Ασθένειες Το καναρίνι μου χάνει το χρώμα του

vasilis1964

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2020
Μηνύματα
27
Πόλη
Πάτρα
καλο μηνα και καλησπερα , χανει το χρωμα του υστερα απο τις 2 τελευταιες πτεροροιες , τροφη δεν εχω αλλαξει , αυγο 1-2 φορες την βδομαδα , διαφορα λαχανικα , που του δινω ειναι δικα μου χωρις φαρμακα , στον ηλιο το βγαζω περιπου μιση ωρα με 45 λεπτα , φετος η αποχρωση χειροτερεψε , προφανως κατι του λειπει , πολυβιταμινες επισης του δινω 4-5 φορες τον μηνα , εχει παρουσιαστει σε κανεναν αλλον φιλο τετοια περιπτωση
 

Συνημμένα

  • IMG_E0935.webp
    IMG_E0935.webp
    69,3 KB · Προβολές: 6
@Tony Forpus ειναι τροφη απο εκτροφεα αποτελουμενη απο καναβουρι ,νιζερ,λιναρι καφε,βρωμη, περιλα,κια,κεχρι,σουσαμι, χλοη,ηλιοσπορο , οι οποιοι σποροι ειναι ξεπλυσμενοι -απολυμασμενοι οσο για τις πατηθρες το κλουβι ειναι μεγαλων διαστασεων
 
@Tony Forpus οχι δεν ειναι μαρκας , αυτους τους δινω το τελευταιο διαστημα , το προβλημα εχει ξεκινηση απο πολυ ποιο πριν ηλιος το αναφερω και στο ποστ μιση ωρα με 45 λεπτα στον ηλιο , μετα το εχω υπο σκια
 
Βασιλη καλημερα αν το πουλακι ειναι σε καλη κατασταση αυτο δεν πρεπει να σε προβληματιζει η φροντιδα που του παρεχεις εμενα μου ακουγεται μια χαρα ,αν εννοεις αποχρωματισμο τα ασπρα φτερα και συγνωμη αν καταλαβα εγω λαθος δεν ειναι κατι παθολογικο για ενα καναρινακι το οποιο δεν λαμβανει χρωστικες!
 
Η φωτο δεν ειναι και πολυ καθαρη αλλα σα να μου φαινεται λιγο ταλαιπωρημένο το πτερωμα,ισως μια καλύτερη ληψη να βοηθουσε.
 
@pantesom καλημερα φιλε , τα μονα φαρμακα που εχει παρει ηταν τριχομονεξ και μπαικοξ , κοκκιδια και τριχομοναδα , ακολουθησα μια θεραπεια απο το διαγνωστικο κεντρο που το παρακολουθει υστερα απο εξεταση κουτσουλιων , τιποτα αλλο ,το πουλακι ειναι 3 χρονων χρωστικες και αλλα διαφορα δεν υπαρχουν σε μενα , τελευταια εξεταση κουτσουλιων ηταν αυγουστος 2020 και ηταν πεντακαθαρο , το πουλακι ειναι υγιεστατο να μην το ματιασω
[automerge]1617523752[/automerge]
@Tony Forpus αυτο ισχυει οτι ειναι ταλαιπωρημενο το τριχωμα του περαν του ξεβαματος
 
Να το χαιρεσαι το πουλακι σου φιλε μου και οπως σου ειπα και παραπανω η φροντιδα που του παρεχεις εμενα με καλυπτει πληρως οσον αφορα το φτερωμα του ελπιζω να βελτιωθει στους επομενους μηνες καιστην επομενη πτεροροια ,ο αποχρωματισμος νομιζω οτι δεν πρεπει να σε ανησυχει!Την καλημερα μου και παλι!
 
Back
Top