολο στη μιση μερα. Του την βαζω στη θηκη της αυγοτροφης γιατι του αρέσει να τρωει ψηλά! Σας ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια και καλο μηνα για αύριο!
 
Back
Top