Γενικά Το καναρινι μου δεν κελαϊδαει

giannakis

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
😕για την ακριβια απο την μερα που το αγορασα δεν εχει κελαΙδησει. Μαλλον πρεπει να εινα αρσενικο τι να κανω
 
έχει κανένα πρόβλημα υγείας; Σίγουρα είναι αρσενικό? πόσο χρόνον είναι;
 
δηλαδη ποσες μερες το εχεις; Ειναι σε σημειο που να μπορει να κελα'ι'διση;δηλαδη να εχει φως και καθαρο αερα; Μηπως ειναι μικρο; Ειναι σιγουρα αρσενικο;τρωει σωστα;
 
ειναι καναρινι χρωματος. Εχω αλλο ενα καναρινι φωνης και δεν εχει κανενα προωλημα στο να τραγουδησει. Τρεφονται σωστα με τροφη για κναριια και μηλο, μαρουλιη αυγο. Το εχω απο τον οκτωβριο. Ειναι γεννημενο το 07
 
nai alla ama einai thuliko kanei na ta valw sto idio kloybi me to arseniko?
Θέλεις να τα βάλεις να ζευγαρώσουν ή απλά για να μην σου πιανουν χώρο 2 κλουβιά;

Αν θες να τα βάλεις για να ζευγαρώσουν πρέπει να προηγηθεί διατροφική προετοιμασία όπως θα διαβάσεις στο παρακάτω αρθρο. Ζευγάρωμα καναρινιών
 
ναι θα το ηθελα αλλα δεν ξερω ακομα αν ειναι αρσενικο η θυλικο😕
 
το καναρινι μου που δεν κελαϊδουσε τωρα κανει σαν να τσιριζει ειναι καλο αυτο;
 
Γιαννη μου το καναρίνι σου είναι θηλυκό Να σου ζήσει!
 
Τα θηλυκά καναρίνια κάνουν ένα μονότονο κελάηδημα ( τσιου -τσιου) χωρίς πλοκή ένταση και διαρκεια που σε πολλούς ακούγεται σαν τσιριγμα. Αν ηταν αρσενικό το τραγουδι θα ήταν πιό περίπλοκο και πιό παρατεταμενο.:)
 
οταν μια μερα ειχα ανοιξει τις πορτες στα κλουβια και τα ειχα κολλησει ωστε να μπορει να παει το ενα στο κλουβι του αλλου,το καναρινι για το οποιο μιλαμε εκανε το πρωτο βημα και πηγε στο κλουβι του αλλου καναρινιου και μετα σε οποιο κλουβι πηγαινε το αρσενικο πηγαινε και αυτο. Αυτο τι σημαινει αυτο;
 
πως εξηγητε οτι το αρσενικο δεν κελαϊδαει οταν βλεπετε με το θυληκο;
 
Ολα τα αρσενικά πουλιά στην φύση κελαηδούν για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Η φυση τα έχει προικίσει με όμορφα χρώματα στο φτέρωμα, δυνατές φωνές, σε καποια είδη τα αρσενικά εκτελούν χορευτικές κινησεις... Και ολα αυτα για να τα επιλέξει η θηλυκιά για να δημιουργήσουν απογόνους και να διαιωνιστεί το είδος.

Αν λοιπόν το αρσενικό εχει ήδη βρεί το ταίρι του, για ποιό λογο να κελαηδήσει;

Για αυτό είναι σωστό με το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, τα πουλιά να χωρίζονται σε ξεχωριστα κλουβιά, αφενός για να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους και αφετέρου για να απολαμβάνουμε και το κελάηδημα των αρσενικών! Και την Ανοιξη πάλι αφού εχει προηγηθεί η σωστή διατροφική προετοιμασία, ενωνονται και πάλι για να αναπαραχθούν κοκ.
 
Back
Top