Ασθένειες Το καναρινάκι μου χάνει φτερά στην πλάτη του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eliasde
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eliasde

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
Το καναρινακι μου εχει αρχισει να χανει καποια φτερα στην πλατη του, μηπως εχει κατι; Ειναι μαζι με τον αρσενικο σε ζευγαρωστρα κ αυτος δεν ειναι επιθετικος για να οφειλεται σ'αυτον, επισης νομιζω οτι ακομα δεν εχουν ζευγαρωσει... Να την ψεκασω με κατι η να της δωσ κατι;
 
Βλέπεις πούπουλα κάτω; Γιατί τα έχεις μαζί, θέλεις να τα βάλεις για αναπαραγωγή;
 
Έχεις δώσει φωλιά και νήμα; Μήπως η καναρα σου είναι πυρωμενη και βγάζει μόνη της τα πούπουλα της για να φτιάξει φωλιά;
 
εχω βαλει νημα κ εχει βαλει μεσα στη φωλια αλλα δεν παει καθολου μεσα... Επισης τρωει συνεχεια τσοφλι αυγου... λες να ειναι λογω ζευγαρωματος
 
Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω! Καναρα με αρσενικο εμεινε κουρουπα στην πλατη και ενω εφτιαχνε φωλια και ηταν βατεμενη δεν γεννουσε αυγα! Υποψιαζομαι καποιο θεμα ορμονικο! Την χωρισα σε ξεχωριστο κλουβι και αρχισε να βγαζει και παλι...
 
εχω βαλει νημα κ εχει βαλει μεσα στη φωλια αλλα δεν παει καθολου μεσα... Επισης τρωει συνεχεια τσοφλι αυγου... λες να ειναι λογω ζευγαρωματος
Πόσες μέρες έχει που έχει φτιάξει τη φωλιά; Όταν τα θηλυκά είναι έτοιμα να γεννήσουν χρειάζονται ασβέστιο γι αυτό τρώει συνέχεια όπως λες το τσόφλι. Έχεις σουπιοκοκκαλο στο κλουβί; Μήπως χρειάζεται και άλλο νήμα και μαδιεται; Έχει τελειώσει τη φωλιά;
 
εχτες την εφτιαξε, σουπιοκοκκαλο δεν εχω αλλα που το βρισκω να παρω; διαβασα οτι κανει καλο για την δυστοκια. Νημα εχει αλλα και παλι απο την πλατη της θα εβγαζε;

Βλέπεις πούπουλα κάτω; Γιατί τα έχεις μαζί, θέλεις να τα βάλεις για αναπαραγωγή;
ναι πριν δυο βδομαδες την αγορασα γι'αυτο το λογο.. Εχει χασει λιγα πουπουλα αλλα φαινεται εντονα
 
Σουπιοκοκκαλο θα πάρεις από Pet Shop. Δεν είναι ακριβό. Γύρω στο 1,00 ευρώ έχει. Θα το έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί. Αφού τελείωσε χθες τη φωλιά όπως λες ετοιμάζεται για αβγό και πολύ πιθανόν να έβγαλε μόνη της τα πούπουλα της για να τα βάλει στη φωλιά.
 
Πόσες μέρες έχει που έχει φτιάξει τη φωλιά; Όταν τα θηλυκά είναι έτοιμα να γεννήσουν χρειάζονται ασβέστιο γι αυτό τρώει συνέχεια όπως λες το τσόφλι. Έχεις σουπιοκοκκαλο στο κλουβί; Μήπως χρειάζεται και άλλο νήμα και μαδιεται; Έχει τελειώσει τη φωλιά;

New
εχτες την εφτιαξε, σουπιοκοκκαλο δεν εχω αλλα που το βρισκω να παρω; διαβασα οτι κανει καλο για την δυστοκια. Νημα εχει αλλα και παλι απο την πλατη της θα εβγαζε;

