Ασθένειες Το καναρινί μου δεν κελαηδάει

Dimitra123

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2017
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας.. Εχω ενα καναρινι εδω και μηνες, ενω κεηλαδουσε ξαφνικά σταματησε εδω και μερες. Πηγα σε ενα pet shop μου προτειναν κατι πολυβιταμινες και μια αντιβιωση για 5 μερες. Τα εβαλα αλλα τιποτα!
 
Αν και οι κουτσουλιές και η κοιλιά είναι οκ (δεν ξέρω αν τα τσέκαρε ο πετσοπάς) δε νομίζω να έχει κάτι από το οποίο να κινδυνεύει άμεσα. Αν δεν τα είδε, κανονικά πρέπει να τα δει κάποιος που να ξέρει, έστω τα βασικά.

Κατά τα άλλα μπορεί να τρόμαξε από κάτι, μπορεί να ζεσταίνεται, μπορεί να μπαίνει σε πτερόρροια, μπορεί να έχει τα ψυχολογικά του. :D
 
Πηγα σε ενα pet shop μου προτειναν κατι πολυβιταμινες και μια αντιβιωση για 5 μερες. Τα εβαλα αλλα τιποτα!
Να μην εμπιστεύεσαι τόσο εύκολα τα Pet Shop. Σε αυτά εργάζονται αρκετά άτομα χωρίς να έχουν βασικές γνώσεις και προτείνουν αντιβιώσεις χωρίς να γνωρίζουν τι έχει το εκάστοτε πουλί, μόνο και μόνο για να πουλήσουν.
Διάβασε το εξής άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-κελαηδάει-το-καναρίνι-μου.27712/ θα σου φανεί πολύ χρήσιμο.
 
Να μην εμπιστεύεσαι τόσο εύκολα τα Pet Shop. Σε αυτά εργάζονται αρκετά άτομα χωρίς να έχουν βασικές γνώσεις και προτείνουν αντιβιώσεις χωρίς να γνωρίζουν τι έχει το εκάστοτε πουλί, μόνο και μόνο για να πουλήσουν.
Τις περισσότερες φορές επιδιώκουν μόνο να μην φύγει ο πελάτης με άδεια χέρια. Ένα εμπορικό κατάστημα δεν μπορεί να βοηθήσει όταν υπάρχει ασθένεια. Και σε ρουχάδικο να ρωτήσεις, θα σου προτείνουν ένα ζακετάκι για τα κρυώματα.

Βρείτε έναν κτηνίατρο με σχετική εμπειρία και να απευθύνεστε σε αυτόν. Στο κάτω κάτω, το κόστος θα βγει σχεδόν το ίδιο με τα χρήματα που θα πετάξετε ρωτώντας δεξιά και αριστερά για θεραπείες.
 
Ναι ειναι ζωηρος και σιγουρα δεν χανει πουπουλα..
Μενω Περαμα, μηπως ξερετε να με στειλετε καπου εδω κοντα;Εχετε δικιο για το pet shop αλλα δεν το ειχα σκεφτει ετσι. Τι αλλο να εχει;Κατι ειχα διαβασει για ακαρεα λετε να εχει σχεση;
 
Μια αναζήτηση που έκανα, βρήκα αυτούς.
Πάρε τηλ αύριο.. Και ρώτα τους αν εξετάζουν και πουλάκια.
IMG_20170624_004312.webp IMG_20170624_004326.webp
Τα τηλ του πρώτου γιατρού(2104021001 κ 6999200031)
Του δεύτερου(2104022988κ 6944882606)
Και του τρίτου(2104020137κ6972010689)
 
Μενω Περαμα, μηπως ξερετε να με στειλετε καπου εδω κοντα;
Δήμητρα, εάν επισκεφθείς κάποιον, ενημέρωνέ μας αν θέλεις για την εμπειρία σου από την επίσκεψη και την εξέλιξη που θα έχει το πουλάκι.
 
Back
Top