Ασθένειες Το καναρινι μου δεν κελαηδα αρκετα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
Καλησπερα σας!
το καναρινακι μου δεν πολυκελαηδα! Τιτιβιζει μοναχα και ακουω που και που ενα κελαηδημα σε πολυ χαμηλους τονους. Ο πετσοπας μας ειχε πει οτι ειναι αρσενικο αλλα σημερα που το επιασα πρωτη φορα δεν ειδα να πολυεξεχει η αμαρα...
απαντω παρακατω την απαραιτητη φορμα του φορουμ και επισυναπτω κι ενα αρχειο με το χαρτι του πατωματος του χ8εσινου.η κοιλια του ειναι μαυριδερη και μυτερη... Ετσι πρεπει να ναι στα κοκκινα λιποχρωμικα;

Βασικές Πληροφορίες

  1. Τι είδος πτηνού έχετε; καναρινι κοκκινο λιποχρωμικο
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε.(αρσενικο)
  3. Τι ηλικία έχει; 2012
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς; 1 μηνα
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; εσωτερικό
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; μονο του. μεσαιο μεγεθος
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. μιξ σπορων, αυγο μια φορα τη βδομαδα και 3 φορες τη βδομαδα φρουτο η λαχανικο. (στικ σπορων και τη λεγομενη βιταμινη αλλα τα σταματησα αυτη τη βδομαδα)
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. δεν κελαηδα οπως 8α πρεπε και ανησυχω μηπως εχει κατι.ειναι πολυ ζωηρο. Γενικα κατα τα αλλα οκ. σημερα το παρατηρησα που ξυνοταν και ξαφνικά φτερουγισε τρομαγμενο ενω δεν εγινε τιποτα. επισης ετριζε το ραμφος του, αλλα δεν το εχει ξανακανει.
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; απο αρχη
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; χαρτι α4
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ναι
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) πλαστικες. Του ειχα βαλει και μια βδομαδα το προσ8ετο γυαλοχαρτο που μπαινει στην πατη8ρα.
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; οχι
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας. οχι
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; δε ξερω
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; χυμα. αυγοτροφη δεν εχω δωσει ακομα.
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»;στικ σπορων και τη λεγομενη βιταμινη αλλα τα σταματησα αυτη τη βδομαδα
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; οχι
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; οχι
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; ναι
 

Συνημμένα

  • 1507881_10203027260103106_648008255_n.webp
    1507881_10203027260103106_648008255_n.webp
    12,8 KB · Προβολές: 84
Δεν φαίνεται να είναι άρρωστο.

Αν δεν είναι θηλυκό, πες μας τι ώρα κοιμάται και ξυπνάει Γιώτα; Έχει τεχνητό φως (λάμπα) εκεί που βρίσκεται; Βρίσκεις καθόλου φτερά κάτω στο κλουβί.

Το γυαλόχαρτο μην το βάζεις.

Ισως θα ήταν καλό να το ψεκάσεις με κάποιο ειδικό φάρμακο για τις ψείρες.
 
ναι εχει φυσικο φως, ειναι διπλα σε παραθυρο. το ακουω πρωι πρωι που μπαινει φως και αρχιζει να κουρνιαζει μολις πεφτει σκοταδι.φτερα οχι δεν εχω βρει!
το γυαλοχαρτο ναι δεν το ξαναβαζω γιατι διαβασα πως δεν ειναι καλο.
λετε για προληψη να το ψεκασω; Ποιο προτεινετε;
 
μπορείς να χρησιμοποιήσεις το spry pinex το βρίσκεις εύκολα, υπάρχει και σε σκόνη
 

