Ασθένειες Το καναρινάκι μου χάνει τα πούπουλα του

Aggeliki.K

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
38
Πόλη
Αθήνα
Φίλοι μου καλησπέρα,
Τις τελευταίες μέρες το γλυκό μου καναρινάκι (ανήλικο) έχει μαδησει για τα καλά και βλέπω συνεχώς στο κλουβί του πούπουλα... Κάθε μέρα συμβαίνει αυτό και ανησυχώ. Γνωρίζει κάποιος από τι είναι;☹
 
Καλησπερα. Εχεις αλλαξει κατι στη θερμοκρασια ή η διαρκεια φωτισμου;
 
Καλησπερα. Εχεις αλλαξει κατι στη θερμοκρασια ή η διαρκεια φωτισμου;

Το πρωί το εχω έξω μέχρι την δύση του ηλιου και μετά μέσα στο σπίτι! Όταν λες φωτισμό, δεν το κατάλαβα.. Με συγχωρείς τι εννοείς; 👎
 
Το πρωί το εχω έξω μέχρι την δύση του ηλιου και μετά μέσα στο σπίτι! Όταν λες φωτισμό, δεν το κατάλαβα.. Με συγχωρείς τι εννοείς; 👎
Καταρχας... ειδικα τετοια εποχη κοψε μαχαιρι τα μεσα εξω. Το πουλακι πρεπει να μενει μονιμα μεσα εφοσον δεν εχει περασει πτερορροια εξω ωστε να διαμορφωθει το πτερωμα του στις εξωτερικες συνθηκες. Με το μεσα εξω το μονο που θα καταφερεις ειναι να αρρωστησει ασχημα..

Για τη διαρκεια φωτισμου, εννοω αν πχ το εχεις μεσα, τι ωρα εχει φως. Τα πουλια αντιλαμβανονται τις εποχες με τη θερμοκρασια και τη διαρκεια φωτος. Αν το φως ειναι πχ 10 ωρες καταλαβαινει οτι ειναι χειμωνας, αν ειναι 14 ωρες καταλαβαινει οτι ειναι καλοκαιρι. Ποτε κοιμαται και ποτε ξυπναει; Αν ειχε καποια αποτομη αλλαγη ισως μπερδευτηκε και ξαναμαδαει.

Εχεις παρατηρησει αν τυχον ξυνεται;
 
Oχι, όχι σαν να γλύφεται έχω παρατηρήσει :)
Έχεις δίκιο με το μέσα -έξω :-(
Κοιμάται γύρω στις εννιά το βράδυ και ξυπνά την άλλη μέρα στις εννιά. ( κανονικό δωδεκάωρο κλείνει)
 
Oχι, όχι σαν να γλύφεται έχω παρατηρήσει :)
Έχεις δίκιο με το μέσα -έξω :-(
Κοιμάται γύρω στις εννιά το βράδυ και ξυπνά την άλλη μέρα στις εννιά. ( κανονικό δωδεκάωρο κλείνει)
Πρεπει να κοιμαται με τη δυση και να ξυπνα με την ανατολη.. Η διαρκεια της ημερας ειναι περιπου 7 το πρωι με 5 το απογευμα αυτη την περιοδο...
 
Καταρχας... ειδικα τετοια εποχη κοψε μαχαιρι τα μεσα εξω. Το πουλακι πρεπει να μενει μονιμα μεσα εφοσον δεν εχει περασει πτερορροια εξω ωστε να διαμορφωθει το πτερωμα του στις εξωτερικες συνθηκες. Με το μεσα εξω το μονο που θα καταφερεις ειναι να αρρωστησει ασχημα..
καλησπέρα, Αγελική! Οφείλω με τη σειρά μου, να σου πω πως η Μιράντα έχει απόλυτο δίκιο.. Το πιο πιθανό είναι να έχει μπερδευτεί λιγάκι το μικρό σου! Οντως το μέσα-έξω μόνο κακό θα του κάνει, ειδικά αυτή την περίοδο που η θερμοκρασία από 18 βαθμοί πέφτει στους 8 και τούμπαλι!
η ταπεινή μου γνώμη:
βρες ένα καλό σημείο εντός του σπιτιού,όπου θα χτυπά το πρώτο φως της μέρας και βάλε το εκεί,όπου και δεν θα το μετακινήσεις πάλι μέχρι και την Ανοιξη. Γύρω στις 7 το απόγευμα να το σκεπάζεις και ανά εβδομάδα θα μειώνεις τη διάρκεια του φωτός κατά μισή ώρα, μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο της εποχής(να ξυπνά γύρω στις 07:00 και να κοιμάται γύρω στις 17:30).
Tώρα όμως που πιθανότατα περνά πτερόρροια..φρόντισε να ενισχύσεις την διατροφή του με καλά βραστό αυγό(15-20 λεπτά) κάθε μέρα, καλή ποιότητα σπόρων και αυγοτροφής.. Καθημερινά, φρέσκο νεράκι.. Καθημερινάκαι αφού το έχεις μέσα καλό θα ήταν να του βάζεις να κάνει και μπανάκι..2 φορές την εβδομάδα! Μην ανησυχείς..όλα καλά θα πάνε!
 
