Ασθένειες Το καναρινι μου παρεμεινε δυο ωρες στο μπαλκονι υπο κρυες συνθηκες

marilenats

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2014
Μηνύματα
27
Καλησπερα!
Εχω ενα καναρινι αρσενικο 1 ετους.
Μεχρι στιγμης τρωει αρκετα και ειναι ζωηρος. Θα ηθελα να σας αναφερω επισης κατι που δεν ξερω κατα ποσο ειναι φυσιολογικο. Αρκετες φορες την ημερα φουσκωνει τα φτερα του και σε 2 δευτερολεπτα ειναι παλι κανονικα. Σημερα το απογευμα τον αφησα 2 ωρες στο μπαλκονι που ειχε αρκετο κρυο. Τωρα εχει κοιμηθει ενω πριν καθισε περιπου 2 λεπτα στο δαπεδο του κλουβιου και περιπου για μιση ωρα ετρωγε και ηταν και παλι ζωηρος αλλα λιγο λιγοτερο απο οτι συνηθως. Τωρα τον εχω σε αποσταση 2 μετρων απο το καλοριφερ. Σας παρακαλω βοηθηστε με το συντομοτερο με μια απαντηση διοτη εχω αγχωθει πολυ
 
Γεια σου, καλώς ήρθες!
Εφόσον το πουλάκι ζει μέσα στο σπίτι δεν πρέπει να το αφήνεις τόση ώρα στο κρύο. Η διαφορά θερμοκρασίας μπορεί να το βλάψει.
Μόνο κάποιες μέρες ζεστές, μπορείς να το βγάζεις για πολύ λίγο στον ήλιο.
Στο καλοριφέρ κοντά καλύτερα να μην είναι γιατί όταν σβήσει πάλι θα έχει διαφορά θερμοκρασίας. Ζεστό σημείο, χωρίς ρεύματα αέρος αλλά σε απόσταση από τα θερμαντικά σώματα.
Τώρα άσε το να κοιμηθεί και αύριο παρατήρησε την συμπεριφορά του και τις κουτσουλιές να δεις μήπως κρύωσε και ενημέρωσε. Πιθανόν όμως και να μην έπαθε κάτι.
 
Το εχω μολις 5 ημερες και ειναι το πρωτο πτηνο γενικα που ειχα ποτε. Το εχω αγαπησει ηδη πολυ και ισως για αυτο το λογο εχω ανησυχησει πολυ και φοβαμαι ακομη και να μην υπαρχει αυριο το πρωι.
 
Δύσκολο από αυτό το περιστατικό να χάσει την ζωή του. Τώρα κοιμάται;

Μια και είσαι "αρχάρια", καλό θα είναι να διαβάσεις αρκετά όσα θέματα αφορούν τα καναρίνια.
Ξεκίνα από εδώ Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες και μην διστάζεις να ρωτάς.
Όταν μπορέσεις, ανέβασε κάποιες φωτογραφίες, να δούμε το πουλάκι αλλά και τις πατήθρες, την διάταξή τους και τα σκεύη τροφής.
Να αγοράζεις πάντα συσκευασμένη τροφή και σταδιακά να προσθέτεις χόρτα, λαχανικά και φρούτα στην διατροφή του.
Μην αγχώνεσαι είναι ευαίσθητα κυρίως στις αλλαγές θερμοκρασίας και στα ρεύματα αέρος όχι τόσο στις χαμηλές θερμοκρασίες.
 
Δύσκολο από αυτό το περιστατικό να χάσει την ζωή του. Τώρα κοιμάται;

Μια και είσαι "αρχάρια", καλό θα είναι να διαβάσεις αρκετά όσα θέματα αφορούν τα καναρίνια.
Ξεκίνα από εδώ Φροντίδα καναρινιών, βασικές οδηγίες και μην διστάζεις να ρωτάς.
Όταν μπορέσεις, ανέβασε κάποιες φωτογραφίες, να δούμε το πουλάκι αλλά και τις πατήθρες, την διάταξή τους και τα σκεύη τροφής.
Να αγοράζεις πάντα συσκευασμένη τροφή και σταδιακά να προσθέτεις χόρτα, λαχανικά και φρούτα στην διατροφή του.
Μην αγχώνεσαι είναι ευαίσθητα κυρίως στις αλλαγές θερμοκρασίας και στα ρεύματα αέρος όχι τόσο στις χαμηλές θερμοκρασίες.

