Γενικά Το καναρίνι μου, όλη μέρα ακόμα και το βράδυ κάνει έναν παράξενο ήχο

Εγγραφή
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
182
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα. Ερώτηση! Εδώ και 2 μέρες ένα από τα καναρίνια μου συνέχεια όλη μέρα ακόμα και τώρα βράδυ δεν σταματάει να κάνει έναν ήχο τσιρ τσιρ. Είναι ζωηρό τρώει και κελαηδαει ανά διαστήματα. Τι να κάνω; Δεν σταματάει καθόλου
 
Μπορείς να γίνεις λίγο περισσότερο περιγραφικός σε σχέση με τον ήχο που βγάζει το καναρίνι σου;
Τον κάνει κι όταν κοιμάται;
Αυτός ο ήχος ειδικά το βράδυ συνοδεύεται κι από κάποια κίνηση ή ανησυχία;
Έχεις συμβουλευτεί κάποιον άλλο;
 
Το καναρίνι είναι αρσενικό. Κάνει ήχο όπως τα θυληκα. Τώρα που είναι βράδυ κάθεται κανονικά στο κλαδάκι του όμως αντί να κοιμάται κάνει αυτόν τον ήχο. Δεν έχω συμβουλευτεί κάποιον άλλο. Ξέρω ότι είστε οι ιδανικοί εδω. Να πω την αλήθεια έχει καταντήσει εκνευριστικο. Λυπάμαι που το λέω. Το εψαξα δεν φαίνεται να έχει σπυρι και η κοιλίτσα του είναι σαν πυρωμενη Κιτρινη
 
Τα άλλα που είναι δίπλα του κοιμουνται όλα. Αυτό κάθεται ξυπνιο(λες και θέλει μπουζούκια) Και δεν λέει να σταματήσει. Το έχω στο μπαλκόνι να το σκεπασω με κανένα πανί μπας και σταματήσει;

Φως δεν έχει είναι από τις λάμπες του δρόμου μονο
 
Το σιγουρο ειναι οτι καποιο λογο θα εχει και κανει ετσι.
Εσυ δηλαδη εισαι μεσα στο σπιτι και το ακους;
 
Ειχα χασει 2 πουλια επειδη δεν εδωσα σημασια. Στο τριτο ρισκαρα και εδωσα ευρως φασματος αντιβιωση γιατι το προβημα ηταν αναπνευστικο και εγινε καλα. Εμενα ανασαινε λιγο πιο εντονα και εκανε τσιου. Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο. Ισως ενα βιντεο να βοηθησει.
 
Στο τριτο ρισκαρα και εδωσα ευρως φασματος αντιβιωση γιατι το προβημα ηταν αναπνευστικο και εγινε καλα.
Εγώ καταλαβαίνω πως για την περίπτωση του @Νικόλας Μιμηνας... Πως δεν είναι ήχοι ασθένειας αλλά διαφορετικοί ήχοι.
Κάτι σαν τους ήχους που βγάζουν όταν από απόσταση μαλώνουν ή δηλώνουν την "κυριαρχία" τους σε άλλα πουλιά.
 
Εγώ καταλαβαίνω πως για την περίπτωση του @Νικόλας Μιμηνας... Πως δεν είναι ήχοι ασθένειας αλλά διαφορετικοί ήχοι.
Κάτι σαν τους ήχους που βγάζουν όταν από απόσταση μαλώνουν ή δηλώνουν την "κυριαρχία" τους σε άλλα πουλιά.

Αλλαζει και η σταση του σωματος ομως. Μπορει να ανοιγουν φτερα και να γερνουν μπροστα προς το καναρινι που "επιπληττει".

Ας τον βαλει καπου μονο του να αποκλεισουμε αυτο το ενδεχομενο.
 
Εγώ πιστεύω πως το καναρίνι είναι άρρωστο (υποθέτω και εγώ αναπνευστικό) αλλά γι αυτό πιο ιδανικός είναι ένας πτηνίατρος. Μην το αμελήσεις άλλο και πήγαινε στον πτηνίατρο! Η λίστα μ τους κτηνιάτρους που γνωρίζουν από πτηνά είναι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top