Φροντίδα Το καναρινι μου πεταει την τροφη εξω απο το κλουβι

alexan2dros

Banned
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
252
Πόλη
Ηράκλειο
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ... Ολα καλα; ο καινουργιος μου καναρος (που μεχρι χθες νομιζα ηταν καναρα) μου εχει κατα λερωσει τον κοσμο... Ολο τροφες εξω απο το κλουβι σε αποσταση μεχρι και ενα μετρο μπορω να πω;:)... Οσο προσεκτικος ειναι ο παλιος μου καναρος τοσο ατσουμπαλο ειναι το καινουργιο και λερωνει τον κοσμο.. και σαν να μην φθανει αυτο τα ακουω και απο την κοπελια μου.. (καθως εκεινη καθαριζει το σπιτι..😛)

το ερωτημα... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
 
Μήπως το κλουβί σου δεν έχει αρκετά βαθύ πάτο για να συλλέγει τα σπόρια; 🙄 Μήπως δεν του αρέσουν τα σπόρια και ψάχνει να βρεί αυτό που του αρέσει; Τι τροφή τους δίνεις;

Ισως να έπαιρνες απο τα πλαστικά με λάστιχο που κυκλοφορούν στο εμπόριο να έντυνες τον πάτο μεχρι την μεση του κλουβιού, να περιόριζες λίγο το πρόβλημα;

Μια τρίτη λύση είναι να πάρεις ένα ηλεκτρικό σκουπάκι και να καθαρίζεις μόνο σου και πιό συχνά τις ασταλιές του φίλου σου, για να μην σε μαλώνει και δικαίως το κορίτσι σου. Ειναι εύκολη και γρήγορη η διαδικασία, δοκίμασέ το!
 
στο ιδιο κλουβι ειχα μια καναρα(δυστυχος πεθανε το καλοκαιρι) δινω τροφη καναρινιων την αναμιχτη π πουλαν στο εμποριο... και απο οτι βλεπω ειναι ανοιγμενοι φαγωμενοι οι σποροι... και βρησκω ακομα σπορους πισω απο την ταιστρα.. εβγαλα και photo...
 

Συνημμένα

  • 040220091264.webp
    040220091264.webp
    50,8 KB · Προβολές: 217
Η τροφή ειναι χύμα ή συσκευασμένη;

Ισως προσπαθεί να σου πεί με τον τρόπο του οτι κατι δεν του αρεσει, ίσως πάλι είναι θεμα προσωπικότητας. Απο τα δεκα καναρινια που έχω τα μισά πετάνε έξω από την ταίστρα τα φλούδια, άλλα τα πετάνε μεσα στην ταίστρα κι άλλα την πετούν στο πάτο του κλουβιού. :) Αυτο που συμβαινει το παρατήρησες πρόσφατα ή πάντα συνεβαινε αυτό?
Σκεψου παντως και το ενδεχόμενο να διατηρήσεις καθαρό τον χωρο σου με ενα προστατευτικό κάλυμα.

Το θεμα με το σκουπάκι είδα πως το προσπέρασες αδιαφορα:D... Δεν θα ήταν άσχημα παντως να προσπάθήσεις να βοηθάς και εσυ στην καθαριότητα, μιας και το χόμπυ είναι δικό σου.
 
10 μερες το εχω αυτο το καναρινι.. Το παρατηρησα της τελευταιες 8.. μολις τωρα επιασα σκουπακι και τα καθαρισα... Δυστυχος χυμα επερνα τοσο καιρο.. μιλς τελειωσει αυτη θα περνω συσκευασμενη.. Ο αλλος μου καναρος κυριολεκτικα σκαλιζει τη τροφη για να βρει αυτο που θελει.. Π πιστευω οτι ειναι το καναβουρι... Να αλλαζω τροφη; τι τροφη να του δινω;
 
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ... Ολα καλα; ο καινουργιος μου καναρος (που μεχρι χθες νομιζα ηταν καναρα) μου εχει κατα λερωσει τον κοσμο... Ολο τροφες εξω απο το κλουβι σε αποσταση μεχρι και ενα μετρο μπορω να πω;:)... Οσο προσεκτικος ειναι ο παλιος μου καναρος τοσο ατσουμπαλο ειναι το καινουργιο και λερωνει τον κοσμο.. και σαν να μην φθανει αυτο τα ακουω και απο την κοπελια μου.. (καθως εκεινη καθαριζει το σπιτι..😛)

