Το κλουβί που φτιάξαμε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolma
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolma

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2021
Μηνύματα
80
Τόσο καιρό που ψάχνω να βρω παπαγαλάκι (cockateil) , με τον πατέρα μου φτιάξαμε αυτό το κλουβί.
Δεν είναι έτοιμο ακόμα θα ανεβάσω όταν το τελειώσουμε και φωτογραφίες με φως.
Δεν έχουμε βάλει το βασικό συρτάρι στον πάτο, χερούλια και σύρτη στην πόρτα.
Διαστάσεις εσωτερικού 100χ100χ50 .
Να ρωτήσω τα συρτάρια για να "γλιστράνε" ευκολότερα τι μπορώ να βάλω;
δεν τους έχω βάλει οδηγό.



240998781_556875902256549_6730969785462624619_n.webp
 
Τα εμπορίου δεν έχουν τίποτα, ένας οδηγός Π, 1 εκατοστό που θηλυκώνει η σκαρα 0.8 εκατοστά
Μπορείς να βάλεις και ροδάκια επιπλοποιίας, αυτά που βάζουν στα συρτάρια, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος
Μπράβο στον μπαμπα
Βαφη ηλεκτροστατικη θα κάνετε;
 
@takis1964 Οκ τότε δεν θα βάλω οδηγό προς το παρόν.
Καλή ιδέα τα ροδάκια θα δω τι μπορώ να κάνω.
Όχι δεν θα το βάψουμε, γιατί θεωρείς ότι χρειάζεται;

@sarpijk Θα είναι μέσα στο σπίτι το κλουβί αλλά θέλω να το βγάζω και μπαλκόνι.
 
@takis1964 Οκ τότε δεν θα βάλω οδηγό προς το παρόν.
Καλή ιδέα τα ροδάκια θα δω τι μπορώ να κάνω.
Όχι δεν θα το βάψουμε, γιατί θεωρείς ότι χρειάζεται;

@sarpijk Θα είναι μέσα στο σπίτι το κλουβί αλλά θέλω να το βγάζω και μπαλκόνι.
Οδηγο θέλει είναι το Π που σου ελεγα
Μέσα στο Π σύρετε η σιτα
Βαψιμο θέλει αν είναι μαύρο σίδερο εννοείται
 
Οδηγο θέλει είναι το Π που σου ελεγα
Μέσα στο Π σύρετε η σιτα
Βαψιμο θέλει αν είναι μαύρο σίδερο εννοείται

Οκ ευχαριστώ θα το κοιτάξω το Π.
Οι κοιλοδοκοί είναι γαλβανιζέ. Τα υπόλοιπα υλικά είναι από αλουμίνιο και ανοξείδωτο ατσάλι. Θεωρώ δεν χρειάζεται βάψιμο, αν και θα ήταν πιο όμορφο βαμμένο.
 
Μια βαφη μεταλλική ηλεκτροστατικη θα του χάριζε ομορφιά, αλλά ίσως έπρεπε να το κάνεις πριν την συναρμολογηση
Απλά αν το βάψεις τώρα, αν για κάποιον λόγο θες να το λύσεις θα σπασει το χρώμα στις ενώσεις
 
Πολύ καλή δουλειά,
θέλει μόνο προσοχή οι συγκολλήσεις να μην ξεκολλήσει καμία και τη φάει το πουλάκι.

Το κουνελοσυρμα (συρματόπλεγμα) να γνωρίζεις πως δεν είναι ανοξείδωτο αλλά έχει πολύ μεγάλη αντοχή πριν σκουριάσει.

Καλά κάνατε και βάλατε βίδες αλουμινίου γιατί συνήθως το πρόβλημα της σκουριάς ξεκινάει από εκεί.

Πόσο κόστισαν τα υλικά;
Σκεφτόμουν και εγώ να φτιάξω μια σχεδόν ίδια με αυτή που φτιάξατε αλλά η οικογένεια είχε άλλες προτεραιότητες..
 
@Geokilkis
Θα τις προσέχω τις συγκολλήσεις αν και δεν νομίζω να βγάλουν πρόβλημα είναι πολύ μικρές.
Εγώ το πλέγμα το αγόρασα ως ανοξείδωτο ατσάλι στο ίντερνετ το βρήκα, δεν νομίζω να με κορόιδεψαν.
Έκανε 25 ευρώ το μέτρο εάν θυμάμαι καλά και πήρα 4 μέτρα. Το γαλβανιζέ είναι πιο οικονομικό.
Τις βίδες και τα αλουμίνια τα είχαμε από παλιά.
Οι κοιλοδοκοί είναι 20 μέτρα έκαναν 50 ευρώ περίπου. Σύρτες, μεντεσέδες έκαναν 10 ευρώ. Δεν είναι οικονομικό αλλά το
φτιάχνεις όπως σε βολεύει για το σπίτι σου.
 
Τελικά θα τα αφήσω έτσι τα συρτάρια με βόλεψαν. Στο κοντινό μέλλον θα του φτιάξουμε μία βάση με ροδάκια
για να πάει και πιο ψηλά το κλουβί. Το πουλί να δω από που θα πάρω που ακόμα ψάχνω, άδειο θα μείνει 😅.

Προσπάθησα χθες να του βάλω πατήθρες και παιχνίδια που τα έχω φτιάξει εγώ.
Μπορείτε να μου πείτε εάν τα έχω βάλει σωστά; Έχω φτιάξει και άλλα να τα βάλω ή δεν θα υπάρχει
χώρος για να πετάει και να κάνει βόλτες; Πειράζει που κρεμάω τα παιχνίδια με σχοινί και σύρμα υπάρχει πιθανότητα να
τα κόψει ή να τραυματιστεί;

241668248_562716358376312_3028424075759361835_n.jpg 241510030_249519280421808_4085096778233006389_n.jpg 241686051_4333955473327949_7652105218123472575_n.jpg
 
Back
Top