Αναπαραγωγή Το καναρινάκι μου σώπασε

karderinosk

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα καναρίνι στα χρώματα του τιμπράντο εδώ και 40 μέρες. Από την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι κελαηδούσε συνεχώς Πριν τέσσερις μέρες αγόρασα και μια κίτρινη θηλυκιά λίγο πιο μεγαλόσωμη και τα έβαλα σε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα. Από τότε το καναρινάκι σώπασε. Το προσέχω σαν τα μάτια μου. Τι να κάνω; Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; [x]
 
μη σε ανησυχει είναι λογικό να σταματήσει να κελεαιδα όπως πριν μιας και τώρα είναι δύο σε ένα κλουβί.
 
Οσο είναι μαζί με το ταιρι του πιθανων και να μην κελαηδάει, μιας και ο λόγος που κελαηδούν τα αρσενικά είναι για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Εφόσον το έχει, δεν υπάρχει λόγος να κελαηδήσει. Οταν τελειώσει η αναπαραγωγική περίοδος και τα χωρίσεις θα ξανακούσεις το κελάηδημά του
 
μπορει να το ακουσεις και πιο συντομα.σε λιγες μερες που θα πυρωσει πιο πολυ θα πηγαινει στα καγκελα και θα κελαυδαει στη θυληκια.
 
Για να ρωτήσω τώρα κάτι... Το καναρίνι καλαηδάει. Για να βρέι το θυληκό.. Δηλαδή ψάχνει απεγνωσμένα να βρέι το ταίρι του..Αν δεν το βρεί γιατί του το κρύβουμε ή δεν έχουμε θυληκό.. Εμάς μάς αρέσει το κεληδησμα...Αυτό πως νιώθει; Αν έχουμε του το κρύβουμε ή το βάζουμε μακρυα του για να κελαηδάει ακόμα πιο πολυ...Αυτό το κελάηδησμα δηλώνει αναζήτηση κι εμείς μήπως το έχουμε για απολαυστικό τραγούδι;Γιατί βλέπω και στα πέτ που τα έχουν σε 5 εκατοστά κλουβί απλά και μόνο γιατί έχει φωνάρα... Το απολαμβάνει το κελάηδημα ή εμείς το βλέπουμε τελείως εγωιστικά και νομίζουμε οτι αυτός ο τρόπος είναι σωστός; Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται γιατί ουτε κι εγώ ψιλοκαταλαβαίνω τι γράφω...
κεαλαήδισμα = απεγνωσμένη αναζήτηση για το καναρίνι
κελάηδισμα = απολαυστικός ήχος για τον άνθρωπο...
πως συδέονται και συνδιαζονται αυτά;
 
Για να ρωτήσω τώρα κάτι... Το καναρίνι καλαηδάει. Για να βρέι το θυληκό.. Δηλαδή ψάχνει απεγνωσμένα να βρέι το ταίρι του..Αν δεν το βρεί γιατί του το κρύβουμε ή δεν έχουμε θυληκό.. Εμάς μάς αρέσει το κεληδησμα...Αυτό πως νιώθει; Αν έχουμε του το κρύβουμε ή το βάζουμε μακρυα του για να κελαηδάει ακόμα πιο πολυ...Αυτό το κελάηδησμα δηλώνει αναζήτηση κι εμείς μήπως το έχουμε για απολαυστικό τραγούδι;Γιατί βλέπω και στα πέτ που τα έχουν σε 5 εκατοστά κλουβί απλά και μόνο γιατί έχει φωνάρα... Το απολαμβάνει το κελάηδημα ή εμείς το βλέπουμε τελείως εγωιστικά και νομίζουμε οτι αυτός ο τρόπος είναι σωστός; Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται γιατί ουτε κι εγώ ψιλοκαταλαβαίνω τι γράφω...
κεαλαήδισμα = απεγνωσμένη αναζήτηση για το καναρίνι
κελάηδισμα = απολαυστικός ήχος για τον άνθρωπο...
πως συδέονται και συνδιαζονται αυτά;



Εγω εχω αντιληφθει απο τα δικα μου οτι δεν κελαηδουν μονο για ταιρι! Κελαηδουν για οριοθετηση περιοχης κι ακομα για ευχαριστηση😉
 
Back
Top