Διατροφή Το καναρινάκι μου δεν τρώει την αυγοτροφή του

katerinaki

PB New Member
Εγγραφή
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα!Έχω ένα κόκκινο καναρινάκι το οποίο δεν τρώει ούτε την κόκκινη αυγοτροφή του ούτε αυγό. Έτσι του έδωσα κίτρινη αυγοτροφή την οποία εξαφανίζει. Θα ήθελα να μάθω αν έκανα καλά που της έβαλα κίτρινη και να ρωτήσω τι φρούτα και λαχανικά να της δίνω γιατί ούτε καρότο τρώει με τρέλα ούτε και το πορτοκάλι; Μόνο το μήλο τρώει πολύ.:)
 
Νομίζω πως πορτοκάλι δεν πρέπει να βάζεις, λόγω της οξύτητάς του. Τώρα για την αυγοτροφή πάρε μία καλής ποιότητας,τυποποιημένη και όχι χήμα. Το καρότο είναι πολύ καλή πηγή βιταμινών, δώστο τριμένο.
 
Τριμμένο της το δίνω και τπτ!Άσε που τα κάνει μέσα στην αυγοθήκη! Δ κάνει πορτοκάλι; Το διάβασα εδώ μεσά ότι το δίνουν και γι'αυτό.
 
Κατερινάκι, τά έχουμε πεί επανηλημένως.Αυτές οι κόκκινες και οι κίτρινες σκόνες
που πουλάνε σαν βιταμίνες είναι ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ για τα πουλιά. Αν δεν θέλεις να πάρεις
μια σφραγισμένη αυγοτροφή απο τις γνωστές μάρκες(CEDE-SLUIS-BOGENA-ORLUX), το αυγουλάκι είναι ότι πρέπει.
Θα το δήνεις αραιά και πού, αφού πρώτα το καλοβράσεις. (τουλάχιστον 8-10 λεπτά)
Το πορτοκάλι μπορείς να το προσφέρεις σαν χυμό, ανακατεύοντάς το με μια καλή αυγοτροφή, αλλά ακόμα και ολόκληρο κομμένο ροδέλες.
 
Αυγουλάκι της είχα δώσει και ούτε αυτό το έτρωγε! Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση;
 
Mην αγχωνεσαι που δεν το τρωει. Και ποιο ειναι το προβλημα που δεν το τρωει;
Παρε μια συσκευασμενη αυγοτροφη σαν κι αυτες που σου προτειναν, βαλτης το στην αυγοθηκη και σιγα σιγα θα την δοκιμασει, θα της αρεσει και θα την τρωει.
Αγχος δεν χρειαζεται, τα καναρινια θελουν υπομονη.
 
Παρε μια συσκευασμενη αυγοτροφη βαλτης το στην αυγοθηκη και σιγα σιγα θα την δοκιμασει

Μπορείς να προσθέσεις και λίγο χυμό για να το δελεάσεις...όχι πολύ ίσα ίσα να γίνει πιο αφράτο. :)
 
Συμφωνώ με τους παραπάνω και να επισημάνω ότι οι συσκευασμένες αυγοτροφές για καναρίνια κόκκινα έχουν όλες κόκκινο χρώμα, πλην της CeDe για κόκκινα που έχει χρώμα κίτρινο ( και θέλει απαραίτητα αραίωση), σε περίπτωση που δεν πλησιάζει την αυγοτροφή λόγω χρώματος.
 
Back
Top