το ερωτημα... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Κάτσε αναπαυτικά στην πολυθρόνα σου.Φώναξε και τους φίλους σου
και βάλε στοίχημα πόσο μακρυά μπορεί να πετάξει τους σπόρους ο κάναρός σου.
Αφού εισπράξεις το στοίχημα(σίγουρο το έχω), χωρίζεις την κοπέλλα και κρατάς το
διαμέρισμα για σένα και τον κάναρο αποκλειστικά.
Να μη σου απαριθμήσω τα οφέλη,θα πάρει ώρα. Σκέψου μόνον οτι θα μπορείς να πετάς
τις κάλτσες σου όπου θέλεις, και θα βρήσκεις πάντα το μπάνιο ελεύθερο.
-Ωχ στο φόρουμ είμαι; νόμιζα οτι έστελνα Π. Μ. στον Αλέξανδρο 😛
Καλά σήμερα δικαιολογούμαι, έχω τα 57α γενέθλιά μου και με αυτή την
τρέλλα φτάσαμε αγγαλιά με το κορίτσι μου μέχρις εδώ.Χαμογελάτε,
είναι το δεύτερο καλύτερο πράγμα που μπορούν να κάνουν τα χείλη σας.
 
για πειτε μου.. Βλεπω τον αλλο μου καναρο να σκαλιζει την τροφη του... Πως θα μαθω τι του αρεσει για να του περνω; ξερω οτι του αρεσει το καναβουρι αλλα παχαινει κιολας...
 
Και τώρα σοβαρά, θα πούμε οτι θα ψάξεις για ένα μείγμα σπόρων,
μιας καλής εταιρείας. Π.Χ BΕYERS ,CEDE, WHITTE MOLLEN,
MANITOBA,VERSELLE LAGA,VADIGRAN...
Oχι οτι δεν υπάρχουν άλλα, μα αυτά είναι μείγματα σπόρων που έχουν προκύψει απο κάποιες ερευνες γύρο απο τις ανάγκες και τις διατροφικές συνήθειες των φίλων μας.
Eχει μεγάλη σημασία να τους παρέχεις τέτοια καλής ποιότητας τροφή.
Το μυστικό στην παροχή της τροφής είναι ΛΙΓΗ και ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , αν είναι δυνατόν.
- Ετσι τα πουλιά τρώνε όλα τα σπόρια, χωρίς να διαλέγουν μόνο αυτά που τους αρέσουν.
Δεν παχαίνουν τρώγοντας μόνο τους λιπαρούς σπόρους, που συνήθως προτιμούν.
 
δηλαδη να μην γεμιζω τη σποροθηκη αλλα να βαζω καθημερινες ποσοτητες; Τι ποσοτητες ομως;
 
Ένα κουταλάκι του γλυκού είναι περίπου η ποσότητα σπόρων που καταναλώνει ένα πουλί. Μπορεί να υπάρχει μια μικρή απόκλιση από αυτό, ανάλογα το πουλί. Αν έχεις τη δυνατότητα να τους βάζεις κάθε μέρα τόσο, τότε μπορείς να είσαι σίγουρος ότι καταναλώνουν όλους του σπόρους. Διαφορετικά, μπορείς να βάζεις τη διπλάσια για δύο μέρες, αλλά να ελέγχεις καθημερινά εάν υπάρχει επαρκή ποσότητα τροφής στην ταΐστρα. Μεγάλη προσοχή να μη μείνουν ποτέ χωρίς τροφή.
 
θα το δοκιμασω.. Βεβαια οταν τελειωση η εξεταστικη για να εχω παραπανω προσοχη στα παλικαρια μου... ΣΥΝΤΟΜΑ θα παρω μια καναρα...
 
ρε παιδια ελεος.. Τον παρατηρω. ανοιγει τα σπορια σηκωνει το κεφαλι του και πεταει τα υπολειματα απο τα σπορια πανω και πισω απο την ταιστρα...
 
Ειναι προφανες οτι το καναρινι σου αγνοει τους βασικους ''κανονες'' του savoir vivre.
Ξεπερασε το.
 
Αλέξανδρε εσύ φταίς!
Αν δεν του βάζεις τραπεζομάντηλο, μαχαιροπήρουνο και χαρτοπετσέτες φταίει το πουλάκι; :D
 
Που να δεις τα zebrakia μου πως λερώνουν γύρω από το κλουβί, πανικός😱! Δε θα σου προτείνω να πάρεις από αυτές τις σακούλες του εμπορίου που βάζουν στα κλουβιά για να μαζεύουν τους σπόρους γιατί έχω χάσει καναρίνι επειδή μπλέχτηκε το πόδι του και τραυματίστηκε πάρα πολύ σοβαρά☹.
 
κι εγω εχω το ιδιο "προβλημα" αλλα εχω παρει μια πλαστικη "φουστα" που καλυπτει γυρω γυρω το κλουβι και μεζευει μεσα τα περισσοτερα σπορια. Τα υπολοιπα τα μαζευουμε!
 
Back
Top