Αναπαραγωγή Το καναρινάκι κουτσούλησε τη νέα φωλιά και πάνω στο αυγό

Xara221987

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2020
Μηνύματα
73
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σας! Να σας ρωτήσω. Το καναρινακι μου ο Είναι ποια 25 ημερών... το έχω δει πολλές φορές να τσιμπολογάει... αυγό και μήλο , σπόρους δεν είμαι σίγουρη... η καναρα έφτιαξε νέα φωλιά και σήμερα είχε και το πρώτο της αυγουλακι... το μικρό όμως πήγαινε και καθόταν στην άκρη της φωλιάς και κουτσουλησε το αυγό 2 φορές και το καθάρισα αμέσως... έτσι αποφάσισα να βάλω το χώρισμα... έκανα καλά; Το αρσενικό που να το βάλω από την μεριά της καναρας ή από την άλλη με το μικρούλη ; Τον βλέπω ότι το ταΐζει από το χώρισμα πάντως... δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος... Επίσης τα αυγά αποφάσισα να τα αλλάζω με ψεύτικα και το έκανα το μεσημέρι με το πρώτο... που να τα αποθηκεύω ; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

Συνημμένα

  • 0576D27F-269B-4F39-AB57-4EF76432584E.webp
    0576D27F-269B-4F39-AB57-4EF76432584E.webp
    39,9 KB · Προβολές: 1
έτσι αποφάσισα να βάλω το χώρισμα... έκανα καλά;
Ναι.
Το αρσενικό που να το βάλω από την μεριά της καναρας
Ναι.
Τον βλέπω ότι το ταΐζει από το χώρισμα
Άρα πάνε όλα καλά.
Επίσης τα αυγά αποφάσισα να τα αλλάζω με ψεύτικα και το έκανα το μεσημέρι με το πρώτο.
Καλύτερα να τα παίρνεις πιο νωρίς κατά τις 10:00.
που να τα αποθηκεύω ;
Σε ένα μικρό σκεύος που θα στρώσεις με βαμβάκι ή σπόρους, και τα φυλάς σε θερμοκρασία δωματίου.
Βάλε στην μεριά του νεοσσού, στον πάτο του κλουβιού, ένα ρηχό σκεύος με αυγοτροφή και σπόρους.
 
Καλύτερα να τα παίρνεις πιο νωρίς κατά τις 10:00.
Ναι το γνωρίζω απλά είχα πάει το Σάββατο σε 2 pet shop και δεν βρήκα ψεύτικα αυγά .. και πήγα πάλι σήμερα να πάρω... γι’αυτο και άργησα να το αλλάξω.. από αύριο θα γίνεται νωρίτερα η αλλαγή.
Σε ένα μικρό σκεύος που θα στρώσεις με βαμβάκι ή σπόρους, και τα φυλάς σε θερμοκρασία δωματίου.
να είναι σε οριζόντια θέση; Ή με την μύτη προς τα κάτω;
 
Επίσης τα αυγά αποφάσισα να τα αλλάζω με ψεύτικα και το έκανα το μεσημέρι με το πρώτο.
Αν το κάνεις αυτό, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χωρίσεις το μικρό.Αρκεί να παίρνεις τα νέα αυγά το πρωί.
 
Back
Top