Ναι, τωρα κοιμαται. Αλλα γενικα με προβληματιζει και το γεγονος που φουσκωνει τα φτερα του για περιπου 2 δευτερολεπτα. Θα διαβασω τα αρθρα αλλα χωρις να κανω καταρηση της καλοσυνης σου, ως καλη γνωστρια που φαινεται οτι εισαι θα σου κανω και μια υποδιαιστερη ισως ερωτηση. Ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι τα πουλια κανουν μπανιο σε μια ''μπανιερα'' που βρηκα και εγω στο εμποριο αλλα διστασα να την παρω λογω του κρυου της εποχης. Μου προτεινεις να την αγορασω; Και κατι ακομη τωρα που το θυμηθηκα! Ποση βιταμινη πρεπει να του βαζω και καθε ποτε; Πραγματικα σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου!
 
Η Μαρια καλα στα εχει πει μεχρι εδω.. Το πουλακι κατα τη γνωμη μου και μιας δειχνεις να το αγαπας πολυ ηδη θα σου προτεινα να το εχεις μονιμα μεσα οπως πολυ σωστα σε συμβουλεωε και η μαρια... Φουσκωνει τα φτερα για 2 δευτερολεπτα ειναι οπως εμεις χτενιζομαστε ας πουμε... ΕΙναι φυσιολογικο.. Θελει να διωξει τη σκονη απο τα φτερα του νομιζω.. Και αμα του βαλεις και μπανιο για 20 λεπτα θα ασχολειται με το φτερωμα του! Θα το στρωνει, θα το τιναζει θα εχει πολυ πλακα! Μιας και θα το βαλεις μεσα πρεπει οταν δυει ο ηλιος ειτε να ειναι σε μερος ησυχο και σκοτεινο για να κοιμηθει ειτε θα πρεπει να το σκεπασεις με ενα σκουρο σεντονι/πετσετα για να κοιμηθει 😉

Ειχα διαβασει σε ενα αρθρο οτι τα πουλια κανουν μπανιο σε μια ''μπανιερα'' που βρηκα και εγω στο εμποριο αλλα διστασα να την παρω λογω του κρυου της εποχης. Μου προτεινεις να την αγορασω;

Αμα το εχεις μεσα που θα κανει ζεστη και δε θα εχει ρευματα αερα επιβαλλεται να του βαζεις! Μη σου πω και καθε μερα! Τρελαινονται για μπανιο! Γινονται παπακια και εχουν πολυ πλακα! Να του παρεις!

Και κατι ακομη τωρα που το θυμηθηκα! Ποση βιταμινη πρεπει να του βαζω και καθε ποτε;

Τι εννοεις οταν λες βιταμινή; Αυτη που διαλυεται στο νερο; Που τη βαζουμε σε σταγονες;
 
Αυτό που λες με το φούσκωμα το έκανε από την αρχή που το πήρες ή σήμερα; Το κάνουν κάποιες φορές τα πουλάκια χωρίς να σημαίνει κάτι εφόσον δεν το επαναλαμβάνει πολύ συχνά. Μπανιέρα να πάρεις. Να την βάλεις όμως αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι δεν κρύωσε σήμερα.
Βιταμίνη τι εννοείς; Αυτό το κίτρινο που πουλάνε σε διαφανή σακκουλάκια;
 
