Γενικά Το καναρινάκι μου πέθανε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
χθες το βραδυ που γυρησα μετα απο 15 μερες στην κρητη ο καναρος μου ηταν φουσκομενος με την μυτη του μαυρισμενη το εβαλα σε ξεχωρο κλουβι και το βραδυ πεθανε☹. Και τωρα ειμαι αναμεσα στο να παρω συντροφο στην Λινα ή να παρω ενα πιγκουινακι ή ενα Lovebird fiscer ου τοσο πολυ θελω βοηθεια!😕
 
κριμα... λυπαμαι πολυ... Παρε ενα συντροφο στο Lovebird σου που το χεις μονο:) και χρειαζεται την παρεα! Ετσι κι αλλιως τα καναρινακια ειναι μοναχικα πουλια!
 
Λυπαμαι Αγγελε! ☹ Απο τι πεθανε, ξερεις;

15 ημερες τον ειχατε αφησει μονο του; 😱
 
ναι του ειχα βαλει μπολικο φαγητο και νερο σε ολα μετα που ηρθα πεθανε
μπορω να ασχολουμε μαζι του για αυτο ειμαι σε δυσκολη θεση δεν ξερω πραγματικα. Και φοβαμε γαιτι δεν ειναι ενεργητικη και ειναι ακεφη σαν να εχει παθει καταθλιψη!
 
Οτι και να παρεις... Μεγαλυτερη προσοχη και φροντιδα απο εδω και περα!
 
ευχαριστω πολυ Σοφια μα τα προσεχω αλλα επρεπε να παω ηταν επιγον και πηγα με το ζορι και νατα τωρα😡
 
κριμα...15 μερες ηταν παρα πολλες για να ναι μονα τους! Θα θελαν τουλαχιστον καθαρο νερακι! Μπορει να χε ριξει κατι μεσα στην ποτιστρα του και με τον καιρο και την ζεστη να σαπισε και να παθε δηλητηριαση!☹ εγω επιμενω παντως να παρεις Lovebird! Γατι αμα παρεις μια πιγκουινα παλι κι αυτη μονη της θα ναι και θα ψαχνεσαι μηπως εχει καταθλιψη!
 
Αγγελε ειναι λογικο για 15 ημερες με το ιδιο νερο να αρρωστησει... ☹ αφου τη γλυτωσαν και τα υπολοιπα τυχερα ειναι! Επρεπε να τα αφησεις σε καποιον να τα προσεχει...
 
μα στην ροδο δεν εχω κανεναν να τα προσεχει και με τον φιλο μου που μου προσεχε τα καναρινια περσι τσακωθηκαμε και το λαβμπερντ μου δεν το θελου γαιτι ειναι φωνακλαδικο και τα πιγκουινακια ειναι μοναχικα πουλια και επιπλεον αν παρω ενα και μου πεθανεοι θα πεθανει και το παλιο που δεν με φοβατε σχεδον καθολου και φοβαμε μηπως τον χασω και αυτο
 
και το λαβμπερντ μου δεν το θελου γαιτι ειναι φωνακλαδικο

αυτο φανταζομαι δεν ηθελες να το πεις... Οταν το αγορασες δεν ηξερες οτι θα φωναζει η οταν το δες στο πετ?
 
δεν το θελουν ηθελα να πω εγω το θελω και το ηθελα και ηξερα οτι φωναζε οι φιλοι μου λενε οτι ειναι φωνακλαδικο και δεν θελουν να το φιλοξενεισουν για αυτο το λογο
 
αγγελε οτι εγινε εγινε. Μπορει το να μεινουν τοσες μερες τα πουλακια με το ιδιο νερο να ηταν αιτια για το μοιραιο, αλλα δεν αλλαζει τιποτα.λαθη ολοι κανουμεκαι να σαι σιγουρος πολλοι κανουν και μεγαλυτερα απο αυτο.σημασια εχει να διδασκομαστε και να μην τα επαναλαμβανουμε(συνειδητα τουλαχιστον). Που θελω να καταληξω; η οποιαδηποτε προσθεση καινουργιου φτερωτου μελους στην παρεα σου να προυποθετει και δυνατοτητα παροχης της αναγκαιας φροντιδας και απο εσενα.ωστε να μην τυχει να ξαναστεναχωρηθεις. Και γω θα ηθελα μεγαλυτερο "κοπαδι" αλλα ο χρονος μου αλλα και ο χωρος μου δεν το επιτρεπουν☹

*μεταξυ μας:απο δικους μου λαθος χειρισμους εχω χασει περισοοτερα απο ενα πουλακι που εσυ εχασες.
 
