Ασθένειες Το καναρινι μου δεν τραγουδαει, ειναι αρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
Το καναρινακι μου εδω και 2 εβδομαδες σταματησε το τραγουδι επισης περασε πτερορροια κατα τα αλλα τρωει κανονικα οταν τιτιβιζει η φωνη του ειναι βραχνη τι μπορει να εχει; Φταιει που το ειχα μηπως αυτο το διαστημα διπλα σε παπαγαλους; Τωρα του αλλαξα θεση!
 
Ισως σταματησε το τραγουδι λογω πτερροροιας.. Και τα δικα μου εχουν σταματησει τωρα.Ισως βεβαια και να τον τρομαζαν οι παπαγαλοι. Παρατηρησε τη συμπεριφορα του τωρα που του αλλαξες θεση, λογικα θα ξεστρεσαριστει και θα ξαναρχισει το τραγουδι:)
 
Ευχαριστω :) να μην ανησυχω δηλαδη;
 
Οχι, απ τη στιγμη που σιτιζεται κανονικα και δειχνει κεφατο απ οτι καταλαβα, ειναι ενταξει :)
 
η φωνη του ειναι βραχνη τι μπορει να εχει;
Βοήθησέ μας λίγο αν θες... petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/
 
Το έχεις μόνιμα μέσα ή το έχεις βγάλει και έξω; Μήπως έκανε μπάνιο και είχες ανοίξει το παράθυρο και φυσούσε και κρύωσε;
 
Βασικές Πληροφορίες
Τι είδος πτηνού έχετε; καναρινι
Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε
Τι ηλικία έχει; Του 2012 αρσενικο
Πόσο καιρό το έχετε εσείς;6 μηνες
Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; Εξω το καλοκαιρι μεσα το χειμωνα το κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού; Μονο του 45χ40χ40
Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. Αυγο αυγοτροφη σπορους μαρουλι καροτο μηλο
Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. Βραχνη φωνη καθολου τραγουδι και λιγο παχυσαρκο δεν ειναι τοσο ενεργητικο οσο ηταν και καθεται μερικες φωρες φουσκωμενο μετα απο το μπανιο του
Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; Εδω και 2 εβδομαδες
Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; χαρτι α4
Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο; ναι
Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας.
Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; ) στρογγυλες μεγαλες πλαστικες
Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; Εχει ζευγαρωσει πριν το αποκτησω
Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας. Οσο το ειχα οχι δεν ξερω παλαιοτερα
Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; αυτο το διαστημα
Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για τηαυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δική σας παρασκευής; Ειναι συσκευασμενη μαρκα δεν θυμαμαι καθως πεταξα την σακουλιτσα
Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; Οχι
Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε;
Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; Μονο σκορδονερο
Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; Εχει

Το έχεις μόνιμα μέσεις βγάλει και έξω; Μήπως έκανε μπάνιο και είχες ανοίξει το παράθυρο και φυσούσε και κρύωσε;
Το εχω εξω τον περισσοτερο καιρο εκτος τους χειμερινους μηνες
 
Όσο πέρναγε πτερόροια δεν τραγουδούσε σωστά; Άρα έχεις να το ακούσεις από πριν την πτερόροια.. Έτσι δεν είναι;
 
Όσο πέρναγε πτερόροια δεν τραγουδούσε σωστά; Άρα έχεις να το ακούσεις από πριν την πτερόροια.. Έτσι δεν είναι;
Ακριβως και οσο το ειχα διπλα μ τους παπαγαλους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τα περισσοτερα πουλακια μετα το μπανιο καθονται ετσι, περιμενοντας να στεγνωσουν.. Οσο για το παχυσαρκο, ισως εχει λιπος, βγαλε φωτο την κοιλια του να δουμε. Για τη βραχνη φωνη ισως φτεει καποιο ρευμα αερα που το εκανε να κρυωσει, αλλα και παλι δεν πολυφυσαει 0, τουλαχιστον εδω, αυτες τις μερες :S
 
Το εχω εξω τον περισσοτερο καιρο εκτος τους χειμερινους μηνες

Μήπως πριν 2 εβδομάδες το έβγαλες έξω και φυσούσε και κρύωσε το μικράκι;

alicedros, post: 219157, member: 9884"]Όσο πέρναγε πτερόροια δεν τραγουδούσε σωστά; Άρα έχεις να το ακούσεις από πριν την πτερόροια.. Έτσι δεν είναι;
Ακριβως και οσο το ειχα διπλα μ τους παπαγαλους![/QUOTE]
Πάντως μπορεί ακόμα να μην είναι σε θέση να τραγουδήσει.. Η πτερόροια διαρκεί 1-2 μήνες.. Δεν βλέπεις πια πούπουλα κάτω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εχω πολυ καιρο που το εβγαα εξω μια μερα μονο φυσουσε και φαινεται κρυωσε πουπουλα δεν βλεπω τοσα πολλα οσα ειχε αρχικα αλλα ακομα δεν σταματησε η πτερροροια σημερα ειδα την αμαρα του και εχει λιγο λιπος αλλα του κανω διαιτα γενικα ειναι μεγαλοσωμο πουλι σχεδον ισα με ενα budgie

Το πουλι το εχω βαλει μεσα πλεον γιατι εχει κρυο τα βραδια
 
Οπότε έχε το μόνιμα μέσα, προφανώς ακόμα δεν έχει τελειώσει η πτερόροια, κάντου και τη δίαιτα του αν όντως έχει λίπος, βάζε και τα μπανάκια του και μια χαρά θα είναι! 😉

Πάντως το ότι κάθεται νωχελικό και δεν κινείται πολύ μπορεί να είναι και λόγω πτερόροιας.. Ας μη ξεχνάμε ότι είναι μια επίπονη διαδικασία γι αυτά!
 
Η βραχνάδα στη φωνή μήπως παραπέμπει σε ακάρεα της τραχείας; Απλώς μου πέρασε σαν σκέψη με αφορμή βιντεάκι που ανέβασε ένα μέλος.
 
Τα ακάρεα της τραχειας δεν ειναι τόσο συνηθισμένα στα καναρινια όσο νομίζουμε. Στην περίπτωση που έχει, ακούγονται ήχοι απο το ράμφος του, τύπου κλικ ή σα να σπάει σπόρια και αυτό μπορείς να το ακούσεις τη νύχτα, όσο κοιμάται, που αποκλείεται να τρώει σπόρους. Επίσης σε προχωρημένη λοίμωξη θα φτερνίζεται και θα βγάζει υγρό από τη μυτούλα του.
 
δυστηχως κανει ηχους με το ραμφος και βγαζει εναν ηχο ξυνει το ραμφος στο κλαδι του και τσιμπαει το ποδι οπου εχει το δαχτυλιδι δεν ξερω ανυσηχω πολυ σε αυτην την περιπτωση τι κανω;
 
Back
Top