Γενικά Το καναρινάκι μου πέθανε από επίθεση γερακιού ή κουκουβάγιας

Εγγραφή
25 Μαϊ 2017
Μηνύματα
39
Πόλη
Χαλκιδική
το καναρινακι μου δυστιχοσ απεβιοσε... Δεχτικε επιθεση στο μπαλκονι απο γερακι η κουκουβαγια και αυτο τραυματιστικε μεσα στο κλουβακι του... Μενο πολυ κοντα στο δασος στη χαλκιδικη κ εχουμε αρπαχτικα τετιου ειδους... Θα μου λιπσει παρα πολυ.

sc.webp
 
Πολύ κρίμα... λυπάμαι πολύ ☹ πότε έγινε τώρα; Γιατί νομίζω πριν λίγο κάτι ρώτησες.
Πρέπει αν αποφασίσεις αν πάρεις άλλο πουλάκι, να φτιάξεις προστασία από τα αρπακτικά.
 
δυστιχος ειμαι απειρος αλα δεν το περιμενα και ακρυβος εξο απο την πορτα μου.. "(
Μερικές φορές, έχω ακούσει ότι ακόμα και τα ιπτάμενα αρπακτικά διαβαίνουν και μέσα από "την πόρτα" δλδ, για να ακριβολογήσω μέσα από τα παράθυρα.
Λυπάμαι για το γεγονός. Αν πάρεις άλλο, φρόντισε οπωσδήποτε να του εξασφαλίσεις προστασία αποτελεσματική, σταθερή και σε απόσταση από το κλουβί μεγαλύτερη ή ίση των 10 εκατοστών, από υλικό που να μην λυγίζει ή εκτείνεται (για να μην μειωθεί η απόσταση)
 
Μερικές φορές, έχω ακούσει ότι ακόμα και τα ιπτάμενα αρπακτικά διαβαίνουν και μέσα από "την πόρτα" δλδ, για να ακριβολογήσω μέσα από τα παράθυρα.
Λυπάμαι για το γεγονός. Αν πάρεις άλλο, φρόντισε οπωσδήποτε να του εξασφαλίσεις προστασία αποτελεσματική, σταθερή και σε απόσταση από το κλουβί μεγαλύτερη ή ίση των 10 εκατοστών, από υλικό που να μην λυγίζει ή εκτείνεται (για να μην μειωθεί η απόσταση)
ευχαριστο παρα πολυ για την πληροφοριση...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα πάρεις άλλο πουλάκι;
Ναι τον Αυγουστο και ισος Καρδερινα οτι εχει διαθεσιμο ο αντηροπος που με εξιπιρετει... Καπιο πιο ενιλικο... Θελω να κανο εμβολια το σκυλακι μου προτα τον αλο μηνα κ μετα... ")
 
Ναι τον Αυγουστο και ισος Καρδερινα οτι εχει διαθεσιμο ο αντηροπος που με εξιπιρετει... Καπιο πιο ενιλικο... Θελω να κανο εμβολια το σκυλακι μου προτα τον αλο μηνα κ μετα... ")
Κοίτα, για καρδερίνα αν είναι να αγοράσεις θα πρέπει να πάρεις ένα πουλάκι το οποίο να είσαι σίγουρος ότι είναι εκτροφής, με άλλα λόγια γεννημένο σε κλουβί. Αν δεν είσαι βέβαιος για αυτό, τότε σκέψου να αγοράσεις καναρίνι, ώστε να μην έχεις συντελέσει στο ελάχιστο στη στέρηση της ελευθερίας ενός άγριου πουλιού. Αν είναι καρδερίνα εκτροφής, τότε θα φορά μεταλλικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου με αναγραφόμενα τα στοιχεία του εκτροφέα, τη χρονολογία γέννησης κλπ, πιθανά δεν θα έχει τόσο σκουρόχρωμα πόδια και τόσο έντονη κόκκινη μάσκα.
Επίσης θα πρέπει να προσέξεις να μην:
πρόκειται για νεοσσό που τον κατέβασαν από φωλιά άγριων πουλιών και τον μεγάλωσε κανάρα
πουλί που να προέρχεται από κατεβασμένη φωλιά - κλεμμένα αυγά -
Το αποτέλεσμα όλων αυτών που σου λέω είναι ότι αν πράγματι πρόκειται για πουλί εκτροφής η τιμή του δεν θα είναι της τάξης των 10 ή 20 ευρώ, αλλά κατά πολύ μεγαλύτερη.
 
