Φροντίδα Το κλουβί και εξημέρωση του κοκατίλ μου

Elenitz

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουλ 2015
Μηνύματα
19
Καλησπέρα σας το κοκατίλ μου ήρθε στο μπαλκόνι μια μέρα και επειδή επέμενε να κάθετε εκεί τον κράτησα.
Τον έχω δύο μήνες τώρα και ακόμα είναι πολύ επιθετικός αλλα και φοβητσιάρης! Πρώτον θα αναφέρω πως τον έχω για να μου πείτε τι κάνω λάθος και μετά θα μπω στο θέμα(το κλουβί μου δόθηκε έτοιμο)
Το κλουβί είναι αρκετά ευρύχωρο θα έλεγα κάποτε ήταν για να μένουν δυο πουλιά μέσα, του έχω κρεμάσει ένα καθρέπτη με τον οποίο παίζει αρκετά θα έλεγα αλλά και ηρέμησε γιατί τις πρώτες μέρες γκάριζε πολύ μια φορά δοκίμασα να του τον κρύψω και έγινε πανικός!
Το κλουβί είχε εξαρχής δύο πέτρες μια άσπρη και μια ροζ, σε τι βοηθάνε αυτές; την άσπρη του την έβαλα σε ένα μπολ και παει αυτή και τρώει την ροζ που είναι στα κάγκελα ούτε την αγγίζει!
Πρέπει να το σκεπάζω το κλουβί κάθε βράδυ; και αν ναι γιατί;
Μέσα στο κλουβί εκτός απο δύο ραβδους που έχει για να περπατάει έχει και μια κούνια αλλά δεν έχει κάτσει ποτέ πάνω, λέτε αν την ανακαλύψει να του αρέσει;
Το κλουβί του μπορώ κάποια στιγμή να το βάψω γιατί έχει ξεθωριάσει;
Το κλουβί αυτή την στιγμή το έχω κρεμασμένο στο μπαλκόνι το οποίο έχει σκουροχρωμες τέντες και ο ήλιος το χτυπάει μεταξύ 9-2 [(τις τέντες χτυπάει )το καλοκαιρι] το χειμώνα τι το κάνω το πουλί;το βάζω μεσα στο σπίτι;

Και τώρα το κύριο πρόβλημα μου είναι η εξημέρωση του!
Θέλω πάρα πολύ να με μάθει και να τον μάθω να κάνει κολπάκια
υπάρχουν κάποια βίντεο; Επίσης κατά πόσο μπορώ να αφήσω το κοκατιλ ελεύθερο μέσα στο σπίτι; Πως θα ξέρω οτι μου έχει εμπιστοσύνη και δεν θα μου φεύγει απο δω και απο εκεί;
το γαύγισμα του σκύλου θα τον τρομάζει; (δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους)
και μια χαζή ερώτηση, αν τον αφήνω ελεύθερο 10 λεπτά ας πούμε θα κουτσουλάει στο σπίτι;
Αυτά προς το παρόν :D

υ. Γ. Οι τρίχες που έχει στο κεφάλι του απο πάνω έχουν να κάνουν καθόλου με την ψυχολογία του;
 
Μπορείς πρώτα να μας πεις πόσο συχνά επισκέπτεσαι το κλουβί του;
Πόσο συχνά βάζεις το χέρι σου μέσα σ' αυτό? ... και
Πόσο συχνά πιάνεις στα χέρια σου το κοκατίλ?
 
Μπορείς πρώτα να μας πεις πόσο συχνά επισκέπτεσαι το κλουβί του;
Πόσο συχνά βάζεις το χέρι σου μέσα σ' αυτό? ... και
Πόσο συχνά πιάνεις στα χέρια σου το κοκατίλ?

1. Εγώ προσωπικά το κλουβί το επισκέπτομαι τουλάχιστον 3-4 φορές την ώρα
2. Το χέρι μου το βάζω 3 φορες την ημέρα για να του αλλάξω νερό και να του βάλω φαί
3. Δεν το πιάνω ποτέ γιατί αγριεύει :D
 
1. Εγώ προσωπικά το κλουβί το επισκέπτομαι τουλάχιστον 3-4 φορές την ώρα
2. Το χέρι μου το βάζω 3 φορες την ημέρα για να του αλλάξω νερό και να του βάλω φαί
3. Δεν το πιάνω ποτέ γιατί αγριεύει :D
Θεωρείς πως τα νούμερο ένα και δύο βοηθούν στο αντίθετο από το τρία;
 
πιστεύω βασικά οτι δεν βοηθάνε καθόλου γιατί ακόμα αγριεύει και όποτε βάζω το χέρι μου μέσα απάξ και τον πλησιάσω αρχίζει και σκαρφαλώνει στο κλουβί

και όταν επισκέπτομαι το κλουβί του απλά τον πλησιάζω ήρεμα και του μιλάω και αυτός όταν αρχίζει να με βλέπει ανοίγει το στόμα του και όταν τον πλησιάζω πάει προς τα πίσω
 
Είναι ενδείξεις φόβου και απειλών. Πρώτα θα πρέπει να περιοριστούν αυτές οι αντιδράσεις και έπειτα να προχωρήσεις σε οποιασδήποτε μορφής εκπαίδευση.
 
Back
Top