καλησπέρα, Αγελική! Οφείλω με τη σειρά μου, να σου πω πως η Μιράντα έχει απόλυτο δίκιο.. Το πιο πιθανό είναι να έχει μπερδευτεί λιγάκι το μικρό σου! Οντως το μέσα-έξω μόνο κακό θα του κάνει, ειδικά αυτή την περίοδο που η θερμοκρασία από 18 βαθμοί πέφτει στους 8 και τούμπαλι!

Σας ευχαριστώ Δημήτρη και Μιράντα.. Το μπανάκι δεν το έχω επιδιώξει ακόμη 👍
 
Σας ευχαριστώ Δημήτρη και Μιράντα.. Το μπανάκι δεν το έχω επιδιώξει ακόμη 👍
μη σε φοβίζει ως ιδέα.. Ειδικά τώρακαι καθ'όλη τη διάρκεια της πτερόρροιας,το μπάνιο θα το βοηθήσει μάλιστα να 'ξεμπερδέψει'' πολύ πιο γρήγορα με το παλαιό πτέρωμά του. 😉👍
πάρε μια μπανιέρα.. κυρίως τους αρέσει το πρωί να περιποιούνται το φτέρωμά τους,θα την γεμίζεις μέχρι την μέση,θα την αφήνεις μισή ώρα περίπου και μετά θα την αφαιρείς! Το νερό να είναι σε θερμοκρασία δωματίου..
 
Αγγελική μου κι γω συμφωνώ με τα παιδιά! Να το έχεις μόνιμα μέσα σε έναν χώρο ήρεμο και χωρίς καπνό και πολυκοσμία. Προφανώς έχει στρεσαριστεί με το μέσα έξω έχει μπερδευτεί και περνάει παθολογική πτερόροια. Δώσε έμφαση στη διατροφή του και μπανάκι να του βάζεις τα πρωινά. Μέσα στο σπίτι θα κάνει και ζέστη μια χαρά θα είναι! Αρκεί να προσέχεις τα ρεύματα αέρα.. 3 φορές την εβδομάδα αυγό βραστό όπως είπε ο Δημήτρης και χόρτα, λαχανικά, μηλαράκι, βότανα.. Τώρα χρειάζεται πολλές δυνάμεις για να ανακάμψει και να αλλάξει όλα του φτερά.. Διάβασε και τα σχετικά άρθρα, θα σε βοηθήσουν: https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/#post-180474
https://petbirds.gr/article/bird-moulting/
Σε τι κλουβάκι το έχεις;
 
Αρκεί να προσέχεις τα ρεύματα αέρα..
πολύ σωστή η παρατήρηση, συμπεθέρα μου! Ειδικά τα ρεύματα αέρα, τώρα που είναι και καταπονημένο! Αγγελική.. Το νου σου!
 
Οχι κουνιες, δεν κανουν κουνια απλως κουρνιαζουν γιατι ειναι στο ψηλοτερο σημειο. Οχι στικς, παχυντικα και ανουσια. Παρε του ενα μεγαλυτερο κλουβακι με μηκος για να πεταει... Πρεπει να γυμναζει τα φτερα του, ειδικα τωρα που μαδα..
 
Οχι κουνιες, δεν κανουν κουνια απλως κουρνιαζουν γιατι ειναι στο ψηλοτερο σημειο. Οχι στικς, παχυντικα και ανουσια. Παρε του ενα μεγαλυτερο κλουβακι με μηκος για να πεταει... Πρεπει να γυμναζει τα φτερα του, ειδικα τωρα που μαδα..

Δεν το ήξερα.. ☹Γνωρίζεις διαστάσεις πάνω κάτω για το κλουβί που πρέπει να αγοράσω ; 👎
 
Οχι κουνιες, δεν κανουν κουνια απλως κουρνιαζουν γιατι ειναι στο ψηλοτερο σημειο. Οχι στικς, παχυντικα και ανουσια. Παρε του ενα μεγαλυτερο κλουβακι με μηκος για να πεταει... Πρεπει να γυμναζει τα φτερα του, ειδικα τωρα που μαδα..
Αγγελική, πριν λίγο όλα αυτά που σου γράφει η Μιράντα, στα έγραψα σε π. Μ! Έχει απόλυτο δίκιο.. Βλέπεις για μία ακόμη φορά Μιράντα και Δημήτρης συμφωνούν στο θέμα σου! αν επίσης έχεις σκοπό,την Ανοιξη με το καλό, να προχωρήσεις και σε ζευγάρωμα του αγοριού σου,τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις από τώρα μια
ζευγαρώστρα 60εκ χ 40εκκαι αυτό γιατί τώρα χρειάζεται χώρο πτήσης και θα το έχεις και για μετά!
μπες στο birdmarket.gr και θα δεις!👍
 
Back
Top