Ασθένειες Το καναρινι μου εχει καρινα και ξυνεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NTOYVAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NTOYVAS

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2013
Μηνύματα
10
Πόλη
Λάρισα
Καλημέρα σας συγνώμη που μπένω έτσι αλλά φέτος έχω πάρει gloster και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τραγουδάει το αρσενικό στην αρχή άκουγες ενα πολύ χαμηλό τσιου και προσπαθούσε να αλλαξει φωνή. Μετά μκήκα ψάχτηκα και διάβασα για ακάρεα της τραχείας του έβαλα το ACARICINE της TAFARM δε ξέρω κατα πόσο είναι καλό εντωμεταξύ του βάζω μαζί aviomysine kai asminine στο νερό αλλα βλέπω οτι βράχνιασε πιο πολύ. Όταν του έβαλα τη πρώτη δόση του ACARICINE σαν να άνοιξε λίγο η φωνή του κάπως αλλά μετά χειρότερα. Στο κλουβί δεν έχω κάνει τίποτα μόνο μια φορά ψέκασα με ένα σκέυασμα της TAFARM θέλει απολύμανση το κλουβί;Εντωμεταξύ το πουλί συνέχεια ξύνεται δε σταμάτησε και έχει κάνει καρινίαση. Τι μου συστήνεται να κάνω; Σας Ευχαριστώ!
 
Καλημέρα σας συγνώμη που μπένω έτσι αλλά φέτος έχω πάρει gloster και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τραγουδάει το αρσενικό στην αρχή άκουγες ενα πολύ χαμηλό τσιου και προσπαθούσε να αλλαξει φωνή. Μετά μκήκα ψάχτηκα και διάβασα για ακάρεα της τραχείας του έβαλα το ACARICINE της TAFARM δε ξέρω κατα πόσο είναι καλό εντωμεταξύ του βάζω μαζί aviomysine kai asminine στο νερό αλλα βλέπω οτι βράχνιασε πιο πολύ. Όταν του έβαλα τη πρώτη δόση του ACARICINE σαν να άνοιξε λίγο η φωνή του κάπως αλλά μετά χειρότερα. Στο κλουβί δεν έχω κάνει τίποτα μόνο μια φορά ψέκασα με ένα σκέυασμα της TAFARM θέλει απολύμανση το κλουβί;Εντωμεταξύ το πουλί συνέχεια ξύνεται δε σταμάτησε και έχει κάνει καρινίαση. Τι μου συστήνεται να κάνω; Σας Ευχαριστώ!
Το πουλακι το εχει δει καποιος γιατρο1? Γιατι δινεις ολα αυτα τα φαρμακα χωρις να σε συμβουλεψει καποιος ειδικος;

Σου συνιστω να διαβασεις προσεκτικα τις οδηγιες χρησεως των φαρμακων και να μην τα μπλεκεις ολα μαζι... Επισης να βαλεις το πουλακι σε εσωτερικο ζεστο χωρο, με καλη καθαριοτητα και διατροφη και να επισκευθεις αμεσα ενα πτηνιατρο.
 
Καλημέρα σας συγνώμη που μπένω έτσι αλλά φέτος έχω πάρει gloster και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τραγουδάει το αρσενικό στην αρχή άκουγες ενα πολύ χαμηλό τσιου και προσπαθούσε να αλλαξει φωνή. Μετά μκήκα ψάχτηκα και διάβασα για ακάρεα της τραχείας του έβαλα το ACARICINE της TAFARM δε ξέρω κατα πόσο είναι καλό εντωμεταξύ του βάζω μαζί aviomysine kai asminine στο νερό αλλα βλέπω οτι βράχνιασε πιο πολύ. Όταν του έβαλα τη πρώτη δόση του ACARICINE σαν να άνοιξε λίγο η φωνή του κάπως αλλά μετά χειρότερα. Στο κλουβί δεν έχω κάνει τίποτα μόνο μια φορά ψέκασα με ένα σκέυασμα της TAFARM θέλει απολύμανση το κλουβί;Εντωμεταξύ το πουλί συνέχεια ξύνεται δε σταμάτησε και έχει κάνει καρινίαση. Τι μου συστήνεται να κάνω; Σας Ευχαριστώ!

Θέτεις πολλά θέματα και μάλλον θα έπρεπε να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα
Τέλος πάντων. Λοιπόν ας ξεκινήσω με την καθαριότητα και την απολύμανση του κλουβιού και των σκευών που χρησιμοποιούμε. Καλό θα είναι κάθε φορά που καθαρίζεις το κλουβί να πλένεις πολύ καλά και αν είναι δυνατό να απολυμαίνεις ταΐστρες και ποτίστρες. Φυσικά ένα καλό σπρέι επίσεις χρειάζεται για να ψεκάζεις όλο το κλουβί μαζί με το καναρίνι (αν το σπρέι κάνει για το καναρίνι, όπως αυτό της tafarm).
Τώρα λες για ακάρεα της τραχείας δεν μπορώ να σου πω αν έχει ή δεν έχει και σίγουρα δε θα ήταν το πρώτο που θα σκεφτόμουν από τη στιγμή που λες ότι το πουλί έχει "καρινίαση". Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Κακή διατροφή πρώτον και κυριότερο, ύπαρξη ψείρας μιας και λες ότι συνεχώς ξύνεται ή και κάποια ασθένεια όπως αυτή που αναφέρεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αν έχεις τη δυνατότητα να πας το πουλί σε κάποιο γιατρό και βέβαια προσοχή με τα φάρμακα και τις αντιβιώσεις γιατί πολλές φορές αντί να κάνουμε καλό κάνουμε κακό
 