Τι εννοεις οταν λες βιταμινή; Αυτη που διαλυεται στο νερο; Που τη βαζουμε σε σταγονες;
Εννοω βιταμινη σε μορφη σκονης που την βαζω πανω απο την τροφη του αποσο εχω καταλαβει τουλαχιστον
Αυτό που λες με το φούσκωμα το έκανε από την αρχή που το πήρες ή σήμερα;
Βιταμίνη τι εννοείς; Αυτό το κίτρινο που πουλάνε σε διαφανή σακκουλάκια;
Αυτο εννοω. Και οσον αφορα το φουσκωμα το εκανε απο τοτε που το πηρα
 
Εννοω βιταμινη σε μορφη σκονης που την βαζω πανω απο την τροφη του αποσο εχω καταλαβει τουλαχιστον

Μαλλον αυτο που λεει η μαρια εχεις... Την αγοραζεις σε διαφανες σακουλακι; Αν ειναι αυτο το "φαγητο" της εικονας:
ciot.hollandcova.jpg
σε διαφανες σακουλακι τοτε μην το ξαναπαρεις και μην το ξαναβαλεις στο καναρινακι σου... ΕΙναι ανθυγιεινο και μονο λιπαρα του προσφερει! Μπορεις εσυ πολυ απλα και οικονομικα να του δινεις μια φορα την εβδομαδα σφιχτοβρασμενο αυγουλακι! (πανω απο 12' λεπτα το βρασιμο)! 😉
 
Μαλλον αυτο που λεει η μαρια εχεις... Την αγοραζεις σε διαφανες σακουλακι; Αν ειναι αυτο το "φαγητο" της εικονας:
ciot.hollandcova.jpg
σε διαφανες σακουλακι τοτε μην το ξαναπαρεις και μην το ξαναβαλεις στο καναρινακι σου... ΕΙναι ανθυγιεινο και μονο λιπαρα του προσφερει! Μπορεις εσυ πολυ απλα και οικονομικα να του δινεις μια φορα την εβδομαδα σφιχτοβρασμενο αυγουλακι! (πανω απο 12' λεπτα το βρασιμο)! 😉

Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση! Και μολις του το εβαλα μηπως γινει καλυτερα! Παω να του το βγαλω! το αυγο πρεπει να του το βαζψ μεσα στην ταιστρα σε πολυ μικρα κομματια να φανταστω; και θα του κανει καλο;
 
θα το βραζεις θα το κοβεις στη μεση, το μισο θα το δινεις στο πουλακι με το τσοφλι του αφου το εχεις καθαρισει πριν το βρασιμο βεβαιακαι το μισο θα το τρως εσυ 😉 και μπανιερα να του παρεις αλλα και αν δεν κανει μπανιο δεν πιραζει, αλλα καναρινια κανουν και αλλα δεν τους αρεσει να κανουν, εχει ιδικες αυγοθυκες 0,30 λεπτα κανουν,θα το βαζεις εκει μεσακαι δυο τρεις φορες την εβδομαδα, μπροκολο, σπανακι,ραδικι, μηλο, αλλα καλα πλημενα και στεγνακαι θα εισαι μια χαρα
 
θα το βραζεις θα το κοβεις στη μεση, το μισο θα το δινεις στο πουλακι με το τσοφλι του αφου το εχεις καθαρισει πριν το βρασιμο βεβαιακαι το μισο θα το τρως εσυ 😉 και μπανιερα να του παρεις αλλα και αν δεν κανει μπανιο δεν πιραζει, αλλα καναρινια κανουν και αλλα δεν τους αρεσει να κανουν, εχει ιδικες αυγοθυκες 0,30 λεπτα κανουν,θα το βαζεις εκει μεσακαι δυο τρεις φορες την εβδομαδα, μπροκολο, σπανακι,ραδικι, μηλο, αλλα καλα πλημενα και στεγνακαι θα εισαι μια χαρα

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου :) αλλα δεν καταλαβα ακριβως.. Το αυγο θα του το δινω με η χωρις το τσοφλι; και κατι ακομη.. Πειραζει σημερα να του το βαλω στην ταιστρα επειδη δεν εχω αυγοθηκη; θα το φαει ομως;
 
Τωρα αστο να κοιμηθει! Αυριο του βραζεις αυγο! Με το τσοφλι! Μπορεις να το κοψεις και κομματακια! Οπως σε βολευει! Και απλα δε θα του ξαναδωσεις αυτην την τροφη!

