Ασθένειες Το καναρινάκι μου κάθεται περίεργα, να ανησυχήσω;

nicoleasm

PB New Member
Εγγραφή
21 Σεπ 2023
Μηνύματα
26
Βροχερές καλημέρες φιλοι με κρυο και βροχη!!! Εχω το καναρινακι μου εξω και βλεπω πως καθεται ετσι σημερα.. να ανησυχησω? τρωει και πινει κανονικα.. γενικα καθεται ετσι αρκετες μερες τωρα ..στον πατο.. εχω διαβασει οτι φουσκωνουν τα φτερα ωστε να ρυθμισουν τη θερμοκρασια αν κανει κρυο κλπ ωστε να προσαρμόζονται σιγα σιγα στις νεες καιρικες συνθηκες..
 

Συνημμένα

  • IMG_20230927_121629 (1) (1).webp
    IMG_20230927_121629 (1) (1).webp
    94,6 KB · Προβολές: 17
Καλημέρα.
γενικα καθεται ετσι αρκετες μερες τωρα ..στον πατο..
Αν κάθεται πολύ ώρα στον πάτο και δεν είναι δραστήριο μάλλον υπάρχει πρόβλημα.
Καλό θα είναι να το μεταφέρεις εσωτερικά σε πιο θερμή θερμοκρασία για μερικές ημέρες, παρακολούθησε την συμπεριφορά του και τις κουτσουλιές του.
Είναι αρσενικό ή θηλυκό ?
Το βράδυ κοιμάται σε ψηλό κλαδί ή κάθεται στον πάτο του κλουβιού ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ μάλλον αρσενικό! Δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμη..
Σε ψηλό κλαδί κοιμάται το βράδυ...και οι κουτσουλιές απ' ότι βλέπω είναι εντάξει!! Δραστήριο δε θα το έλεγα ιδιαίτερα, τρώει πίνει κάθεται στο πάτο ξανά το το ίδιο.. και ελάχιστα ττρρ τρρ και αυτό χαμηλόφωνα ..
 
Δραστήριο δε θα το έλεγα ιδιαίτερα, τρώει πίνει κάθεται στο πάτο ξανά το το ίδιο.. και ελάχιστα ττρρ τρρ και αυτό χαμηλόφωνα ..
Νικολέτα είναι άρρωστο το πουλάκι. Έλεγξε την κοιλιά του και αν θέλεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες όπως αυτές https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/ μήπως δούμε κάτι περισσότερο.
 
@Stavros προσπαθησα να το βγαλω οσο γινοταν γιατι δε καθοταν ηρεμο! ελπιζω να ειναι ευδιακριτες καπως..εχει πολυ φτερο!!
 

Συνημμένα

  • IMG_20230927_154835.webp
    IMG_20230927_154835.webp
    121,6 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20230927_154852.webp
    IMG_20230927_154852.webp
    162 KB · Προβολές: 15
Από αυτές τις φωτογραφίες δεν μπορούν να διακριθούν πολλά πράγματα. Μπορεί όμως να φανεί από το στήθος του πουλιού ότι υποσιτίζεται λόγω ασθένειας. Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς το συντομότερο έναν ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ στα πτηνά κτηνίατρο ή να στείλεις σε κάποιο εργαστήριο δείγμα κουτσουλιάς και ότι άλλο σου ζητήσουν για ανάλυση
 
Back
Top