Γενικά Το καναρινι μου δε κελαηδαει

Derek_Joe

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
161
Παιδια εχω πρόβλημα. Ο καναρινος μου ειναι 1 χρόνων και κατι μας έπαιρνε τα αυτιά κελαηδουσε πολυ. Τον είχα μεσα τωρα το χειμώνα και τωρα που ο καιρός άνοιξε τον έβγαλα έξω για 2 μέρες και πρόσεξα ότι σταμάτησε το κελαηδημα! Ίσως να κρύωσε γιατί ψιλοφυσουσε τωρα τον έβαλα πάλι μεσα και χτες του έβαλα δυο σταγόνες στο φτερό Pulmosan. Η διάθεση του ειναι πολυ καλή τρώει τους σπόρους του τα φρούτα του και το αυγό αλλά δε τραγουδάει καθόλου. Τον εχω σε κλουβί ζευγαρώματος με τη θηλυκιά και έβαλα και σε αυτήν φάρμακο προληπτικά. Ρε παιδια τι να κανω; Φοβάμαι γτ έχασα πριν λιγο καιρό το πατέρα του και κάπως ετσι άρχισαν τα συμπτώματα. Καλα κανω και βάζω Pulmosan; Τωρα ποτε να ξαναβάλω;
 
Του έβαλα Pulmosan γιατί φοβήθηκα ότι απο τον αέρα κρύωσε. Τον έφερα κοντά στο αυτί μου και δεν άκουσα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Βασικά εγω φοβήθηκα γιατί ο πατέρας του κάπως ετσι ξεκίνησε και μετα απο δυο μήνες μου πέθανε και είπα να το προλάβω. Ελπιζω να μην έκανα χαΖομαρα. Με τη θηλυκιά ειναι γύρω στη μια βδομαδα μαΖι.
 
το Pulmosan είναι φάρμακο για άλλη χρήση για ακάρεα. Δεν θεραπεύει κρύωμα ή άλλες μικροβιακές ή ιογενείς λοιμώξεις.
Χρησιμοποίησες ένα ακριβό φάρμακο, επιβάρυνες τα πουλάκια και σίγουρα δεν τα βοήθησες. Ευτυχώς δεν είναι φάρμακο που αν το τοποθετήσεις σωστά μπορεί να δημιουργήσει δυσάρεστες παρενέργειες.
Οι κουτσουλιές και η εν γένει συμπεριφορά πως είναι;
 
Ναι γι αυτο το έβαλα γιατί ήξερα ότι ειναι σχετικά ακίνδυνο. Οι κουτσουλιες μια χαρά. Βασικά κανένα αλλο πρόβλημα πέρα απο το ότι δε κελαηδαει δε φουσκώνει εχει όρεξη τρώει πολυ καλα. Δε ξερω τι συμβαίνει και εχω ψιλοφρικαρει. Αύριο οταν ξυπνήσει θα δοκιμάσω να τον ακούσω ξανά μπας και μου ξέφυγε τιποτα
 
Επειδή ο καιρός είναι άστατος και θα επιδεινωθεί, εφόσον τα είχες μέσα ξαναβάλτα γιατί όντως πιθανόν κρύωσαν. Φρόντισε να είναι σε ζεστό σημείο χωρίς ρεύματα και παρακολούθησε πιο σχολαστικά κουτσουλιές και στάση σώματος. Εύχομαι να μην είναι τίποτα.
 
Αφού τον έχεις με κανάρα ότι και να τους βάλεις εκτός από φωλιά δεν θα έχεις καμία τύχη...
 
Όταν τα αρσενικά καναρίνια βρίσκονται μαζί με το θηλυκό στο ίδιο κλουβί, είτε παύουν να κελαηδούν εντελώς ή κελαηδούν πολύ λιγότερο. Μην τα ενοχλείς άλλο.
 
Οκ ευχαριστω παρά πολυ παιδια τα εχω μεσα απο προχτές. Ελπιζω να ναι επειδή κομπλαρε απο τη καναρα χεχε. Να βάλω φωλιά και να αρχίσω διαδικασία για ζευγάρωμα. Φοβήθηκα να αρχίσω τη διαδικασία μπας και ειναι άρρωστος τι να κανω τωρα;
 
Άμα δεν κελαηδαει το πουλι σου σημαίνει οτι η ειναι αδιάθετο η εχει βγάλει ενα σπιρακι. Αυτο το σπιρακι τους πονάει πολυ γιαυτο πρεπει να του το πίεσεις όσο ειναι ακίνητο μέχρι να σπάσει και μετα βάλε πολυ γρήγορα μια ειδική κρέμα πριν μολυνθεί το πουλι. Μετα βάλε στα χέρια σου ινοπνευμα για να μην μολυνθεις κι εσυ.
 