Μαριλενα μου το πουλακι σου μπορει να μην εχει κρυωσει... Μπορει να ειναι υγιεστατο! ΕΙναι μονιμα φουσκωμενο ή κοιμαται οταν ειναι μερα;
 
Τωρα αστο να κοιμηθει! Αυριο του βραζεις αυγο! Με το τσοφλι! Μπορεις να το κοψεις και κομματακια! Οπως σε βολευει! Και απλα δε θα του ξαναδωσεις αυτην την τροφη!

Μαριλενα μου το πουλακι σου μπορει να μην εχει κρυωσει... Μπορει να ειναι υγιεστατο! ΕΙναι μονιμα φουσκωμενο ή κοιμαται οταν ειναι μερα;

Μακαρι! Οχι, δεν ειναι μονιμα φουσκωμενο ουτε κοιμαται οταν ειναι μερα! 😉
 
οχι στην ταιστρα γιατι αν μεινουν μεσα τριματα, τοτε θα γεμισει βακτηριδια, οπου το βαλεις το αφηνεις για 6 ωρες μετα το βγαζεις και πλενεις το σκευος που το ειχες, ναι με το τσοφλι θα το δινεις γιατι εχει ασβεστιο και το κανει καλο
 
Εεεε αρα μια χαρα ειναι! :D Τρωει πινει φυσιολογικα; κελαιδαει;

οχι στην ταιστρα γιατι αν μεινουν μεσα τριματα, τοτε θα γεμισει βακτηριδια, οπου το βαλεις το αφηνεις για 6 ωρες μετα το βγαζεις και πλενεις το σκευος που το ειχες, ναι με το τσοφλι θα το δινεις γιατι εχει ασβεστιο και το κανει καλο

Σωστο!
 
πειραζει σημερα να του το βαλω στην ταιστρα επειδη δεν εχω αυγοθηκη; θα το φαει ομως;
Σήμερα να το αφήσεις ήσυχο. Αν θέλεις ένα υγιές πουλί μακροπρόθεσμα, να φροντίσεις να λειτουργεί με το φως της ημερας. Να ξυπνά την ανατολή και να κοιμάται με τη δύση του ήλιου.

Το αυγό δεν είναι φάρμακο. Να το βάλεις όταν πάρεις την κατάλληλη αυγοθήκη κόβοντας το στη μέση και δίνοντάς του το μισό από αυτό. Το κομμάτι που θα του δώσεις μπορεί εξωτερικά να έχει και το τσόφλι, δεν είναι απαραίτητο να το καθαρίσεις.

Μέσα στην ταίστρα με τους σπόρους του θα έχεις μόνο αυτούς. Δεν θα τους ανακατεύεις με οτιδήποτε άλλο.
 
οχι στην ταιστρα γιατι αν μεινουν μεσα τριματα, τοτε θα γεμισει βακτηριδια, οπου το βαλεις το αφηνεις για 6 ωρες μετα το βγαζεις και πλενεις το σκευος που το ειχες, ναι με το τσοφλι θα το δινεις γιατι εχει ασβεστιο και το κανει καλο

Ενταξει! τωρα το εβαλα για υπνο.. αν και λιγο καθυστερημενα

Εεεε αρα μια χαρα ειναι! :D Τρωει πινει φυσιολογικα; κελαιδαει;


Το ελπιζω 😉 να σου πω πιο πολυ με εχει ανησυχησει η αδελφη μου που ακομη με βριζει επειδη το αφησα στο μπαλκονι! τρωει κανονικα αλλα δεν πινει ιδιατερα νερο οπωπαντα. Το βραδυ δενν καλεηδαει ισως επειδη το εχω μολις 5 ημερες.
 
Back
Top