Συνημμένα

  • pinex_spray.webp
    pinex_spray.webp
    9,2 KB · Προβολές: 68
Γιώτα μου βλέπω ότι το λατρεύεις το καναρινάκι σου και αυτό είναι πολύ καλό! αλλά μην πηγαίνεις στο άλλο άκρο... Κάποτε ήμουν κι έτσι και άκουγα ένα κκχχ και έτρεχα στον κτηνίατρο.. Και δεν περνούσα καλά... Όλη μέρα μέσα στο άγχος! Μην το ψειρίζεις τόσο πολύ.. Αφού είναι ζωηρό και τρώει και πίνει μην ανησυχείς... Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να το παρακολουθείς, να του παρέχεις μια πλούσια διατροφή, ένα καθαρό και ήρεμο περιβάλλον μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες να σου πάθει κάτι... :) Ναι είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί, ναι μπορεί να τα χάσουμε σε μια μέρα αλλά με παρατήρηση και γνωρίζοντας τα χούγια του φτερωτού σου φίλου μπορείς να το προλάβεις και να το σώσεις! 😉
 
ναι ειναι ισως ακομα στην μεταβαση... φοβαται αρκετα. τωρα που εχουν σταθεροποιη8ει τα θεματα του κλουβιου φαγητου κλπ ισως παει καλυτερα!
 
Το μόνο που θα σου έλεγα, να παίρνεις συσκευασμένους σπόρους. Το χύμα μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Με μια καλή αναζήτηση στην αγορά, θα διαπιστώσεις ότι η διαφορά τιμής δεν είναι σημαντική. Μην ρισκάρεις με το χύμα.
Επίσης, ενημερώσου για το σκοδρόνερο, το μηλόξυδο και τα τσαγάκια ρίγανης αντί για νερό που μπορείς να του δίνεις. Δυναμώνουν το ανοσοποιητικό του και έχουν αντιμικροβιακές ιδιότητες.
 
αυτος που το αγορασαμε μας το εδωσε... Θα παιρνω συσκευασμενες πλεον!
 
Το έχεις μόνο ένα μήνα Γιώτα... Περίμενε.
Χάρισα ένα τιμπράντο σε ένα γείτονα από τον περασμένο Ιούλιο..
Το πουλί τσιρ τσιρ ... Δλδ μούγκα. Πριν κανένα μήνα μου χτυπάει το κουδούνι ο γείτονας..
Νόμιζα μου λέει ότι κάποιο καναρίνι ήρθε στο μπαλκόνι και ετοίμασα λάστιχο για να το βρέξω και να το πιάσω .. Πάω στο μπαλκόνι που ήταν κρεμασμένο το δικό σου και με έκπληξη ανακαλύπτω, ότι αυτό ήταν που χαλούσε τον κόσμο...υπομονή λοιπόν !
 
οχι... Εμενα δεν με πολυνοιαζει να κελαηδα δυνατα,ωραια, κλπ... Με νοιαζει να ναι απλα καλα!
οκ! Υπομονη και θα δειξει! 🙄
 
Βοηθειααα, σημερα νομιζω δυσκολευεται να ενεργηθει... Κανει μια κινηση σαν να προσπαθει και χτυπαει ουρα στο κλαδακι.
 
Μήπως δεν είναι θέμα να ενεργηθεί, ίσως να πρέπει να το πας σε κάποιον γιατρό.
Διάβασε ωστόσο μέχρι να σου απαντήσει κάποιος αυτά :
Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα (Ουροπυγίτιδα ή Σπυρί)
επίσης ένα σημείο από αυτό το άρθρο Αναγνώριση ασθενειών των πουλιών
"
Ένα πουλί που κατευθύνει την ουρά του προς τα κάτω, μπορεί να έχει αναπνευστικό ή κοιλιακό πρόβλημα (μόλυνση). Μπορεί επίσης για τον ίδιο λόγο, να τινάζει νευρικά την ουρά του πάνω κάτω.
"
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό, περαστικά !
 
