Φροντίδα Το κλουβί του Τιραμόλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mlt

PB Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2008
Μηνύματα
410
Πόλη
Βόλος
Κατάφερα επιτέλους να ανεβάσω φωτό!
To Dexion με τα 2 κλουβιά και ο Τιραμόλας με το παιχνίδι του.
Έχει και άλλα 2 παιχνίδια στο κλουβί του, αλλά ασχολείται μόνο με αυτό αποκλειστικά.
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 003.webp
    Παπαγαλάκια 003.webp
    48,6 KB · Προβολές: 259
  • Παπαγαλάκια 004.webp
    Παπαγαλάκια 004.webp
    54,1 KB · Προβολές: 234
Αν και θα βγούμε τελειως εκτός θέματος, θα ηθελα να σου πω οτι στο κατω κλουβί υπάρχουν υπερβολικά πολλές πατήθρες και πολύ κοντά η μιά στην άλλη ενώ η κουνιες πρέπει να μπουν σε παράλληλη διαταξη με τις πατήθρες για καλύτερη κατανομη του χώρου και άνεση των πουλιών.
 
Άν δεν υπάρχει πρόβλημα για το φόρουμ εμένα δεν με πειράζει το εκτός θέματος πόστ.
Οι δύο πατήθρες που είναι κοντά η μία στην άλλη, είναι οι αγαπημένες για το ζευγάρι μου, που πολλές φορές την ημέρα κάθονται και φιλιούνται το ένα απέναντι στο άλλο.
Αρκετές φορές ο Τζίτζι πάει σε μία από αυτές και χτυπώντας με το ράμφος του την άλλη, καλεί με αυτόν τον τρόπο την Τζιτζίκα να πάει σε αυτή.
Τις 2 κούνιες, που έχουν διπλάσιο μέγεθος από τις κανονικές, τις χρησιμοποιούν μόνον για τον βραδυνό τους ύπνο, όταν σβήνει το φώς πάνω από το κλουβί τους.
Η αριστερή είναι του θηλυκού και η δεξιά του αρσενικού.
Άν κατά το σβήσιμο της λάμπας, κάνουν λάθος (σπάνια) και ανέβει το ένα στην κούνια του άλλου, γίνεται ένα μικρό καυγαδάκι και όποιο έχει κάνει λάθος, υποχωρεί αμέσως και πάει στην δική του:)
Το πρωί μπορώ κάλλιστα να ξεχωρίσω από τις κουτσουλιές τους, άν κάποιο έχει κάποιο πρόβλημα, διάρροιας πχ.
 
Ακόμη μία φωτό του "παλαβού" και αεικίνητου Τιραμόλα
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 004.webp
    Παπαγαλάκια 004.webp
    48,5 KB · Προβολές: 145
εγω θα σου πω να παρεις απο ενα σχοινι-πατυθρα.. Προσφατα πηρα και δεν ξεκκολανε απο πανω.. Τους αρεσει να καθονται εκει.. Και τα μπατζι και τα κοκατιλ!
 
Άγγελε, απλά στείλε μου ένα ΠΜ, να μου πείς πιό Pet-shop στην πόλη μας έχει αυτό το σχοινί-πατήθρα.
Το ψάχνω καιρό τώρα
Ευχαριστώ
 
Σε ευχαριστώ Μαρία.
Είναι μόλις 4 ημέρες που το κεφαλάκι του έγινε λίγο κίτρινο.
Ακόμη έχει "καρφάκια" που σημαίνει ότι αλλάζει τις ραβδώσεις του.
 
Πολυ ομορφο και αξοιπρεπεστατο κλουβακι
Για τον Τιραμολα δεν εχω λογια... Ειναι κουκλακι:)
Να το χαιρεσαι να ναι παντα γερο..
Και σημερα στο πετ που ψωνιζω εφερε μια πιτσιρικα κατασπρη... Θα του ταιριαζε του μικρου 😉
 
Κουκλος ο Τιραμολας σου!:DΝα τον χαιρεσαι!
Το κλουβι του ειναι ευρυχωρο, αλλα καλο θα ηταν να ειχε και καποια οριζοντια καγκελα για να μπορει το πουλακι να σκαρφαλωνει ανετα, ωστε ν'ασκειται.:)
 
, αλλα καλο θα ηταν να ειχε και καποια οριζοντια καγκελα για να μπορει το πουλακι να σκαρφαλωνει ανετα, ωστε ν'ασκειται.:)
Και άλλη άσκηση Sissy?
Θα μου μείνει πετσί και κόκαλο ο καημενούλης 😛
Τα γυμνάζει και τα ποδαράκια του στριφογυρίζοντας με αυτά το παιχνίδι του
Πάντως στο κλουβί υπάρχουν 3 καθ΄ύψος συνδετήρια κάγκελα, λίγο πιό χοντρά από τα οριζόντια.
 
Πολύ όμορφο, γλυκό, εντυπωσιακό κουκλάκι ο Τιραμόλας! Όμορφο το σπίτι του, ωραία παιχνίδια, παρακολουθεί και την κίνηση - περιεργάζεται την camera! Σ'ευχαριστούμε που το μοιράσθηκες μαζί μας, να το χαίρεσαι!
 
Να και το ζευγαράκι μου, ο κιτρινοπράσινος Τζίτζι και η ασπροθαλασσί Τζιτζίκα
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 005.webp
    Παπαγαλάκια 005.webp
    46,7 KB · Προβολές: 124
  • Παπαγαλάκια 009.webp
    Παπαγαλάκια 009.webp
    56,2 KB · Προβολές: 106
  • Παπαγαλάκια 017.webp
    Παπαγαλάκια 017.webp
    50,7 KB · Προβολές: 97
Πολυ ομορφα παπαγαλακια Μιλτιαδη!
Να τα χαιρεσαι! 🙂
 
Να τα χαιρεσαι τα μικρακια σου. Μεσα στην περιποιηση ειναι, ευτυχισμενα!
 
Πριν από 1 ώρα, έφερα στο σπίτι μου το "κορίτσι" του Τιραμόλα.
Να η νύφη μας ντυμένη στα λευκά, μέσα στο κλουβάκι της καραντίνας.
Ακολούθησα τα "ίχνη" του Άγγελου :) έως το pet-shop που μου σύστησε και αφού πήρα συσκευασμένη τροφή Premium menu + Vita Complex και Vita Grit nature, πήρα και την θηλυκή.
Τί όνομα να της δώσω άραγε;
Σκέπτομαι το Χιονάτη, ή Χιόνα.
 

Συνημμένα

  • Παπαγαλάκια 023.webp
    Παπαγαλάκια 023.webp
    31,7 KB · Προβολές: 85
  • Παπαγαλάκια 025.webp
    Παπαγαλάκια 025.webp
    27,9 KB · Προβολές: 107
  • Παπαγαλάκια 026.webp
    Παπαγαλάκια 026.webp
    30 KB · Προβολές: 80
  • Παπαγαλάκια 027.webp
    Παπαγαλάκια 027.webp
    30,3 KB · Προβολές: 75
Back
Top