Ασθένειες Το καναρινι μου εχει κανει κατι σαν αιματωμα στο ποδι του

pasxalis81

PB New Member
Εγγραφή
17 Αυγ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Το καναρινι μου, εχει βγαλει κατι στο ποδαρακι του. σαν αιματωμα ειναι.. Οταν το ειδα ειχε γεμισει αιματα ολο το κλουβι... Και δεν το παταει σχεδον καθολου... Πηγα και μου εδωσαν το podagrine solution να του βαλω.. Ξερει καποιος τι μπορει να ειναι;
 

Συνημμένα

  • P8170236.webp
    P8170236.webp
    44,5 KB · Προβολές: 306
το ποδι πρεπει να ειναι χτυπημενο και στην περιπτωση αυτη το https://petbirds.gr/product/tafarm-podagrine-solution/ δεν κανει τιποτα.
βαλε σε αυτο το σημειο αραιωμενο μπενταντιν για να μην παθει μολυνσει.
βγαλε ομως μια φωτο που να ειναι κατω το ποδι του γιατι δεν φαινεται καλα.

*θελουν κοψιμο οπωσδηποτε τα νυχια του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα νυχια του θελουν οπωσδηποτε κοψιμο. Ειναι αρκετα μεγαλα.

Βαζε μπεταντιν καθημερινα για να αποφευχθει καποιο ειδος μολυνσης.

*Νομιζω εχει και ποδαγρα οποτε ισως το podagrine που σου εδωσαν ισως βοηθησει αλλα οχι τωρα.

Για πιο σιγουρα περιμενε να μπει καποιος εξιδεικευμενος στα καναρινια. Σου απαντησα για να εχεις μια ιδεα του πως να το χειριστεις.

πως θα του τα κοψω τα νυχια;


Προσεξε τις φλεβες που εχει το νυχι μην τις κοψεις και βγαζει αιμα.
 
εβαλα νεα φωτογραφια σν σας βοηθαει..
 

Συνημμένα

  • P8170246.webp
    P8170246.webp
    32,2 KB · Προβολές: 365
απο τι μπορω να δω του εχει φυγει το πισω νυχι και αυτο προηλθε απο τα μεγαλα νυχια, οπως σου ειπα πιο πανω βαλε αραιωμενο σε νερο μπενταντιν και κοξε τα νυχια πρωτου ξαναχτυπηση.
 
ευχαριστω πολυ... απλα φοβαμαι πολυ να του κοψω μονος τα νυχια... Θα τον παω σε καποιον γιατρο..
 
ευχαριστω πολυ... απλα φοβαμαι πολυ να του κοψω μονος τα νυχια... Θα τον παω σε καποιον γιατρο..
-Το νύχια πρέπει να κοπούν αμέσως και είναι πολύ απλό, μην το φοβάσαι καθόλου.
Κάθε βράδυ μπεταντίν και στα δυό πόδια για 5 μέρες συνεχώς και απόλυτη καθαριότητα.
Η κατάσταση των ποδιών είναι απαράδεκτη και είναι λάθος σου. Οσο κι' αν αισθάνεσαι κάποιο φόβο
πρέπει να μάθεις να πιάνεις το πουλάκι και του προσφέρεις την βοήθεια που χρειάζεται.
Μόλις κάνει τον κύκλο της η ευλογιά θα χρειαστεί και πάλι να επέμβεις με ΕΠΙΘΟΛ για να
καθαρίσεις και να απολυμάνεις τα πόδια που έχουν γίνει αποικία ακάρεων. Για τον επόμενο μήνα θέλει μεγάλη προσοχή
στην περιποίηση του πουλιού και στην καθαριότητα. Πάρε και κάποιο σπρέι για την ψείρα,
νομίζω οτι χρειάζεται βοήθεια και σ' αυτό τον τομέα.
Τέλος μη ξεχνάς να το ταίζεις καλά, με σπόρους, αυγό, πρασινάδες, μήλο και αν χρειάζεται
(είναι αδύνατο) και μια πολυβιταμίνη στο νερό του γιατί ταυτόχρονα περνάει και πτερόρροια.
 
Καλημέρα σε όλους. Φίλε pasxalis πριν απο 2 εβδομάδες το ίδιο ακριβώς είχε πάθει και ο δικός μου ο αρσενικός, στο αριστερό του ποδαράκι... Παρόλο που σχεδόν κάθε μέρα κάνουν το μπανάκι τους τώρα με τις ζέστες, του έχω και τα νύχια κομμένα, προφανώς κάπου το χτύπησε και ξεράθηκε το αίμα στο πίσω δάχτυλό του, με αποτέλεσμα να μήν έχει σωστή κυκλοφορία αίματος, και δέν το πατούσε το πόδι του καθόλου.
Μόλις τον είδα που στεκόταν με το ένα πόδι, τον έπιασα και τον κοίταξα, και μόλις άγγιξα αυτό το μαύρο "κακαδάκι" θα το έλεγα, πετάχτηκε το αίμα που είχε μαζευτεί και έπαθα πλάκα, δέν περίμενα να τρέξει τόσο πολύ...
Είχε-δεν είχε μερικές ώρες που ήταν έτσι, κι όμως πρόλαβε και μαζεύτηκε τόσο αίμα, αμέσως τον πήγα στο νιπτήρα και έπλυνα το πόδι του μέχρι να καθαρίσει, περιττό να σου πώ οτι είχε γεμίσει το χέρι μου... Βέβαια το αίμα σταμάτησε αμέσως, μιας και ήταν απλά αυτό που είχε μαζέψει το σημείο εκεί...
Μόλις τον ξαναπήγα στο κλουβί, αμέσως άρχισε να πατάει το πόδι του, αφού ελευθερώθηκε και μετά απο λίγη ώρα άρχισε να ξεπρίζεται.
Το κακαδάκι το μαύρο όμως δέν το πείραξα άλλο, και την επόμενη μέρα πήγα και πήρα betadine για πουλάκια, και ένα ειδικό φάρμακο που το ρίχνεις στη μπανιέρα τους και είναι κατά των μικροβίων, αντισηπτικό, αλλά μοσχοβολάει κιόλας... Και ακόμα και να το πιούνε όταν κάνουν μπάνιο, δέν είναι βλαβερό..
Περιττό να σου πω οτι το κακαδάκι μέρα με τη μέρα μικραίνει, γιατί βλέπεις το σπάει ο ίδιος λίγο-λίγο, τον βοηθάει και η θηλυκιά (την πρώτη μέρα προσπαθούσε να του το φάει, όπως κάνει με τις ακαθαρσίες των μικρών!:D ). κάθε απόγευμα που γυρίζω απο τη δουλειά του αλείφω το σημείο εκείνο με το πινελάκι που έχει το betadine, και χτές έφυγε και το τελευταίο μαύρο κομμάτι, το πόδι του επανήλθε πλήρως και είναι μια χαρά. 🙂
 
Back
Top