τελικα καλα ενεργειται αν και νομιζω εχει λιγη διαρροια! Αυτο που σας ειπα δεν το ξανακανε... Μονο εκεινη την φορα τοσο εντονο. αν και νομιζω οτι το ψιλοκανει αυτο με την ουρα του απλα οχι εντονα. Νομιζω απλα κουνιεται.
το επιασα κι εβγαλα φωτογραφια την κοιλιτσα του.
βοηθειστε με σας παρακαλω γιατι εχω αγχωθει!
εβγαλα και το α4 σημερα φωτογραφια και του εβαλα πλεον φυλλα αμμου γιατι το μασαει το χαρτι και επειδη το ταλαιπωρησα σημερα του εβαλα κι ενα τσαμπι κεχριου. Ποσο να του το αφησω;
επισης πηρα ταλκ πινεξ. Μου ειπαν ριχνω σε κλουβι και πουλακι χωρις το φαι μεσα και μετα βαζω το φαι του ξανα μεσα. Αλλα ποσο το αφηνω να δρασει;
 

Συνημμένα

  • 1625574_10203041838147548_1124349343_n.webp
    1625574_10203041838147548_1124349343_n.webp
    16,7 KB · Προβολές: 115
  • 1660669_10203042667528282_970089475_n.webp
    1660669_10203042667528282_970089475_n.webp
    23,3 KB · Προβολές: 82
  • 1795565_10203042668608309_875578872_n.webp
    1795565_10203042668608309_875578872_n.webp
    20,7 KB · Προβολές: 68
Εγώ πάντως δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στις κουτσουλιές αλλά ούτε και στην κοιλιά του. Εχει μόνο λίγο λίπος στην περιοχή του συκωτιού και θα ήταν καλό να περιορίσεις τις λιπαρές τροφές από τη διατροφή του. Έχω επίσης μια αμφιβολία για την περιοχή που σκιάζεται από το χέρι και δεν έχουμε καθόλου εικόνα από το στήθος του.

Το πίνεξ δεν είναι ταλκ, είναι ψειρόσκονη και ψειρόσκονη χρησιμοποιούμε μόνο όταν υπάρχουν ψείρες ή όταν έχουμε υποψίες ότι μπορεί να υπάρχουν. Μην αγοράζετε οτιδήποτε σας προτείνουν στα καταστήματα. Με την κρίση που υπάρχει η δουλειά τους είναι να προσπαθούν να σας πείσουν ότι χρειάζεστε κάτι και η δική σας δουλειά είναι να αγοράζετε μόνο ότι σας είναι πραγματικά απαραίτητο.
 
ειναι γενικα ανησυχο, φτερουγιζει σαν τρελο! Μερικες φορες ξυνεται αλλα οχι συνεχεια. επισης τσιμπολογαει τα παντα!
εκανε κι αυτο με την ουρα του πανω-κατω κι εχω αγχωθει! αλλη μια σαν να ετριζε το ραμφος του.
του εχω ενα πανι στην μια ακρη του τοιχου και δε βλεπω σημαδια ψειρας η αληθεια ειναι. επισης οταν το κοιταξα στα πουπουλα δεν ειδα κατι να υποδεικνυει ψειρα. μπορω να του το βαλω εστω προληπτικα;
 
Ναι! Βαλτου ψειροσκονη προληπτικά! Και επίσης ηρέμησε λιγάκι... Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ Γιώτα μου!
 
η μονη λιπαρη τροφη που του εχω βαλει ειναι 2 φορες εδω κι εναμιση μηνα κροκο και αλλες 3-4 ολοκληρο αυγο χωρις το στοφλι.
γενικα του βαζω 3 φορες τη βδομαδα λαχανικα η φρουτο και στα8ερα τα σπορακια. Που κι αυτα λογικα 8α ναι καπως λιπαρα!
μεχρι την προηγουμενη βδομαδα του εβαζα ενα στικ και τη "αποκαλουμενη βιταμινη" που σταματησα πλεον. λετε να το πειραξε κατι απο αυτα;
το κεχρι που του εβαλα τωρα ποσο να το αφησω;
 
Back
Top