Δηλαδη Γιαννη περιπου ποσο θα μπορουσε να στοιχιζει ενα τετοιο πουλακι;
 
δεν αγωραζο απο μαγαζι αλα απο ανθρωπο που πουλαει σε μαγαζια (συγγενικο προσωπο και εχει παρα πολλα πουλια μαζι) τον Αυγουστο μου ειπε θα εχει παρτιδες να δωσει κ να περασο μια βολτα.. Να παρο πιο ενιλικο κ ισος παλι καναρινι απο την ιδια γενια) Μερακλης ο δικος μου κ στεναχορεθικε πολυ για το γεγονος "(

Τα μαγαζια τα δινουν οντος ακριβα...
 
δεν αγωραζο απο μαγαζι αλα απο ανθρωπο που πουλαει σε μαγαζια (συγγενικο προσωπο και εχει παρα πολλα πουλια μαζι) τον Αυγουστο μου ειπε θα εχει παρτιδες να δωσει κ να περασο μια βολτα.. Να παρο πιο ενιλικο κ ισος παλι καναρινι απο την ιδια γενια) Μερακλης ο δικος μου κ στεναχορεθικε πολυ για το γεγονος "(
Δεν βλέπω να σου εξασφαλίζεται ότι δεν θα πρόκειται για άγριο - στερημένο από τη φύση. Τι να σου πει ο άνθρωπος - συγγενής, που πουλάει τα πουλάκια; Ότι παρανομεί; (αν το κάνει). Αλλιώς, αν είχε καρδερίνες εκτροφής, όσες και να είχε, πάλι για παρτίδες δεν θα έφταναν. Σου μιλάω άκρως φιλικά, χωρίς να θέλω να θίξω τον άνθρωπο, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η φύση των πραγμάτων. Η τελική επιλογή και ευθύνη φυσικά βαραίνει εσένα. Εύχομαι λοιπόν να βρεις αυτό το πουλάκι που θα το αγαπήσεις και θα ζήσετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί.

Εγω παντως τοσο αγοραζω τα καναρινια τιμπραντο!
Κατερίνα, τα αγοράζεις από κατάστημα, και δεν έχουν δαχτυλίδι από όσο πιθανολογώ από ένα κουκλάκι που είχες σε φωτό. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη και ότι είναι. Ούτε φυσικά κι εγώ που μου τα χάρισαν, αν και έχουν δαχτυλίδι εκτροφέων της ράτσας και κάνουν επίσης τις φωνές (όσο μπορώ να ακούσω βέβαια) της ράτσας τους.
 
Δεν βλέπω να σου εξασφαλίζεται ότι δεν θα πρόκειται για άγριο - στερημένο από τη φύση. Τι να σου πει ο άνθρωπος - συγγενής, που πουλάει τα πουλάκια; Ότι παρανομεί; (αν το κάνει). Αλλιώς, αν είχε καρδερίνες εκτροφής, όσες και να είχε, πάλι για παρτίδες δεν θα έφταναν. Σου μιλάω άκρως φιλικά, χωρίς να θέλω να θίξω τον άνθρωπο, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η φύση των πραγμάτων. Η τελική επιλογή και ευθύνη φυσικά βαραίνει εσένα. Εύχομαι λοιπόν να βρεις αυτό το πουλάκι που θα το αγαπήσεις και θα ζήσετε πολλά ευτυχισμένα χρόνια μαζί.


Κατερίνα, τα αγοράζεις από κατάστημα, και δεν έχουν δαχτυλίδι από όσο πιθανολογώ από ένα κουκλάκι που είχες σε φωτό. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη και ότι είναι. Ούτε φυσικά κι εγώ που μου τα χάρισαν, αν και έχουν δαχτυλίδι εκτροφέων της ράτσας και κάνουν επίσης τις φωνές (όσο μπορώ να ακούσω βέβαια) της ράτσας τους.
ειναι του ΟΓΑ αυτος κ επισης μελισσοπαραγωγως
 
Back
Top