Ασθένειες Το καναρίνι μου χάσκει, είναι απο τη ζέστη ή τίποτε άλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryPoo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε! Εδώ και λίγο καιρό, το αρσενικό μου καναρίνι κάθεται αρκετές φορές με το στόμα ανοιχτό. Είναι θέμα ζεστας ή μπορεί να είναι και τίποτα άλλο; Γιατί γενικά δεν μου φαίνεται άρρωστο. Κελαϊδαει περισσότερο από πριν και μια χαρά αλληλεπίδραση έχει με το θηλυκό. (είχε περάσει μια περίοδο που δεν κελαϊδουσε καθόλου και πρόσφατα ξεκίνησε πάλι)
Ευχαριστώ!
 
Σε τι συνθήκες το έχεις; Μέσα στο σπίτι, έξω;
Σε τι θερμοκρασίες συμβαίνει το καναρίνι σου να χάσκει; Αν μιλάμε για έντονη ζέστη, είναι φυσιολογικό, όπως και αναμενόμενο επίσης είναι να το μεταφέρεις σε ένα πιο δροσερό σημείο. Επιπρόσθετα λάβε υπόψη σου ότι οι ηλιακές ακτίνες δεν πρέπει καθόλου να πέφτουν πάνω στο κλουβί του πουλιού αυτήν την περίοδο.
Το καναρίνι σου πέρασε πτερόρροια ήδη; Έχει αλλάξει και φτερά και πούπουλα;
Βρίσκεται στο ίδιο κλουβί με το θηλυκό ή απλά το βλέπει / το ακούει;
 
Το έχω έξω, με κατεβασμένη τέντα για να μην τ χτυπάει ο ήλιος και κάθε πρωί βάζω δροσερό νερό και μπανιέρα...λόγω εποχής η ζέστη είναι ζήτημα γενικά αλλά σήμερα είναι αρκετά καλή η θερμοκρασία και πάλι κάθεται έτσι αρκετή ώρα... δεν θυμάμαι ακριβώς πότε άρχισε αλλά νομίζω μόλις μπήκαμε σε θερινή περίοδο...
Περνάει πτερορροια τώρα και όχι, είναι σε ξεχωριστά σημεία με το θηλυκό, απλά ακούν ο ένας τον άλλον...τις λίγες φορές όμως που έχουν οπτική επαφή πάντα κάθεται και την κοιτάει χάσκοντας...
 
Το ίδιο θα σε ρώταγα κι εγώ...πιάσε τον και φύσηξε την κοιλιά του χαμηλά και ψηλά στον λαιμό του, ώστε να δεις αν πορτοκαλοκιτρινίζει (αν ναι, θα πρόκειται για λίπος).
Επίσης να συμπληρώσω ότι στη θέση σου θα τον έβαζα μια ημέρα μέσα στο σπίτι για να δω αν συνεχίζει να χάσκει, εννοείται στο πιο δροσερό σημείο του σπιτιού.
 
@ianos το σπίτι μόνο ίσκιο μπορεί να του παρέχει..κατά τα άλλα, περισσότερη ζέστη κάνει μέσα πάρα έξω!🙃
Η αλήθεια είναι πως τελευταία το βάρος του έχει αυξηθεί αισθητά...είχα σκοπό να τον βάλω σιγά σιγά σε δίαιτα οπότε θα δείξει αν βοηθήσει και το "θέμα" με το ράμφος του!
κανένα τιπ για την δίαιτα του; Εκτός από το να αφαιρεσω αυτά τα χρωματιστά χαζοπραγματακια από την τροφή του και να του δίνω μόνο ασπραδι, πρέπει να προσθέσω ή να αφαιρέσω κάτι άλλο;
 
Ναι, το έχω τσεκαρει το συγκεκριμένο άρθρο.. αυτό είχα σκοπό να ακολουθήσω! 🙂
Το κλουβί του η αλήθεια είναι πως είναι μικρό. Δ ξέρω διαστάσεις αλλά ας πούμε ότι είναι λίγο μεγαλύτερο από το 1/2 μιας κλασσικής ζευγαρωστρας. Πάντα στ ίδιο κλουβί ήταν αλλά ποτέ πριν δεν είχε θέμα με το λίπος του.
Η διατροφή του αποτελείται κυρίως από την τροφή του (την συνηθισμένη από πετ σοπ), 2 φορές την εβδομάδα αυγοτροφη (ασπραδι-κροκος, φρυγανιά, ρίγανη) και 2 φορές λαχανικά (ή πιο σπάνια φρούτα).
 
...κανένα τιπ για την δίαιτα του;
Mεγάλο κλουβί, με δυό μόνον πατήθρες (δεξιά-αριστερά).
Υ.Γ Πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε μια φωτογραφία της κοιλιάς και του στήθους ώστε να φανεί η γενική κατάσταση του πουλιού απο άποψη πάχους.
 
Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία αλλά δεν μπορούσα να βρω σημείο της κοιλιάς που να μπορώ να παραμερησω αρκετά τα φτερά για να φανεί το δέρμα. Η κοιλιά του είναι όλη καλημενη με πούπουλα...Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ανεβάσω μια φωτό να δείτε γενικά το σωματότυπο του...IMG_20200811_184604~6.webp
Ελπίζω να βοηθάει κάπως...
 
Οχι δεν βοηθάει καθόλου αυτή η φωτό.Οταν θέλουμε μια τέτοια φωτογραφία, απλά βάζουμε το μπανάκι για λίγο, είτε βρέχουμε τα δάκτυλά μας ώστε να μαλακώσουμε μόνον το σημείο μουσκεύοντάς το (τον χειμώνα). 😉
 
Μετά από πολλά δαγκώματα... αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαμε να κάνουμε...IMG_20200811_200353~6.jpg
Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά...η κοιλίτσα του είναι αρκετά "κίτρινη"...
[automerge]1597166327[/automerge]
ΥΓ. Το στήθος του δεν μπόρεσα να το κοιτάξω γιατί προσπαθούσε διαρκώς να ελευθερωθεί και έπρεπε να τον κρατάω πολύ καλά...
 
Μπαίνει λοιπόν σε δίαιτα! 😊
Αυτό ευθύνεται για το ότι κάθεται με το στόμα ανοιχτό; Είναι όπως τα σκυλακια που περαιτέρω κιλά τα κάνει να ζεσταίνονται περισσότερο και λαχανιαχουν πιο εύκολα;
 
Αρχικά να τονίσω οτι αυτό που βλέπουμε είναι μόνον η κοιλιά σε μια θολή φωτογραφία. Για να έχει κανείς γνώμη πρέπει να μπορεί να δεί τον όγκο και το εύρος του λίπους στην κοιλιά σε σχέση με το στήθος. Πόσο πάχος έχει και που τελειώνει. Κάθε πουλάκι που έχει ενα υποκίτρινο χρώμα στην κοιλιά δεν είναι απαραίτητα παχύσαρκο. Πέραν αυτού. Δίαιτα δεν κάνουμε στα πουλιά σε περιόδους υψηλού στρές, όπως είναι η περίοδος αλλαγής πτερώματος. Προσωπικά θα έλεγα οτι εκείνο που χρειάζεται είναι χώρος,δροσερό μέρος φύλαξης, μπάνια και πράσινα.
 
Back
Top