Σουπιοκοκκαλο θα πάρεις από Pet Shop. Δεν είναι ακριβό. Γύρω στο 1,00 ευρώ έχει. Θα το έχεις μόνιμα μέσα στο κλουβί. Αφού τελείωσε χθες τη φωλιά όπως λες ετοιμάζεται για αβγό και πολύ πιθανόν να έβγαλε μόνη της τα πούπουλα της για να τα βάλει στη φωλιά.
οπως και να χει λες να την ψεκασω με κατι για ψειρες προληπτικα;

προληπτικα λες να την ψεκασω με κατι;
 
Να ρωτήσω για να μάθουμε σε τι χώρο είναι το καναρίνι.
Δηλαδή έχει ζέστη;
Έχει αρκετό φως;
Είναι φυσικό το φως ή από λάμπες;
 
@eliasde καλημέρα!

Διάβασα το θέμα σου και έχω να σου κάνω πολλές φιλικές παρατηρήσεις!
  1. Όταν έχουμε ένα καναρινάκι και θέλουμε να πάρουμε κι άλλο, είτε για παρέα, είτε για αναπαραγωγή ποτέ δεν τα βάζουμε μαζί και στον ίδιο κλουβί ακόμα και χώρο! Ο λόγος είναι ότι το νέο καναρίνι μπορεί να κουβαλάει κάποια ασθένεια που να μην φαίνεται ακόμα και να κολλήσει και το δικό μας καναρίνι ή καναρίνια και να χάσουμε πολλά πουλιά! Γι αυτό ΠΑΝΤΑ ακόμα και υγιές να φαίνεται το νέο καναρίνι κρατάμε καραντίνα... Διάβασε και αυτό το άρθρο που είναι πιο αναλυτικό: https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
  2. Και 2 καναρίνια να έχουμε καιρό ποτέ δεν τα βάζουμε αμέσως στο ίδιο κλουβί να ζευγαρώσουν. Τα καναρίνια για να ζευγαρώσουν δεν χρειάζονται μόνο σπόρους και ένα ζευγάρι. Υπάρχει μια ολόκληρη διαδικασία που πρέπει να ακολούθησες αν θες να έχεις ένα επιτυχημένο ζευγάρωμα. Πρέπει α) να βρεις ένα κατάλληλο χώρο να γίνει η αναπαραγωγή, και από κει δε θα κουνήσεις καθόλου το κλουβί, θα είναι σταθερό σε ένα σημείο (δες αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ ), β) να κάνεις γνωριμία στο ζευγάρι σου. Δεν είναι μηχανάκια να τα βάζεις στο ίδιο κλουβί και να απαιτείς να τα πηγαίνουν και καλά.. Πρέπει για λίγο καιρό να είναι χωριστά στη ζευγαρώστρα πριν τα ενώσεις. Και γ) πρέπει να κάνεις διατροφική προετοιμασία, όπως γράφεται σ αυτό το θέμα: /Ζευγάρωμα-καναρινιών/ Να προετοιμάσεις δηλαδή διατροφικά το ζευγάρι σου τουλάχιστον για ένα μήνα ώστε να πυρώσει (να του έρθει η ερωτική διάθεση) και να βγάλει εις πέρας τη δύσκολη αναπαραγωγική περίοδο. Πιο συγκεκριμένα το άρθρο λέει ακριβώς:
    Γενικά, ανεξάρτητα απ την αναπαραγωγή πρέπει να δώσεις πολύ έμφαση στη διατροφή και την φροντίδα των καναρινιών σου. Σπόρους μόνο συσκευασμένους, ποτέ χύμα! Γι αυτούς τους λόγους: https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/ . Αυτή την κόκκινη και κίτρινη βιταμίνη που έχεις βάλει στις αυγοθήκες να την πετάξεις και να μην την ξαναδώσεις! Γιατί πολύ απλά μόνο βιταμίνη δεν είναι! Φτιάχνεται από μπαγιάτικα μπισκότα και προσφέρει στα πουλιά σου μόνο λίπος. Άσε που τους καταστρέψει το συκώτι. Αντί γι αυτό το πράγμα, να βράζεις ένα αυγό για 12-15 λεπτά και να το βάζεις στις αυγοθήκες. Πιο υγιεινό, πιο θρεπτικό, πιο οικονομικό! 😉 Πέρα από συσκευασμένους σπόρους και βραστό αυγό, τα καναρίνια χρειάζονται λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, πιπεριές, αγγούρι, ζωχό, γλυστρίδα) και μερικά φρούτα (κυρίως μήλο). Ό,τι δίνεις θα είναι πολύ καλά πλυμένο και στεγνωμένο, χωρίς ίχνος υγρασίας! Και τα βότανα (χλωρά ή αποξηραμένα) τους κάνουν πολύ καλό και τα χρειάζονται! Φυσικά το κόκκαλο σουπιάς (θα το βρεις σε όλα τα πετ σοπ) είναι απαραίτητο και πρέπει να βρίσκεται μόνιμα στο κλουβί!
  3. Όσον αφορά την καθαριότητα, μην βάζεις εφημερίδα, γιατί το μελάνι δεν κάνει καλό στα πόδια τους. Χαρτί κουζίνας ή χαρτί Α4. Ο πάτος πρέπει να καθαρίζεται οπωσδήποτε μια φορά την εβδομάδα! Και το νερό να το ανανεώνεις καθημερινά με φρέσκο!
Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου έχεις πολλά ακόμα να μάθεις πριν προχωρήσεις σε αναπαραγωγή! Και έχεις και αρκετό χρόνο μπροστά σου! Πάρε μια ζευγαρώστρα:

