Διατροφή Το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leon

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2008
Μηνύματα
109
Πόλη
Έδεσσα
γειά χαρα κ πάλι λοιπόν μάλλον το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα κ θέλω να ρωτήσω αν το ότι δεν κελαηδ. ωφείλεται στο πάχος, με το μάτι δεν φαίνεται κάτι δηλαδή να είναι παχή. κ ούτε έχω δει κάποιο καναρίνι παχή...
με τι μπορώ να το βοηθήσω, κ κάθε πότε να του δίνω, αυγό, νιζερ, κ. Α. και αν αυτά παχαίνουν πολύ...

ευχαριστώ
λέων​
 
Μπορεις να το βοηθησεις βαζοντας το σε ενα μεγαλο κλουβι που θα μπορει να κανει ερκετα φτερουγισματα και να δινεις πρασιναδες.Αυγο μην του δινεις και νιζερ γιατι θα παχαινει! Το οτι δεν κελαιδαει δεν οφειλεται στο παχος.. Δες για ακρεα της τραχειας! Δες και το παρακατω λινκ που σου παραθετω. https://community.petbirds.gr/threads/Λαίμαργα-καναρίνια.7284/
 
το κεχρι και το μηλο ξερω οτι αδυνατιζουν...
αλλα μηλο οχι συχνα γιατι προκαλει διαρρεια.. ΠΡΟΣΟΧΗ...
 
γειά χαρα κ πάλι λοιπόν μάλλον το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα κ θέλω να ρωτήσω αν το ότι δεν κελαηδ. ωφείλεται στο πάχος, με το μάτι δεν φαίνεται κάτι δηλαδή να είναι παχή. κ ούτε έχω δει κάποιο καναρίνι παχή...
με τι μπορώ να το βοηθήσω, κ κάθε πότε να του δίνω, αυγό, νιζερ, κ. Α. και αν αυτά παχαίνουν πολύ...

ευχαριστώ​

λέων​
Καταρχην για να ξεκινησεις διαιτα στο καναρινακι σου θα πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι ειναι παχυ.. Και οτι δεν υπαρχει αλλη αιτια που δεν κελαιδα(οπως καποια νοσος,θηλυκο κ. Ο. Κ.).
Αν εισαι βεβαιος οτι ειναι παχυ.. Τοτε θα ξεκινησεις μια προσεκτικη διατροφη...χωρις να καταφυγεις σε ακροτητες που θα εχουν σαν αποτελεσμα να στρεσαριστει το καναρινι ή να περασει απο την πλουσια διατροφη στην κακη και φτωχη.
Δωσε του χωρο.. (μεγαλο κλουβι... λιγα και αραια ξυλακια). Διαβασε περι λιπαρων σπορων.. Και μειωσε τους.Ακολουθησε ενα προγραμμα στο καθε ποτε και ποσο του βαζεις τροφη. Μονο οταν την τελειωνει σχεδον ολη αλλαξε την. Στα πουλια αρεσουν οι λιπαροι σποροι και τους τρωνε πρωτους.. Αν εμεις καθε 2η μερα αλλαζουμε τροφη πετοντας την.. Τοτε εχουμε ενα πουλι που τρωει μονο οτι του αρεσει και οχι οτι πρεπει, επιλεκτικα. Σκεψου την ποσοτητα που του βαζεις(ημερισια καταναλωση για ενα καναρινι 25 γρμ. ειναι περιπου 5γρμ.).
Καλη επιτυχια...
 
καλημέρα, δεν το ήξερα ότι το μήλο αδυνατίζει κ είναι κάτι καθημερινό που πιστεύω πολλοι δεν το γνώριζαν κ το κεχρί είναι σημαντικό που βοηθά εγώ να σας πω την αλήθεια πίστευα ότι το κεχρί παχαίνει...
πήγα πήρα κ κάτι σπόρους γερμανικους τα φακελάκια που κοστίζουν 0,60 σεντ. Για βοηθεια στα καναρινάκια ελπίζω να υπάρχει βελτίωση στο κελαιδ. τα γνωρίζει κάποιος τα σηγκεκριμένα;
 
Νομιζω ειναι της βιτακραφτ, εμενα τρελαινοντουσαν φετος δε χρησιμοποιησα...
 
Καλημέρα...
Οντως τα είδα κ είναι αυτά τα σηγκεκριμένα κ μένα τα τρώνε πολύ.
 
Back
Top