Ασθένειες Το καναρίνι μου χάνει φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskob
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskob

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Ηράκλειο
Γειά σας!

Έχω ένα αρσενικό καναρίνι το οποίο έχω παρατηρήσει τις τελευταίες ημέρες και χάνει φτερά.

Επίσης δεν κελαηδάει όπως παλιότερα.

Που μπορεί να οφείλεται αυτό;
 
@Nikoskob Καλημέρα,εάν το καναρίνι σου βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο με θέρμανση,και δεν ακολουθεί το ημερησίο πρόγραμμα ανατολή,δύση λογικό μου φαίνεται.Αν θέλεις δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την διατροφή του,το πρόγραμμα ύπνου που ακολουθεί,και την διαμονή του,επίσης μην ξεχνάς να ελέγχεις τις κουτσουλιες του.🙂
 
Καλημέρα.

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω αρθρα


 
@Vada πέρα από καρπούς του δίνω αυγό, λαχανικά (π.χ. μαρούλι σπανάκι αγγούρι), από φρούτα μήλο και πιο σπάνια αχλάδι και του έχω και σουπιοκόκκαλο

Δεν ξέρω αν πρέπει να του βάζω επιπλέον ασβέστιο στο νερό του;

Επίσης το έχω σε εσωτερικό χώρο αλλά απέναντι από παράθυρο που είναι όλη την ημέρα ανοιχτό και "βλέπει" φυσικό φως και ήλιο

Κοιμάται το βράδυ, ώρα δεν έχω παρατηρήσει αλλά μετά που θα σβήσω τα φώτα του σπιτιού, σίγουρα μετά τις 9

Επίσης δεν είναι κοντά σε καλοριφέρ ή σόμπα αλλά ψηλά

Οι κουτσουλιές του μου φαίνονται φυσιολογικές

Τι άλλη πληροφορία θέλετε;
 
@Nikoskob,το πρόβλημα είναι η ημερήσια έκθεση του στο φως, αυτή την εποχή πρέπει να είναι δέκα με έντεκα ώρες την ημέρα όχι παραπάνω.Άν μπορείς με την δύση του ήλιου,βάλε το κλουβί κάπου ήσυχα και σκοτεινά.Αν θέλεις μπορείς να το σκεπάσεις με ένα σεντόνι.
[automerge]1611567094[/automerge]
@Nikoskob,το πρόβλημα είναι η ημερήσια έκθεση του στο φως, αυτή την εποχή πρέπει να είναι δέκα με έντεκα ώρες την ημέρα όχι παραπάνω.Άν μπορείς με την δύση του ήλιου,βάλε το κλουβί κάπου ήσυχα και σκοτεινά.Αν θέλεις μπορείς να το σκεπάσεις με ένα σεντόνι.
Για το ασβέστιο αν τρώει σουπιοκοκαλο και αυγό είσαι εντάξει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top