(https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
https://community.petbirds.gr/threads/Φωλιές-καναρινιών-και-υλικά-επίστρωσης.25499/ )
χώρισε το ζευγάρι σου, διάβασε τα άρθρα που έχουμε εδώ για τη σωστή φροντίδα
( https://community.petbirds.gr/threads/Φροντίδα-καναρινιών-βασικές-οδηγίες.17652/
https://community.petbirds.gr/threads/Η-φροντίδα-των-κατοικίδιων-πουλιών.17656/
και για την αναπαραγωγή ώστε να είσαι έτοιμος πριν προχωρήσεις. Η κανάρα σου μαδιέται για να κάνει φωλιά. Προφανώς το νήμα που της έχεις δώσει δεν της αρέσει. Δώστης άλλο νήμα (λινάτσα με βαμβάκι) αλλά μη βάλεις ακόμα φωλιά. Μπορείς να της βάλεις και Pinex Powder για ψείρες και να τους βάζεις κάθε φορά που καθαρίζεις το κλουβί προληπτικά για τις ψείρες. Όταν θα κάνεις γενικά και θα πλένεις και όλα τα σκεύη (ποτίστρες, ταίστρες, πατήθρες κτλ) μπορείς να ψεκάζεις και με Chevitren που είναι είναι φοβερό προληπτικό φάρμακο για τις ψείρες! Τέλος κάνε διατροφική προετοιμασία όπως λέει το άρθρο και μόλις αρχίσει και βγάζει φτερά στην πλάτη, και μόλις πυρώσει και ο αρσενικός τότε θα είναι η στιγμή να τα ενώσεις και να τα κάνεις όλα σωστά και βήμα βήμα!

Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι γιατί έτσι θα αντιμετωπίσεις μόνο προβλήματα και μικρά δε θα δεις! Όλοι έτσι ξεκινήσαμε κάνοντας λάθη και είναι ανθρώπινα, αλλά τώρα που είσαι σ αυτή την παρέα δε θα σε αφήσουμε να κάνεις λάθος κινήσεις! Θα σε συμβουλεύσουμε ώστε να έχεις 2 υγιή καναρίνια και σε λίγο και υγιή μικρά! Γι αρχή χώρισε το ζευγάρι, ακολούθησε τις συμβουλές μας, δώσε έμφαση στη διατροφή και τη φροντίδα τους και σε λίγο καιρό θα σε βοηθήσουμε να κάνεις και μια σωστή αναπαραγωγή!