Δηλαδή τι να κάνω ακριβώς τώρα δεν υπάρχει καλος γιάτρος στη Λάρισσα na του συνεχίσω αντιβίωση ανακατεμένη aviomysine και asminine που του δίνω η να σταματήσω και μετά απο 3 μέρες θα του ξαναρίξω επαναληπτικά για τα ακάρεα.Βασικά το πουλί δε τρώει πολύ ουτε νερο πίνει. Μια άλλη ερώτηση εφόσον του βάλω για τα ακάρεα σε πόσες μέρες θα δώ αποτελέσματα;
 
Δηλαδή τι να κάνω ακριβώς τώρα δεν υπάρχει καλος γιάτρος στη Λάρισσα na του συνεχίσω αντιβίωση ανακατεμένη aviomysine και asminine που του δίνω η να σταματήσω και μετά απο 3 μέρες θα του ξαναρίξω επαναληπτικά για τα ακάρεα.Βασικά το πουλί δε τρώει πολύ ουτε νερο πίνει. Μια άλλη ερώτηση εφόσον του βάλω για τα ακάρεα σε πόσες μέρες θα δώ αποτελέσματα;
Φιλε μου... ΠΩΣ ξερεις οτι εχει ακαρεα; Τα ακαρεα ειναι σπανιο να προσβαλλουν ενα πουλι. Για καποιο λογο οι περισσοτεροι μολις δουν ενα βηχαλακι ή να μην κελαηδαει ενα πουλι πιστευουν οτι ειναι αυτο, ενω 99% ειναι κατι αλλο και 1% ακαρεα. Δε μπορει.. Καποιο γιατρο θα εχετε στη Λαρισα που να δει το πουλι. Εσυ προτιμας να ανακατευεις φαρμακα ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ χωρις να ξερεις;
 
Βασίλη μήπως το πουλάκι περνάει πτερρόρια και το ταλαιπωρείς άδικα. Αυτό δικαιολογεί και το αδυνάτισμα διότι το πουλί έχει ιδιαίτερες διατροφικές ανάγκες αυτή την περίοδο.
 
  • Πρώτον, έχεις μπλέξει όλα τα φάρμακα μαζί... Που ξέρεις ότι ο συνδυασμός τους δεν κάνει τελικά κακό απ΄ότι καλό; Πολλά φάρμακα δεν πρέπει να δίνονται μαζί..
  • Δεν πήρες καμία γνώμη απ κάποιον γιατρό ή τουλάχιστον από κάποιον ειδικό που να ξέρει...
  • και περιμένεις τώρα από μας με την περιγραφή αυτή να σου πούμε τι έχει και φάρμακο για να γίνει καλά το καημένο το πουλάκι.
Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/#post-39649

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/#post-43076

μπορείς να βρεις 2 (ίσως και περισσότερους) πτηνιάτρους (εξειδικευμένοι στα πτηνά κτηνίατροι) στην Λάρισα.. Πάρε τηλ αύριο να κλείσεις ραντεβού...

Ή αν δεν μπορείς ούτε αυτό να κάνεις ανέβασε κάποιες φώτο του στέρνου του, της κοιλιάς του και των κουτσουλιών τ και άμεσααα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
φέτος έχω πάρει gloster και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τραγουδάει το αρσενικό

Πόσο καιρό το έχεις το πουλάκι; Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικό; ΟΧΙ άλλα φάρμακα πριν δεις κάποιο πτηνίατρο ή κτηνίατρο. Εάν δεν υπάρχει επιλογή βρες τουλάχιστον κάποιον εκτροφέα εκεί κοντά να σου δώσει μια γνώμη.
 
Ελπίζω ότι καλύτερο για το πουλάκι.
Μην του την πέφτετε του φίλου όμως που δεν κινήθηκε σωστά. Είναι σαν να τον μαλώνετε κάποιοι και δεν προσφέρει κάτι καλό για την ώρα.
 
o φίλος @NTOYVAS μάλλον έχασε τον δρόμο ή καλύτερα μας ξέχασε. Ελπίζω να έχει πάει σε γιατρό και να βρέθηκε λύση στο πρόβλημα.
 
Δηλαδή τι να κάνω ακριβώς τώρα δεν υπάρχει καλος γιάτρος στη Λάρισσα...

Μέλη του φόρουμ έχουν βρει γιατρούς απο τους οποίους βοηθήθηκαν στη Λάρισα. Δες στο ανάλογο θέμα και θα τους εντοπίσεις. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top