Ασθένειες Το κεφαλάκι του πάνω απο τον χαλινό είναι γυμνο

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλημέρα ομάδα περίπου στις 6-7 Οκτώβρη το εμφάνισε αυτό (8-13 έλειπα). Δυσκολεύτηκα πολύ να τον βγάλω φωτο καθως είναι πολύ υπερκινητικος.
14658341_1132058920222017_1645138645_n.webp
14741569_1133050833456159_112246005_n.webp
Στις φώτο δεν φένεται καλά στο κόκκινο σημείο έχει και κατι μαυράκια στρυγγυλα. Απο τι μπορεί να είναι; να βάλω καποια κρέμα ή να τον πάω κτηνιατρο αυριο;
Τις ημέρες που έλειπα μου πε η μαμα πως είχε πολύ πτεροροια και λεει ξυνόταν πολύ και έβγαζε και φτερά. Τώρα είναι μια χαρα.
Και αρχίζει να μαυριζει, τι εννοώ, αν παρατηρήσε εκει που τελειώνουν οι μάυρες κάθετες γραμμές κάτω από το μάτι φενεται στην φώτο πως πλάγια προς το χαλινό εμφανίζει μαυρες γραμμές. Ενώ ήταν κάτασπρος
 
Αν ήταν άλλο πουλάκι, πιο ήσυχο και λιγότερο δραστήριο θα μπορούσαμε να κάνουμε διάφορες υποθέσεις, σε καμιά περίπτωση βέβαια ιδιαίτερα επείγουσες και ανησυχητικές αλλά που θα χρειαζόταν ένα σχετικό ψάξιμο.
Το μυαλό μου σ' αυτό πάει ότι εκεί που μηχανεύεται αποδράσεις και άλλες ζουζουνιές, καταπονεί το σημείο προσπαθώντας να παραμερίσει πράγματα.
Ήταν και η συγκυρία της πτερόρροιας και άδειασε.
Τα μαύρα σημαδάκια είναι οι θύλακες από τα νέα φτερά και αυτά καθώς βγαίνουν του δημιουργούν φαγούρα. Ο μόνος τρόπος για να ανακουφιστεί είναι τα ψεκάσματα που μαλακώνουν το δέρμα.
Στο νερό μπορείς να προσθέτεις και 2-3 σταγόνες ξύδι ή μηλόξυδο.
Αν θέλεις να το πας στον γιατρό θα ήταν το ιδανικό, να είσαι επιφυλακτική όμως στο να λάβει φάρμακα χωρίς σοβαρές ενδείξεις.
Απλά για να τον τσεκάρει και στην κοιλιά-στήθος.
Ένας λόγος θα μπορούσε να ήταν τα ακάρεα αλλά φαίνεται απόλυτα καθαρός από κάτι τέτοιο και στο ράμφος-χαλινό και στα ποδαράκια του.
Σουπιοκόκκαλο του έχεις στο κλουβί για ασβέστιο και ιώδιο; Αν βρεις από ψαρά, καλό θα ήταν.
Κατά τα άλλα πως είναι;
Μην ανησυχείς :)
 
Και εγω έτσι σκεφτηκα πως είναι θυλακες αλλα είπα καλου κακου να ρωτησω. Ενταξει εξτριμ σπορ εχει σταματησει καιρο να τα κανει😛
14697023_10211088529274052_1547931478_n.webp
14643046_10211088529554059_1925918038_n.webp
Εχει αυτά τα δυο στο κλουβί ήταν δώρο από τον τουρκο πωλητη που είχα παρει το κλουβι κλπ και ομολογω δεν ξέρω τι είναι το είχα ένοια και αυτο να ρωτησω αν πρέπει να τα βγαλω γτ σε ενα μήνα κλεινουν 1 χρόνο που υπάρχουν. Δεν τους δίνει καθόλου σημασια λιγο στο γρκρι για να ξύσει το κεφάλι του και σκεφτηκα μήπως από αυτο το ξύσιμο το δημιουργησε
 
Δεν τους δίνει καθόλου σημασια λιγο στο γρκρι για να ξύσει το κεφάλι του και σκεφτηκα μήπως από αυτο το ξύσιμο το δημιουργησε
Δεν ξέρω καν αν φταίει αυτό αλλά αφού είναι πολυκαιρισμένα, αφαίρεσέ τα. Ακόμα και αν είχαν ιχνοστοιχεία, πάνε πια. Πέτα τα.
Πάρε κάποιο αμμώδες υλικό μεταλλικών στοιχείων ως πρόσθετα.
 
Μην ανησυχείς καθόλου Τάνια μου! Μια χαρά είναι ο ΑΡΧΗΓΟΣ! Συμφωνώ και γω ότι τα μαυράκια είναι οι καινούργιες φύτρες, κπλώς καθυστέρησαν να βγουν, σε λίγο θα ξαναγεμίσει! 👍 Όσο για τις γραμμές, αυτό μάλλον θα είναι το τελικό του "σχέδιο"!
 
Back
Top