μα στην ροδο δεν εχω κανεναν να τα προσεχει και με τον φιλο μου που μου προσεχε τα καναρινια περσι τσακωθηκαμε και το λαβμπερντ μου δεν το θελου γαιτι ειναι φωνακλαδικο και τα πιγκουινακια ειναι μοναχικα πουλια και επιπλεον αν παρω ενα και μου πεθανεοι θα πεθανει και το παλιο που δεν με φοβατε σχεδον καθολου και φοβαμε μηπως τον χασω και αυτο
Τολμω να προτεινω... Καθε φορα που καποιος για εκτακτους λογους πρεπει να φυγει για λιγες μερες... Να το γνωστοποιει στο φορουμ... Ειμαι σιγουρη πως θα υπαρχουν ατομα να προσφερθουν. Εμενα δεν μου κανει κοπο... (αν και αναλογιζομαι την ευθυνη)... 😉
 
Συμφωνα απόλυτα με τη σοφια, το εχουμε ξαναθιξει το θεμα, ας το λετε οταν χρειαζεται να φυγετε, οποιος μπορει θ αβοηθαει...🙄
 
χθες το βραδυ που γυρησα μετα απο 15 μερες στην κρητη ο καναρος μου ηταν φουσκομενος με την μυτη του μαυρισμενη το εβαλα σε ξεχωρο κλουβι και το βραδυ πεθανε☹. Και τωρα ειμαι αναμεσα στο να παρω συντροφο στην Λινα ή να παρω ενα πιγκουινακι ή ενα Lovebird fiscer ου τοσο πολυ θελω βοηθεια!😕
Χθές το βράδυ το είδες νεκρό και σκέφτεσαι τόσο σύντομα τι πουλάκι θα πάρεις; Δεν σε ταρακούνησε σαν γεγονός; Τη στιγμή μάλιστα που φέρεις και εσυ κάποια ευθύνη. Μην πω τη μεγαλύτερη... 15 μέρες μόνο του...
 
Άγγελε λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, συμπληρωματικά την επόμενη φορά που θα πρέπει να φύγεις για μεγάλο διάστημα και δεν βρίσκεις κάποιον να προσέχει τα πουλάκια μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κοντινό σου πετ σοπ ώστε να τα φροντίσουν αυτοί στον χώρο τους (δεν θα είναι τόσο προσεχτική φροντίδα όσο η δικιά σου αλλά είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να επιστρέψεις)
 
Αγγελε κριμα για το καναρινακι σου, αλλα οπως σου ειπαν ολοι οι φιλοι καλο ειναι να βρισκεις καποιον να τα φροντιζει οταν ειναι να λειψεις τοσο πολυ. Εγω αυτο το καλοκαιρι ημουν τυχερος γιατι ειχα την μητερα μου και τα προσεξε.Βεβαια υπαρχουν "τυποι"που κανουν χειροτερα εις γνωση τους. Ενας συναδελφος στην δουλεια αφηνει καμια δεκαρια καναρινια σε μια μεγαλη κλουβα στο υπογειο στην δουλεια μου με πολους σπορους και νερο σε ποτιστρα για κοτες βαζοντας ενα πλαστικο ψηλα γυρω-γυρω απο τις ποτιστρες για να μην κανουν τα περιττωματα τους μεσα στο νερο😱 για 20-25 μερες και η πρωτη φορα που ειχε απωλεια ηταν φετος που μετα τις διακοπες, που προσβληθηκαν απο ακαρεα της τραχειας 1 ζευγαρι. Δυστυχως εσωσα το θυληκο,το αρσενικο δεν το προλαβα(αυτα τα 2 τα ειχε αφησει μονα τους με τον ιδιο τροπο)ΒλεπεΕιναι εγκληματιας
 
Back
Top