Δημήτρη καλημέρα, μπορεί να βγαίνω εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη από τον φίλο Derek_joe αλλά θεωρώ πως πρέπει να σου απαντήσω σε όσα γράφεις για το "σπυράκι"... είναι ένας καίριος αδένας στο πουλί και θέλει πολύ προσοχή... αυτό που γράφεις, μην τυχόν το κάνεις ποτέ σε κάποιο πουλάκι σου... Εάν είναι πρησμένος δηλαδή έχει φράξει για κάποιο λόγο, θέλει πολύ προσοχή να τον βοηθήσεις να ανοίξει, με ελαφρές μαλάξεις και πάντα μιλάμε να υπάρχει έντονο θέμα, να έχει γίνει σαν στραγάλι περίπου... και ποτέ δεν τον σπάμε " σαν τις κύστες - μπιμπίκια "... Βοηθάμε να αποφραγθεί.
 
Αυτο το σπυρακι συνήθως που βρίσκεται γτ εγω δε βλέπω ούτε πιάνω κάτι πανω του!
 
Παιδια εχω πρόβλημα. Ο καναρινος μου ειναι 1 χρόνων και κατι μας έπαιρνε τα αυτιά κελαηδουσε πολυ. Τον είχα μεσα τωρα το χειμώνα και τωρα που ο καιρός άνοιξε τον έβγαλα έξω για 2 μέρες και πρόσεξα ότι σταμάτησε το κελαηδημα! Ίσως να κρύωσε γιατί ψιλοφυσουσε τωρα τον έβαλα πάλι μεσα και χτες του έβαλα δυο σταγόνες στο φτερό Pulmosan. Η διάθεση του ειναι πολυ καλή τρώει τους σπόρους του τα φρούτα του και το αυγό αλλά δε τραγουδάει καθόλου. Τον εχω σε κλουβί ζευγαρώματος με τη θηλυκιά και έβαλα και σε αυτήν φάρμακο προληπτικά. Ρε παιδια τι να κανω; Φοβάμαι γτ έχασα πριν λιγο καιρό το πατέρα του και κάπως ετσι άρχισαν τα συμπτώματα. Καλα κανω και βάζω Pulmosan; Τωρα ποτε να ξαναβάλω;
Καταρχην του εδωσες ενα φαρμακο χωρις να εχεις καποιο σοβαρο συμπτωμα απο το πουλακι σου. Δευτερον απο την στιγμη που λες οτι τρωει, εχει διαθεση, κτλ το πουλακι σου ειναι μια χαρα. Τα πουλακια μας δεν ειναι μπαταριας παιχνιδια που κελαηδουν 24 ωρες το 24. Εχουν κ αυτα τις ωρες τους κ τις διαθεσεις τους. Μετα το εχεις βαλει με την θηλυκια, στην φυση το αρσενικο τραγουδα για να καλεσει το θηλυκο αρα εδω το εφερες κοντα με το θηλυκο χωρις να του δωσεις το χρονο να φλερταρει... Μαλλον το σοκαρες... Μην αχγωνεσαι χαλαρωσε κ για λιγο χωρισε τα κλουβια για να αρχισουν να φλερταρουν... μην ξεχνας οτι κ εμεις οι ιδιοι αχγωνουμε τα πουλακια μας με την συμπεριφορα μας...
Ελπιζω να πανε ολα καλα... Με σενα γιατι το πουλακι σου ειναι μια χαρα.
 
αυτό το σπυρί είναι ένας φυσικός αδένας πού περιέχει ουσία σαν κερί ώστε όταν στο φυσικό περιβάλλον τα πουλιά εκτείθεντε στήν βροχή αλείφοντε με αυτήν και αδιαφροχωπειούντε. Δεν το πειράζουμε καθόλου παρά το τακτικό μπάνιο είναι αρκετό.
 
Back
Top