Ασθένειες Το καναρίνι μου τραυματίστηκε στο ύψος του ματιού

petran58

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2023
Μηνύματα
3
Γειά σας. Το καναρίνι μου τραυματίστηκε στο ύψος του ματιού μάλλον από το αρσενικό καναρίνι. Είχε αιματάκι και τώρα το παρατηρώ ότι έχει φαγούρα γύρω γύρω και φεύγει το τρίχωμα τριγύρω από το μάτι. Τι μπορώ να κάνω; Δεν έχω κάπου κοντά να το πάω να το δουν. Μπορώ να του βάλω κάτι; Και αν ναι τι;
[automerge]1690131613[/automerge]
Για πείτε μου
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230723_195900_Gallery.webp
    Screenshot_20230723_195900_Gallery.webp
    71,6 KB · Προβολές: 22
  • Screenshot_20230723_195854_Gallery.webp
    Screenshot_20230723_195854_Gallery.webp
    79 KB · Προβολές: 22
@petran58 από ότι διαβάζω σε τραυματισμό στο μάτι, βάζουμε αλοιφή ή κολλήριο tobrex.
[automerge]1690134065[/automerge]
Το καναρίνι μου τραυματίστηκε στο ύψος του ματιού μάλλον από το αρσενικό καναρίνι.
Είναι μαζί στο κλουβί;
[automerge]1690134352[/automerge]
Τσεκαρε μην τοχει τραυματίσει κ αλλού. Κ φυσικά το ιδανικό θα ήταν να το δει πτηνιατρος. Περαστικά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πιο ακακο και φυσικό προϊόν που μπορείς να βάλεις είναι χαμομήλι τσάι χλιαρό το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ σε περιπτώσεις ανάγκης όταν δεν είχα τίποτα άλλο
 
@MARY58 Ναι. Ξέρεις αν πρέπει να βάλω κάτι;
@petran58 , σου είπε στο μήνυμα #2
Το τραύμα είναι πρόσφατο; Εννοώ, το πουλί αυτήν την περίοδο το βλέπεις καθημερινά ή ήσουν ας πούμε διακοπές και μόλις επέστρεψες και το είδες;
 
καλημερα @petran58
προσωπικα δεν θεωρω οτι αυτο που φαινεται ειναι προιον τραυματισμου. Αν ο αρσενικος ειναι πολυ πυρωμενος και την κυνηγαει θα ειχε σε αλλα σημεια τραυματισμο και πουπουλα να λειπουν(αυχενας πλατη συνηθως ) και ειναι κυριως απο την προσπαθεια για να πιεσει το βατεμα. Καποιες φορες την τσιμπαει ενω προσπαθει να την ακινητοποιησει. Τετοιυ τυπου καυγαδες ουτε κρυβονται ουτε ειναι αθορυβοι.
Επισης η απωλεια φτερων γυρω απο το ματι ειναι πολυ συγκεκριμενης διαμετρου και πολυ τακτοποιημενη για να ειναι προιον τυχαιων επιθεσεων
Προσωπικα θα πω οτι ασθενει και πρεπει να το δει γιατρος ειτε να ακολουθηθουν οι οδηγιες που δωθηκαν παραπανω μεχρι να το δει
Ειτε μολυνση ειτε επιμολυνση πρεπει να αντιμετωπιστει

ΥΓ
Δεν ειναι λιγο αργα για να ειναι στο ιδιο κλουβι το ζευγαρι τελη Ιουλιου? Ποσο καιρο ειναι μαζι σαν ζευγαρι?
 
Back
Top