Πες μου σε παρακαλώ που τα έχεις τα πουλάκια σου; Μέσα; Σε τι θερμοκρασία; Τι ώρα ξυπνάνε και τι ώρα κοιμούνται;
 
@alicedros, Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές... Τελικά σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό κ προφανώς αυτός ήταν ο λόγος που έχασε αυτά τα πούπουλα... Κατά τ' άλλα τα πουλιά τις ζεστές μέρες τα έχω στο μπαλκόνι (όπου βρίσκουν την ησυχία τους) τις πιο κρύες τα έχω μέσα στο σπίτι (έχουν θεατές τα δυο μου παιδιά)

@misalouris, Όλα πήγαν καλά σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό οπότε αυτός ήταν ο λόγος που έχασε κάποια φτερά... Μια επιπλέον ερώτηση; Να βάλω αντιψειριακό στη φωλιά κ στα καναρίνια πριν εκκολαφθούν τ' αυγά;
 
κ προφανως αυτος ηταν ο λογος που εχασε αυτα τα πουπουλα...
Όχι δεν χάνουν πούπουλα όταν κάνουν αυγά.. απλά ήθελε το αυγό της να ακουμπάει πάνω στα πούπουλα της οπότε μαδιόταν για να χτίσει τη φωλιά της!

τις πιο κρυες τα εχω μεσα στο σπιτι (εχουν θεατες τα δυο μου παιδια)
Αφού τα έχεις μέσα και ζευγάρωσαν θα τα έχεις μόνιμα εκεί. Δε θα τα κουνήσεις ούτε θα αλλάξεις θέση. Κατά τις 8-9 καλό θα ήτα να κοιμούνται και ν μην μένουν ξύπνια από την τηλεόραση. Και γενικά επειδή η αναπαραγωγή είναι μια πολύ ευαίσθητη περίοδος να τα ενοχλείτε όσο γίνεται λιγότερο και να κάνετε όσο το δυνατόν λιγότερη φασαρία. :)

μια επιπελον ερωτηση; να βάλω αντιψειριακο στη φωλια και στα καναρινια πριν εκκολαφθουν τα αυγά;
Μπορείς να ρίξεις Pinex Power όπως σου είπα.. Και πάνω στα αυγά για σιγουριά πως δε θα πιάσεις ψείρες..
 
Όχι δεν χάνουν πούπουλα όταν κάνουν αυγά.. απλά ήθελε το αυγό της να ακουμπάει πάνω στα πούπουλα της οπότε μαδιόταν για να χτίσει τη φωλιά της!


Αφού τα έχεις μέσα και ζευγάρωσαν θα τα έχεις μόνιμα εκεί. Δε θα τα κουνήσεις ούτε θα αλλάξεις θέση. Κατά τις 8-9 καλό θα ήτα να κοιμούνται και ν μην μένουν ξύπνια από την τηλεόραση. Και γενικά επειδή η αναπαραγωγή είναι μια πολύ ευαίσθητη περίοδος να τα ενοχλείτε όσο γίνεται λιγότερο και να κάνετε όσο το δυνατόν λιγότερη φασαρία. :)


Μπορείς να ρίξεις Pinex Power όπως σου είπα.. Και πάνω στα αυγά για σιγουριά πως δε θα πιάσεις ψείρες..
ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας..
 
Μόλις δεις και το 2ο αυγό, βάλε στο νεράκι τους για 2-3 μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο. Θα το βρεις στο πετ σοπ!
 
Μόλις δεις και το 2ο αυγό, βάλε στο νεράκι τους για 2-3 μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο. Θα το βρεις στο πετ σοπ!
σε ποσες μερες συνηθως ολοκληρωνεται η διαδικασια των αυγων;
 
σε ποσες μερες συνηθως ολοκληρωνεται η διαδικασια των αυγων;

Η κανάρα θα κάνει ένα αυγό καθημερινά με μέγιστο τα 6 αυγά. Μετά ακολουθεί εκκόλαψη 14 μέρες.
 
Back
Top